Goralenvolk, wstydliwy epizod kolaboracji Polaków z okupantami

Kategorie: 

Spotkanie Hansa Franka w towarzystwie Wacława Krzeptowskiego w czasie wizyty w Zakopanem

Polacy słusznie dumni są ze swej postawy w czasie II Wojny Swiatowej. Pojecie honoru i patriotyzm okazały się wartościami, które powstrzymywały Polaków od masowej kolaboracji z okupantem, tak powszechnej w innych krajach znajdujących się pod okupacją niemiecką. Niemcy swietnie zdawali sobie  sprawę, że namówienie Polaków do kolaboracji jest niemożliwe i szczególnie okrutnie traktowali ludność Generalnego Gubernatorstwa.

 

Jednak zanlezli się tacy którzy w nowych realiach okupacji widzieli swoją szansę i zaproponowali Niemcom swe usługi. Ciemną plamą naszej historii i plamą na honorze całej Polski była kolaboracja z okupantem niektórych działaczy góralskich na Podhalu, tworzących wyimaginowany Goralenvolk.

 

Według koncepcji forsowanej przez Niemców i działaczy góralskich, Górale byli potomkami jednego z plemion germańskich niegdyś zamieszkujących tereny obecnej Polski. Dowodem na to miały być germańsko brzmiące nazwy niektórych miescowosci na Podhalu jak na przykład Frydman czy Grywałd.

 

Górale także mieli należeć do innego typu rasowego niż Polacy, typ ten naukowcy niemieccy nazywali typem dynarskim. Także swastyka niegdys popularny symbol wśród wszystkich ludów słowiańskich a mocno zakorzeniony w ornamentyce Podhala miał być dowodem na germańskie pochodzenie Górali.

 

Niemcy prawdopodobnie sami nie wierzyli w te brednie, lecz postanowili użyć ich do wywołania rozłamu i konfliktu w społeczeństwie polskim. Do czołowych propagatorów Goralenvolku należał dr Henryk Szatkowski przedwojenny działacz sanacyjnego Obozu Zjednoczenia Narodowego oraz  Wacław Krzeptowski przedwojenny lider Stronnictwa Ludowego w Nowym Targu.

7 listopada 1939 r  Wacław Krzeptowski na czele delegacji góralskiej uczestniczył na Wawelu w uroczystości objęcia przez Hansa Franka urzędu generalnego gubernatora. W trakcie ceremonii Krzeptowski w imieniu górali przywitał Hansa Franka i podziękował za „oswobodzenie Górali od ucisku władz polskich” wręczył mu pamiątkową odznakę oraz pozłacaną pamiątkową ciupagę. Obecność delegacji  na Wawelu wywołała w społeczeństwie polskim odrazę i oburzenie a  samą uroczystość nazwano „hołdem krakowskim”. więcej

 

 

Pozostałą cześć felietonu o Goralenvolk znajdziesz na portalu

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: leszekczarny
Portret użytkownika leszekczarny

Komentarze

Portret użytkownika marysza

Jestwm Góralką i wcale się

Jestwm Góralką i wcale się tego nie wstydzę.Mój ojciec z tą ojczyznę,za miłość do niej spędził 4 lata i 8 miesięcy w obozach koncentracyjnych.W dokumentach pisali Niemcy mojemu ojcu więźeń polityczny.Proszę Was w końcu zgłębijcie swoją wiedzę jesteście żałośni.

Portret użytkownika ben

A ja mam żone góralke i jest

A ja mam żone góralke i jest mi z tym dobrze nie widze w niej kolaborantki a sam jestem z hanysowa .O a ! może teraz kolaboruje  ze mną  wkradła się w  me łaski i jeszcze mam 3 szwagierki !!!też góralki.kużwa co to będzie co to bedzie kolaboranci  są wszędzie!
 

Portret użytkownika polakk

"Dwa lata temu podjęliśmy

"Dwa lata temu podjęliśmy próbę napisania pracy na temat dziejów okupacji w Rabce w czasie II wojny światowej. Na lekcjach historii dowiedzieliśmy się o istnieniu w Rabce, w czasie wojny, Szkoły Dowódców Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa, która miała swoją siedzibę w willi „Tereska” od 1940 do 1945 roku.
Miejsce to w tym czasie okryło się niesławą, a nazwa „Tereska” przez cały okres okupacji hitlerowskiej budziła grozę wśród mieszkańców Rabki i okolic. Podobnie jak postać komendanta szkoły, Wilhelma Rosenbauma, który wśród mieszkańców zyskał przydomek „kata Rabki”.
Zdarzenia, które miały miejsce w szkole i w jej pobliżu były przez Niemców ukrywane. Nie byli oni jednak w stanie zatrzeć wszystkich śladów dokonanych tam zbrodni. Ludzie, którzy przeżyli lata okupacji w Rabce, pamiętają to miejsce i jego ponurą historię, ale świadków jest coraz mniej. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć te wydarzenia tym dla których okres wojny to już odległa historia."

