Grafen zdetronizowany - czarny fosfor doprowadzi do rewolucji w elektronice

Kategorie: 

Czarny fosfor - źródło: Alshaer666/Creative Commons
Jak wszyscy dobrze pamiętamy, grafen miał zrewolucjonizować całą elektronikę ze względu na jego wyjątkowe właściwości. Niespodziewanie okazuje się, że istnieje materiał jeszcze lepszy od grafenu a uczeni odkryli właśnie sposób na jego masową produkcję. Mowa jest o czarnym fosforze.

 

Naukowcy już wróżą czarnemu fosforowi świetlaną przyszłość w elektronice. W przypadku grafenu problem początkowo dotyczył jego masowej produkcji - identycznie zresztą było z czarnym fosforem. Teraz jednak mówi się, że grafen posiada groźnego konkurenta a wszystko to za sprawą najnowszych badań w Trinity College Dublin.

Pojedyncze warstwy czarnego fosforu - źródło: Oxford Chemistry Primer/Wikimedia Co​mmons

Specjaliści zaprezentowali jak tworzyć cienkie warstwy czarnego fosforu. Dzięki ich metodzie można nawet kontrolować jego wymiary. Wystarczy jedynie umieścić materiał w rozpuszczalniku, oddzielić od siebie poszczególne warstwy za pomocą fal dźwiękowych i przefiltrować je w wirówce. Opracowana metoda okazała się zarówno prosta jak i oszczędna.

 

Zespół Damiena Hanlona dodaje, że czarny fosfor jest wyjątkowo wrażliwy na kontakt z tlenem i wodą, jednak również i to udało się obejść. Niektóre rozpuszczalniki tworzą powłokę ochronną wokół nanowarstw tego materiału. Czarny fosfor może stać się materiałem numer jeden, ponieważ w przeciwieństwie do grafenu posiada tzw. pasmo wzbronione.

 

Uczeni przeprowadzili również szereg testów i okazało się, że przynajmniej na ten moment czarny fosfor przewyższa grafen swoimi właściwościami. Miejmy więc nadzieję, że materiał doprowadzi wreszcie do rewolucji, którą naukowcy obiecują od długiego czasu.

 

 

Źródła:

http://www.technologyreview.com/view/534166/black-phosphorous-the-birth-of-a-new-wonder-material/

http://motherboard.vice.com/read/black-phosphorus-the-wonder-material-to-rival-graphene

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj