Gradobicie w Australii zniszczyło 4 miliony sztuk awokado

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Burze z piorunami i potężne gradobicia nawiedziły 14 marca 2019 r. region Nowej Południowej Walii w Australii. Gradowi o średnicy około 7 cm towarzyszyły wyładowania atmosferyczne, silne opady deszczu i mocny wiatr.  Doszło do dużych zniszczeń licznych upraw awokado.

Gradobicie nawiedziło między innymi sad w Nowej Południowej Walii i w ciągu 10 minut zniszczyło około 4 miliony sztuk awokado. W jednym z gospodarstw aż 80% owoców zostało zrzuconych z drzew, po tym jak uderzyły w nie kamienie o średnicy ponad 7 centymetrów.

 

Do zbiorów pozostały jeszcze trzy miesiące, więc wszystkie owoce były niedojrzałe. Sztuki, które nie spadły z drzew, również posiadały widoczne ślady uderzeń, a uszkodzeniom uległy też same drzewa. Na trawie leżało bardzo wiele połamanych gałęzi.

Właściciele sadów niedawno cieszyli się, że udało im się przetrwać tegoroczną suszę i liczne pożary. Wszystko wskazywało, że w tym roku zebrana zostanie rekordowa liczba plonów.

 

Niestety entuzjazm okazał się przedwczesny, ponieważ Nowa Południowa Walia została dotknięta przez jedną z największych klęsk żywiołowych, jakie kiedykolwiek dotknęły plantację awokado w Australii.

Służby ratownicze poinformowały, że 14 marca reagowały na ponad 620 osobnych wezwań o pomoc. W pewnym momencie burze odcięły od prądu ponad 25 tysięcy gospodarstw domowych. W rejonie Sydney odnotowano z kolei ponad 20 tysięcy uderzeń pioruna.

 

 

Ocena: 

Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Skomentuj