A teraz napieprzajcie na mnie. Bogobojni polacy

Portret użytkownika marysza

Napisałeś świetną pracę.Staje

Napisałeś świetną pracę.Staje się bezcelerem.Głupką i maluczkim pozostaw krytykę,w której niema ani myśli konstruktywnej,ani też logiki.Histotykiem nie zostaje się przez bezsensowne "szczekanie".Historyk to człowiek bogaty w wiedzę merytoryczną,faktograficzną.Umiejący pracować z źródłem historycznym i umiejący go interpretować.Jednym słowem człowiek erudyta,a nie przysłowiowy ćmok.
Pozdrawiam.

Portret użytkownika rabczanka

panie polak z Rabki, a

panie polak z Rabki, a poczytaj se o niemieckej LEBENSBORN  jednym z najwiekszych osrodkow medycznych w Polsce mieszczacy sie w Rabce. O kacie Mengele ktory jako pierwszy przeprowadził zabieg in vitro właśnie w Rabce , w ośrodku medycznym Lebensborn. Niemiecka Rasa Panów.

Portret użytkownika alchemik

Witam .Mam pytanie odnośnie

Witam .Mam pytanie odnośnie wpisu o Lebensborn,w Rabce , Mengele - pierwszy zabieg in vitro   .Temat nie jest mi obcy , lecz stasznie ciężko w tych sprawach o twarde konkrety .Na jakiej podstawie opiera Pani swój Wpis /.?Pozdrawiam ,z góry dziękując za odpowiedz .

Portret użytkownika rabczanka

panie polak z Rabki, a

panie polak z Rabki, a poczytaj se o niemieckej LEBENSBORN  jednym z najwiekszych osrodkow medycznych w Polsce mieszczacy sie w Rabce. O kacie Mengele ktory jako pierwszy przeprowadził zabieg in vitro właśnie w Rabce , w ośrodku medycznym Lebensborn. Niemiecka Rasa Panów.

Portret użytkownika Dżolka

oj tam zaraz kolaborują...

oj tam zaraz kolaborują... wielkie mi co. Mojej koleżanekczki w pracy normalnie spisują sobie na karteczco do tam na kogo mają i gnają z karteczką do szefofej grzecznie donieść. Koleżaneczki są przecież fakjne i usłużne, prawdaż? Szczególnie takie z zamojszczyzny polecam do współpracy, nic im nie umknie. Typowe Polki.

Portret użytkownika Zenek

  Symbolika używana przez

 
Symbolika używana przez górali jest pamiątką po czasach "starca z gór" który jest tytułem wywodzącym się od pradawnego przodka Polaków - Lecha (sprzed legendy o 3 braciach bo ona z ok 800 roku jest).
 
Przodek ten miał swój pomnik na Łysej Górze gdzie zwano go Leli. Innymi jego nazwami to Śhiva czy Odyn którą to symbolikę po nim Polska ma w swoim godle i fladze. I do mocy Lecha ashkeNAZI yude wszelakiego typu wyciągają swoje kłamliwe parchate łapy by go nam ukraść by był ich plemiennym totemem do walki z gojami (chrześcijanami).
 
Lech w watykańskim, satanistycznym odstępstwie robi za DUCHA BOŻEGO a w mitach greckich to KRÓLEWSKI CYKLOP jaki wespół z 2 innymi ZBAWIŁ/ uratował świat od nazistowskiego potopu rozbijając wojska mojrzesza i jego następcy jezusa (jozue) w bitwie pod górą Ararat (pola Kurukszetry z Mahabharaty to tam).
 
 
 
 

Portret użytkownika Medium

Zenek napisał: Symbolika

Zenek wrote:

Symbolika używana przez górali jest pamiątką po czasach "starca z gór" 
Oczywiście, że swastyka ma słowiańskie korzenie! Co więcej samych Niemców ceniono za waleczność i kulturę. 
A żeby było jeszcze ciekawiej, to znalazłam informacje, że amerykański generał Byrd, zanim spotkał się na Antarktydzie z niewyjaśnionymi latającymi spodkami, stoczył walkę z eskadrą samolotów produkcji amerykańskiej, kupionych przez Stalina i pilotowanych przez Rosjan. Zostały wysłane, by... bronić Hitlera, który oficjalnie popełnił samobójstwo.
 

Portret użytkownika Ja

Nigdy niemiałem najlepszego

Nigdy niemiałem najlepszego zdania o góralach/góralkach, dużo piją, tworzą zamknięte grupy, mało otwarci "trzymają różne rzeczy w tajemnicy np. techniki budowy drewnianych domów - a w takich USA wszystko na ten temat jest szeroko dostępne", bitni z byle powodu, chciwi, etc... a może poprostu trafiałem tylko na takich ;/

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Portret użytkownika kimbur

Po jakiego ten artykuł? Żeby

Po jakiego ten artykuł? Żeby pokazać, że Niemcy cacy? A może gdyby nie grupa kolaborujących to by II wojny nie było? To może jeszcze artykul o tym, że grupa Polaków kradła, że mordowała, oszukiwała itd.?
A co, ilu lolaborowało Austriaków, Francuzów, Italiańczyków, Hiszpanów, Rumunów...
Że'ś czarny to musisz bruździć?!

Strony

Skomentuj