Grecja żąda od Niemiec setek miliardów euro reparacji wojennych

Kategorie: 

Źródło: Bundesarchive

Grecja, która poniosła ogromne straty w wyniku niemieckiej okupacji podczas II wojny światowej, domaga się wysokiego odszkodowania. W zeszłym tygodniu, parlament przegłosował rozpoczęcie kampanii dyplomatycznej, która pozwoliłaby wyegzekwować wypłatę setek miliardów euro reparacji wojennych.

 

Już w 2016 roku, komisja parlamentarna ustaliła, że straty poniesione przez Grecję w wyniku dawnej działalności Niemiec sięgają ponad 300 miliardów euro. 17 kwietnia, grecki parlament po raz pierwszy podjął konkretną decyzję w tej sprawie. Dotyczy ona podjęcia starań, aby uzyskać odszkodowanie, choć w tej propozycji nie podano żadnej konkretnej kwoty.

Premier Alexis Tsipras stwierdził, że walka o reparacje wojenne jest „historycznym i moralnym obowiązkiem”. Warto też dodać, że Grecja zaczęła poruszać kwestię odszkodowań wojennych od Niemiec tuż przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego oraz lokalnymi wyborami parlamentarnymi, które odbędą się na jesień 2019 roku.

Tymczasem władze Niemiec od dawna stale powtarzają jedną regułkę, według której wszystkie kwestie reparacji wojennych zostały już rzekomo rozstrzygnięte prawnie i politycznie. Niemcy Zachodnie faktycznie zapłaciły Grecji odszkodowanie za poniesione straty. Jednak było to w 1960 roku, a Grecja otrzymała wtedy zaledwie 115 milionów marek.

 

Aktualnie polski rząd, przynajmniej oficjalnie, również zamierza domagać się reparacji wojennych od Niemiec, lecz przedstawiana kwota jest znacznie większa. Oficjalnie mówi się o co najmniej kilku bilionach złotych. Jednak wszelkie starania w tym kierunku, podejmowane przez Grecję i Polskę, mają wymiar przede wszystkim dyplomatyczny.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika baca

"nasz" hm... polski rząd, o

"nasz" hm... polski rząd, o roboczej nazwie "jarosław", już od dawna robi to co Grecja... udaje Greka i tak mocno domaga się dla Polski od niemiec reperacji wojennych że aż Rydzyk jest zaniepokojony bo po majątek Polaków żydzi wypchnęli go z kolejki i przesunął się na pozycję trzecią za złodziejami Tuska...

w razie W ten rząd trzeba ratować w pierwszej kolejności, potem folksdojczów, banderowców, rydzyków, żydów i bolków... skąd ta biedna Polska zdobęcie aż tyle sznurka?

 

 

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika AK47

JA POWIEM KRÓTKO, TO ŻE

JA POWIEM KRÓTKO, TO ŻE NIEMCY JAKO KRAJ POZOSTAŁY PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ TO CZYSTA KPINA. I JESZCZE TAKIEGO VON BRAUNA AMERYKANIE PRZYJĘLI DO PROGRAMU KOSMICZNEGO. JAK POWIEDZIAŁ CHURCHILL: NIEMCY POWINNY BYĆ REGULARNIE BOMBARDOWANE CO JAKIŚ CZAS PREWENCYJNIE. ROZWALILI PÓŁ ŚWIATA, ZABILI DZIESIĄTKI MILIONÓW LUDZI, ZMIENIAJĄC CAŁKOWICIE BIEG HISTORII, KTO WIE CO POTOMKOWIE ZABITYCH LUB SAMI ZABICI MOGLI STWORZYĆ.

Portret użytkownika euklides

Przede wszystkim powini oddać

Przede wszystkim powini oddać zarabowane dzieła sztuki. Pojęcie "łupu wojennego" to przesuwanie suwaka bezczelności poza skalę przez politycznych bandytów. A wszelkie odszkodowania mają  dostąć Polacy - potomkowie poszkodowanych, a nie polinowski rząd! Jeśli odszkodowania przejmie polinowski rząd to będzie to kolejna zuchwała kradzież ze strony polinowskiego rządu oraz współpraca z nazistowskim reżimem w rabowaniu i mordowaniu ludności.

Portret użytkownika Sol

APEL Uprzejmie Państwa proszę

APEL Uprzejmie Państwa proszę o wprowadzenie jakiejś alternatywnej formy weryfikacji miast tego szpiegowskiego i uciążliwego "kapcza" które znajduje się tutaj obecnie. Macie Państwo nawet zabezpieczenie przed wklejaniem tekstu a zmiana wspomnianego nastarcza aż tyle problemów?

Proszę się na mnie nie gniewać bardzo doceniam ten portal jak i wielką część poruszanych na jego łamach tematów jednak - to wstyd właśnie tym mocniej aby na takim portalu znajdowała się akurat tego tupu weryfikacja i do tego z tej stajni. Czy Państwo nie zdajecie Sobie sprawy co to za licho?

Z wyrazami szacunku i nadziei.

(przepraszam za OT)

Sol.

P.S. Uprzejmie proszę innych użytkowników o wsparcie mnie w mojej prośbie o zmianę.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Portret użytkownika Medium

Logiczne w cudzysłowiu?

Logiczne w cudzysłowiu? Bezsens.

Mylić rejestrację z logowaniem mogą przede wszystkim takie osoby, które nigdy nie czyszczą ciasteczek w swoich przegladarkach i mają niski próg akceptacji wszystkiego śmiecia, którym internet znaczy internautę.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika Sol

Po pierwsze Polski Kangurze

Po pierwsze Polski Kangurze gdybym się miał zarejestrować to bym to przecież uczynił. Po kolejne - nie nie trzeba się zarejestrować żeby się zalogować. Istnieją co najmniej trzy możliwości jak to uczynić. Jedną z nich są serwisy z bazami danych zawierające loginy i hasła. Wink

Poza tym tu nie tylko chodzi o jak byłeś uprzejmy zauważyć jakieś moje bolączki ale o fakt wspierania swym działaniem szpiegowskiego Guugla i jego badań nad SI w których chcąc nie chcąc bierze udział każdy wklepujący te durne guglowe kapcza. Na koniec nie zapominając iż właśnie to kapcza jest uciążliwe i wnerwiające. Zapewniam przy okazji że kto będzie chciał naśmiecić totakie kapcza mu nie przeszkodzi.

Pozdrawiam.

P.S. Dlaczego akurat @Kangur choć pocieszające że Polski? Czyżbyś pisał z obczyzny? (Australia?)

Portret użytkownika Kangur.

Gdybym się nie zarejestrował

Gdybym się nie zarejestrował kila m-cy temu, nie mógłbym teraz się tu zalogować, bo by mnie tu nie było...a Ty nie mógłbyś podziwiać pięknego Polskiego Kangurka, którego sam "spłodziłem" w paint-cie. Wink

Skoro cenisz sobie przydatność i bezpieczeństwo, możesz całą operację rejestracji wykonać w sposób niemalże anonimowy, instalując TOR-a, instrukcję z zasadami bezpieczeństwa znajdziesz w czeluściach internetu.

P.S.

Dlaczego akurat @Kangur ...

"oto wielka tajemnica wiary..." - domyśl się, "Słoneczko" Wink

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Strony

Skomentuj