Grecja może zostać usunięta ze strefy euro

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Jeszcze niedawno scenariusz polegający na usunięciu Grecji ze strefy euro, wydawał się zbyt fantastyczny. Okazuje się jednak, że skala problemów jakie piętrzą się przed tą gospodarką jest tak duża, że powrót do narodowej waluty, drachmy, jest całkiem prawdopodobną opcją. Podobno na taki rozwój wypadków przygotowuje się też EBC (Europejski Bank Centralny).

 

Rozmowy między Grecją a jej wierzycielami nie udały się, a to oznacza, że kolejnych transz pożyczek nie będzie. Nowy grecki rząd oświadczył zresztą bardzo dobitnie, że nie chce więcej długu tylko chce rozwiązań zbliżających ich do wyjścia z impasu.

 

Kłopoty Grecji polegają między innymi na tym, że kraj ten nie dysponuje własną walutą, która mogłaby się zdewaluować po bankructwie. Grecja zbankrutowała, ale jej system finansowy jest trzymany na kroplówkach, ponieważ dewaluacja euro ze względu na Grecję wpłynęłaby na wszystkie kraje członkowskie.

 

Aby się przed tym uchronić postanowiono rozważyć przywrócenie drachmy właśnie celem jej dewaluacji. Jeśli rzeczywiście do tego dojdzie to z pewnością greckie społeczeństwo bardzo zbiednieje. Istnieją też uzasadnione obawy, że gdy informacja o powrocie do drachmy stanie się publiczna, to wszystkie banki zostaną zablokowane przez tłumy ludzi, którzy będą chcieli realizować swoje oszczędności dopóki są jeszcze coś warte.

 

Dewalucja nowej starej greckiej waluty to też dobra informacja dla wszystkch, którzy korzystają z greckej oferty turystycznej, ponieważ wakacje w tym kraju powinny dzięki temu bardzo stanieć, co może nakręcić grecką koniunkturę, a jak wiadomo turystyka jest jedną z głównych branży, dzięki którym to społeczeństwo podźwignie się z zapaści jaką osiągnięto przez umiłowanie do socjalizmu i generowanego bez opamiętania zadłużenia.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Arcanum

...gdy informacja o powrocie

...gdy informacja o powrocie do drachmy stanie się publiczna, to wszystkie banki zostaną zablokowane przez tłumy ludzi, którzy będą chcieli realizować swoje oszczędności dopóki są jeszcze coś warte.
 
To jedni i drudzy jeszcze tego nie zrobili? Smile No żeby nie wiedzieć takich podstaw? Przecież w bankach trzyma się nie więcej jak 5% depozytów w gotówce, wliczając w to nawet fundusz gwarancyjny.
Zresztą już chyba wprowadzili ograniczenie w przepływie kapitału, a jeśli nie to nie długo czekać jak to zrobią. Znaczy się maksymalne kwoty wychodzących przelewów zagranicznych są znacznie pomniejszone, podobnie limity wpłat z bankomatów dla wszystkich, np do 50€ dziennie. To już klasyka.

Portret użytkownika Dr Piotr

W jednym z artykułów na innym

W jednym z artykułów na innym portalu IndependentTrader powiedział ważne info...po wyjściu Grecji z UE szybko do niej zlecą się z propozycjami potencjalni klienci typu Chiny, Rosja, Indie itp. itd. widząc w tym szanse na zarobek i proponując ciekawe umowy, więc wcale nie będzie tak strasznie źle. Oby Grecy wyszli i się rozruszali, a pokażą tym najlepiej, że UE to totalna pomyłka.

Portret użytkownika ramon

Oby jak najszybciej

Oby jak najszybciej wprowadzili drachme,Grecy od dawna chca wyjsc z Unii (to glos wiekszosci).Dadza sobie rade.Za nimi podaza Hiszpania,Wlochy ,Cypr.Oby ten kolchoz Unijny sie rozpadl !

Portret użytkownika 3plabc

Najzabawniejsze w tym

Najzabawniejsze w tym wszystkim, że to program pomocowy bodajże najbardziej zadłużył Grecje i prawie potroił jej dług z tego co pamiętam. To, że nie są w stanie spłacić zadłużenia wiadomo już od dawna, chyba że dosłownie(!) zamienić wszystkich greków w niewolników i kazać im przez dekade pracować za darmo. Tak to jest jak ufa się bankierom i innym tego typu szumowiną. "Ekonomiści i politycy, w białych rękawiczkach krwawi bandyci...."

Portret użytkownika Ramer

Mów za siebie. Ja się nigdzie

Mów za siebie. Ja się nigdzie nie wybieram. Mam tu swoją firmę, która tam by nie poszła. Ostatnio widzę poprawę. Klienci powoli przestają oszczędzać. Zarobki robią się coraz lepsze. Kończy się zima, to sytuacja jeszcze się polepszy. Tak więc mów za siebie z tym wyjazdem.

Skomentuj