Na Grenlandii odkryto kolejny Wielki Kanion

Kategorie: 

Źródło: J. Bamber/University of Bristol

Pod lodem Grenlandii zlokalizowano kolejny po amerykańskim, wielki kanion. Naukowcy obwieścili właśnie, że udało się odnaleźć nieznany dotychczas kanion, który jest dłuższy od tego z USA. Obecnie znajduje się on pod dwukilometrową warstwą lodu.

 

Gdy leci się nad tym obszarem trudno zgadnąć, co znajduje się poniżej. Jednak dzięki technice radarowej udało się zmapować powierzchnię wyspy na tyle dokładnie, aby zobaczyć nawet tę rzeźbę terenową, która jest skryta pod setkami metrów lodu.

 

Zwizualizowanie kanionu udało się naukowcowi z University of Bristol, Jonathanowi Bamberowi, który złożył w jedną całość ponad 40 lat obserwacji tego terenu. Gdy przeglądano kolejne zapisy radarowe okazało się, że znaleziono jakąś anomalię. Potem starano się potwierdzić to, co przypuszczano wyciągając więcej szczegółów dzięki łączeniu danych. W końcu udało się im zwizualizować jak wyglądałaby rzeźba terenowa gdyby nie było tam lodu.

 

Nowy kanion jest dwa razy dłuższy od tego amerykańskiego, ale tylko w połowie tak głęboki. Wygląda na to, że został on ukształtowany przez działanie rzek. Doszło do tego prawdopodobnie ponad 4 miliony lat temu.

 

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Portret użytkownika kolo21

Podjuszka wiadomo wie

Podjuszka wiadomo wie wszystko najlepiej he he.Obserwuje te mapy od dwóch lat i jakoś nie widziałem żeby były tam trzesienia o takiej sile. Przez trolli nie chce się nawet pisać komentarzy,dlatego strony takie jak te upadają.

kolo21

Portret użytkownika Juszka1980OGL

wykolejony to twoja pamięć

wykolejony to twoja pamięć cie zawodzi poza tym 2 lata to wieczność że hoho to tak jakby ktoś obserwował japonię od 2010 i powiedział że kataklizm juź po roku obserwacji wystąpił co za tem srednio co 2 lata powinno występować takie trzęsienie
pozatym 2010.07.18  trzęsienie o sile 6.7 a może nie pamiętasz o tym z 2011.09.02 i sile 7.1
to takie niedorobione dzieci internetu jak ty tylko piszą bzdury i idiotyzmy które zapełniają internet bezwiedzą i debilizmem ale cóż mamy takie czasy że myślenie jest w cenie a was (wiekszość użytkowników ZnZ) nie stać na taki luksus. Dodatkowo twój debilizm pojawia się w przekręconym moim nicku ludożerco (tak nie załapiesz o co chodzi bo tylko inteligentne osoby oglądały inteligentne filmy), a dlaczego takie strony upadają bo debile opanowują je i cięzko jest walczyć z głupotą a jak wiemy mądry ustąpi głupiemu i stąd ucieczka ludzi od takich portali, też kiedyś dużo przesiadywałem tu ale stwierdziłem że z takimi głąbami jak między innymi ty nie ma sensu dyskutować bo do was nic nie dociera, a moja riposta (ta poniżej) jest tylko tego dobrym przykłądem jakie idiotyzmy wy wypisujecie,

Skomentuj