Kategorie:
Grecja podjęła drastyczne kroki w celu powstrzymania wysoce zakaźnej choroby znanej jako "dżuma kóz" lub Peste des Petits Ruminants (PPR). Władze kraju zakazały przemieszczania owiec i kóz w całym kraju, co ma na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się tej groźnej infekcji.
Według komunikatu greckiego ministerstwa rolnictwa, "przemieszczanie owiec i kóz w celach hodowlanych, tuczu i uboju jest zabronione na terenie całej Grecji". Nowe przypadki zakażenia zostały wykryte w centralnym regionie Larisa oraz na Peloponezie, w okolicach Koryntu.
Wirus PPR, który może zabić od 80% do 100% zarażonych zwierząt, nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Jednak jego rozprzestrzenianie się może mieć poważne konsekwencje dla greckiego rolnictwa i produkcji żywności.
Grecja jest największym producentem kóz w Europie, a mleko kozie i owcze stanowi kluczowy składnik tradycyjnego greckiego sera feta. Dlatego też władze podjęły zdecydowane działania, aby powstrzymać dalsze rozprzestrzenianie się choroby.
W wydanym oświadczeniu ministerstwo rolnictwa poinformowało, że zakaz został wprowadzony "w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się i likwidacji choroby". Poinformowano również hodowców, producentów sera, właścicieli ubojni i dostawców pasz o nowych restrykcjach.
Urzędnicy resortu rolnictwa przeprowadzili również pilne spotkania z lokalnymi władzami w regionach, gdzie wykryto nowe przypadki PPR. Trwa dochodzenie mające na celu ustalenie źródła wybuchu epidemii, a władze nie wykluczają "podejrzanych importów" z zagranicy.
Grecja współpracuje również z Unią Europejską i służbami weterynaryjnymi państw członkowskich w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się choroby. Zgodnie z unijnymi przepisami, w przypadku potwierdzenia wystąpienia PPR, cała stada muszą zostać wybite, a gospodarstwo poddane dezynfekcji.
Od czasu pierwszego wykrycia choroby w Grecji 11 lipca, władze musiały już dokonać uboju co najmniej 7 000 zwierząt. Sytuacja ta stanowi poważne wyzwanie dla greckiego rolnictwa i produkcji żywności.
Warto zauważyć, że podobnie jak w przypadku kryzysu związanego z COVID-19, te doniesienia o chorobach zwierząt nie zawsze są jednoznaczne. Ponadto masowe uboje ograniczają zdolność zwierząt do wytworzenia odporności. Biorąc pod uwagę, że zaopatrzenie w żywność jest już pod ogromną presją, usuwanie zdrowych zwierząt z łańcucha żywnościowego spowoduje dalszy wzrost cen.
Peste des Petits Ruminants (PPR), znana również jako "dżuma kóz", to wysoce zakaźna i śmiertelna choroba, która dotyka kóz i owiec. Wirus po raz pierwszy został zidentyfikowany w Wybrzeżu Kości Słoniowej w 1942 roku, a następnie rozprzestrzenił się na całym świecie.
Grecja, jako kraj o największej populacji kóz w Europie, musi teraz stawić czoła poważnemu wyzwaniu, jakim jest powstrzymanie epidemii i ochrona swojego kluczowego sektora rolno-spożywczego.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Skomentuj