Gorączka złota w Peru powoduje zanieczyszczenie Amazonki rtęcią

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Międzynarodowy zespół naukowców udowadnia, że wydobycie złota w Peru jest główną przyczyną wysokiego poziomu zanieczyszczenia rtęcią na pobliskiej stacji biologicznej Los Amigos. Może to mieć wpływ na rośliny, zwierzęta w okolicy, a także na zdrowie ludzi.


Naukowcy stwierdzili na jednym obszarze starego lasu najwyższy poziom rtęci, jaki kiedykolwiek tu zarejestrowano. Jest on porównywalny z poziomem zanieczyszczenia na terenach przemysłowych, gdzie wydobywana jest rtęć. Wcześniej badano tu zanieczyszczenie rtęcią głównie w systemach wodnych. W najnowszym opracowaniu naukowcy zmierzyli ziemskie osady atmosferycznej metylortęci, najbardziej niebezpiecznej i toksycznej formy rtęci.

 

Ludzie poszukujący tu złota oddzielają jego cząsteczki od osadów rzecznych za pomocą rtęci. Może wiązać się ze złotem, tworząc dość duże granulki. Podczas spalania w piecach rtęć jest uwalniana do atmosfery, a złoto jest oddzielane od rtęci. Dym rtęciowy wraz z deszczami przedostaje się do powietrza i do gleby, a także osadza się na drzewach.

 

Zespół naukowców pobrał próbki powietrza, listowia, gleby, pobierając próbki do analizy w różnych typach środowisk, tj. terenach zalesionych, miejscach, w których nie ma lasów, a także w pobliżu działalności wydobywczej złota. Stwierdzono, że na terenie, na którym nie ma drzew, rtęć opadała w postaci opadów, a jej poziom był dość niski. Na terenach leśnych, gdzie rtęć gromadziła się nie tylko w glebie, ale także na liściach, jej poziom był znacznie wyższy.

„Odkryliśmy, że lasy amazońskie w pobliżu operacji wydobycia złota wychwytują ogromne ilości rtęci atmosferycznej, więcej niż jakikolwiek inny wcześniej zbadany ekosystem na świecie” – zauważają eksperci.

 

Naukowcy odkryli, że poziom zanieczyszczenia rtęcią jest powiązany ze wskaźnikiem powierzchni liści, tzn. im gęstszy baldachim drzewa, tym więcej rtęci zawiera, działając jako pułapka dla gazów i cząstek stałych uwalnianych podczas spalania złota i peletek rtęci. Ponadto naukowcy zbadali trzy gatunki ptaków na tym obszarze. Stwierdzono, że pióra ptaków z Los Amigos zawierają do dwunastu razy więcej rtęci niż ptaki z bardziej odległych stacji biologicznych. Może to znacznie zmniejszyć liczebność ptaków na tym obszarze.

 

Mieszkańcy tych okolic zmuszeni są do wydobycia złota, ponieważ jest to jedyne źródło utrzymania. Dlatego zadaniem naukowców, lokalnych społeczności i władz jest znalezienie sposobu, który pozwoli ludziom nie tracić zarobków i chronić środowisko przed zanieczyszczeniem. Badanie ukazało się w czasopiśmie Nature Communications.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Kropek

Ale system nie ma tu AŻ tyle

Ale system nie ma tu AŻ tyle do gadania, po za tym że ludzie żyją w nędzy.

To biedacy, nie korporacje, są tu winni.

Oni poszukują złota najtańszymi, mocno agresywnymi metodami.

Tak jak u nas kiedyś mieliśmy biedaszyby, jak biedota kopała węgiel bez pozwolenia, tak oni mają swoje biedaszyby ale ze złotem.

Tak w tajdze też mają biedaszyby z kłami mamutów.

Jedyny zły system tu, to system monetarny. Ale nie wymyslilismy na razie nic sensowniejszego niż pieniądz.

To MY, ludzie, próbujemy ten system oszukać, nachapać się ile wlezie, nie patrząc na szkody.

SYSTEM to MY, niestety, to MY, i nasze przyzwolenie na takie działania!

Portret użytkownika Set

Tak, to wy. Próbujecie tym

Tak, to wy. Próbujecie tym zarażać nowe pokolenia, ale MY się nie dajemy WAM i nie jesteśmy tak pazerni.

Nie dziel winy kolego na wszystkich, bo się przeliczysz. Jeszcze powiedz, że jesteśmy złodziejami i bandytami bo przecież żołnierze na wojnie zabijają cywilów.
 

Portret użytkownika SurvivorMan

K.rwa ich mać!!! Nie dość że

K.rwa ich mać!!! Nie dość że depilują płuca planety równo z ziemią, to teraz jeszcze trują! Spieszy im się do zdechnięcia!!!
Wymrzemy jak dinozaury! Mamy ostatnie chwile na zmianę podejścia do przyrody, a tu zmiany podejścia nie widać nawet na horyzoncie! *aggressive*

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Skomentuj