Greckie wybrzeże jest zagrożone wystąpieniem tsunami

Kategorie: 

Półwysep Possidi na Morzu Egejskim, zagrożony tsunami - źródło: flickr.com

Jak twierdzi Klaus Reicherter z Uniwersytetu Aachen w Niemczech, Grecja może nadal być zagrożona występowaniem tsunami. Są na to liczne dowody historyczne. Opis tsunami w okolicy miejscowości Potidaea znajdujemy u Herodota. Traktowane jest to, jako pierwsza wzmianka historyczna o tsunami.

 

Naukowcy badali warstwy osadowe gruntu i stwierdzili, że w przeszłości dochodziło do wielu wydarzeń morskich typu tsunami. Są ślady opisywanego tsunami z 479 roku pne. które zdziesiątkowało perskich najeźdźców szykujących się do inwazji na Grecję. To się nazywa mieć szczęście i pomoc ze strony Matki Ziemi. Zjawisko to potwierdzono geologicznymi badaniami.

 

Tsunami w basenie Morza Egejskiego mogą powstawać na skutek osunięć lun trzęsień ziemi. Modele komputerowe sugerują, że jest realistyczny potencjał zdolny do generowania poważnych fal tsunami w okolicy półwyspu Possidi w Grecji.

 

Reicherter zwraca uwagę, że Zatoka Thermaikos, gdzie znajduje się wspomniany przylądek to bardzo zaludniony obszar z wieloma hotelami i pensjonatami wakacyjnymi. Gęste zaludnienie podnosi tylko poziom ryzyka gdyby doszło do realizacji takiego scenariusza.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj