Na Grenlandii kruszy się jeden z największych lodowców

Kategorie: 

Christoph Horman/imagico.de

Naukowcy ostrzegają, że jeden z największych lodowców Grenlandii, który zawiera wystarczającą ilość lodu do podniesienia poziomu mórz wszechoceanu o 50 centymetrów, topnieje znacznie szybciej niż sądzono. Według ekspertów, od lodowca Zachariae Isstrom, który jest częścią pokrywy lodowej Grenlandii, oderwała się spora część.

 

Lodowiec topnieje z powodu rosnących temperatur powietrza nad tą wyspą i cieplejszych prądów morskich. W innych częściach Grenlandii obserwuje się również utratę lodu na dużą skalę. Jeśli cały lód na Grenlandii stopnieje, doprowadzi to do podniesienia się poziomu mórz aż o sześć metrów. Jednak opinie te mają też przeciwników zwracających uwagę na to że na przestrzeni wieków wielkość pokrywy lodowej Grenlandii charakteryzowała się duża zmiennością.

 

Zwolennicy teorii globalnego ocieplenia oczywiście każdy pękający lodowiec uważają za dowód na poparcie wspieranej przez nich hipotezy. Jednak topnienie Grenlandii ma raczej związek ze zmianami kierunku prądów strumieniowych w atmosferze, które ewoluują z nieznanych nauce powodów. Wpływają one zresztą nie tylko na lokalny klimat pomagając dostać się nad Grenlandię dużym masom ciepłego powietrza, ale również zmieniają kierunek i temperaturę prądów oceanicznych opływających wyspę.

Właśnie z takich powodów lodowiec Zachariae Isstrom intensywnie topnieje tracąc obecnie do 5 miliardów ton lodu rocznie. Szczególnie zauważalne było wzmożenie jego dekompozycji, jakie nastąpiło w 2012 roku. Od tego czasu tempo rozpadu lodu przyspieszyło trzykrotnie.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Wojox

Ziemia nie jest planetą

Ziemia nie jest planetą geologiczną. Tę brednie możecie włożyć między bajki. Ziemia jest urządzeniem. Elity już to wiedzą i próbują to urządzenie zdestabilizować. Chcą sprowokować Boga do działania.
Fukushima i owszem swoje zrobiła, ale głównym narzędziem podgrzewającym jest ubieranie Ziemii w pierzynkę. Promienie Słoneczne które wpadną pod nią nie umieją już się odpowiednio odbić i wypromieniować na zewnątrz. Dlatego kotłuje się wszystko w atmosferze. Widać to wyraźnie po anomaliach. Dziś nad Blackburn/Preston waliło cały dzień gradem, deszczem i poprzerywane to było Słoneczną pogodą.
Niedługo doczekają się reakcji Boga, bóle porodowe mają zagwarantowane, szczególnie męższczyźni. Wszyscy odpowiedzialni, perfidni zdrajcy Boga. Nikt nie ujdzie kary. Kto nie słucha dobrej nowiny otrzyma zapłatę której oczekuje. Bóg się nie zmienia. Co podał w swoim słowie to uczyni. Wymaga tego sprawiedliwość i miłość do tych którzy okazali skróchę..

Trzy etapy poznawania prawdy: najpierw wyśmiewana, później zaprzeczana a na końcu oczywista. Arthur Schopenhauer

Trzy etapy poznawania prawdy: najpierw wyśmiewana, później zaprzeczana a na końcu oczywista. Arthur Schopenhauer

Skomentuj