Gorące noce zwiększą śmiertelność

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Nadmiernie gorące noce spowodowane globalnym ociepleniem zwiększą śmiertelność pod koniec XXI wieku. Do takiego wniosku doszli naukowcy z University of North Carolina w Chapel Hill, którzy opublikowali wyniki badań w czasopiśmie The Lancet Planetary Health.

Naukowcy oszacowali zgony podczas fal upałów w 28 miastach w Chinach, Korei Południowej i Japonii w latach 1980-2015. Rozważyli również dwa scenariusze zmian klimatu obejmujące okres od 2015 do 2100 r., które przewidują silną (SSP126) i umiarkowaną (SSP245) redukcję emisji dwutlenku węgla. Naukowcy obliczyli również miarę zwaną nadmiarem gorącej nocy (HNE), która mierzy sumę gorących temperatur w nocy.

 

W pierwszym scenariuszu częstotliwość gorących nocy w roku wzrasta o 67,4 procent, a w drugim do 75,6%, przy czym HNE wzrasta z 20,4 (w 2010 r.) do 39,7 stopni Celsjusza (w 2090 r.), a przy ścisłym obniżeniu liczba ta wzrośnie do 31 stopni Celsjusza. Fakt, że ludzie będą w nocy narażeni na coraz wyższe temperatury, przyczynia się do poważniejszych zaburzeń w fizjologii snu. Prowadzi to do zaburzeń układu odpornościowego, zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, przewlekłych stanów zapalnych i zaburzeń psychicznych.

 

Autorzy wykazali, że poziom HNE znacząco wpływa na ryzyko zgonu, które może być o 50 procent wyższe w dni z gorącymi nocami niż w dni z chłodnymi nocami. Ogólnie rzecz biorąc, z powodu zmian klimatycznych intensywność gorących nocy wzrośnie do końca stulecia półtora raza, podczas gdy względny udział śmiertelności z powodu upałów w nocy wzrośnie do 3,58% w scenariuszu SSP126 i do 5,79 procent w scenariuszu SSP245.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q

Kto ma umrzeć bo mu zdrowie

Kto ma umrzeć bo mu zdrowie nie domaga to umrze i co się takiego stanie ? I tak jest ludzi za dużo. Wszyscy straszą, że społeczeństwa się starzeją i coraz większa jest proporcja ludzi starych do młodych.. no to teraz się te proporcję zaczną odwracać i się problem sam rozwiąże, a przy okazji co bardziej chorowici i słabi choć młodsi też się wykruszą i ogólnie wszystkim nam to wyjdzie na zdrowie bo populacja ludzka stanie się zdrowsza, silniejsza, odporniejsza - tak działa selekcja naturalna - czy to źle ? Stan zdrowia populacji łatwo określić po ilości konsumowanych leków - których przecież zdrowi i silni nie potrzebują. Polska jest tu w ścisłej czołówce europejskiej. Gdy umrą ci mniej odporni, słabsi, "gorsi" to także ryzyko epidemii zmaleje a społeczeństwo stanie się bardziej efektywne, wydajne i tańsze w utrzymaniu się bo zmaleją koszty opieki zdrowotnej, wszelkich instytucji pomocowych, zapomogowych, opiekuńczych itd. czyli więcej pieniążków zostanie do wydania na bardziej twórcze i potrzebne zadania. We wszystkim można dostrzec dobre strony. I trzeba - bo na społeczeństwo jako ogół bilansu wydatków i zysków trzeba patrzeć po gospodarsku a nie grzęznać w sentymenta. Mam takiego "sąsiada" (nie mieszka tu lecz tylko dojeżdża) - chłop jest na emeryturze od ponad 20 lat a ma gdzieś trochę po 60-tce (!) dopiero.. były milicjant z drogówki.. czyli został emerytem po 40-tce.. czy to nie jest pasożytnictwo ? - na dokładkę w dekiel mu pizdło.. A takich ludzi, którzy mają nasrane w bani jest więcej i wszystkim by ulżyło gdyby ich zabrał ponury żniwiaż. Nie mówiąc już o tych, którzy są samym tylko obciążeniem dla swoich rodzin z racji niedołestwa psychofizycznego, którzy wymagają stałej opieki.

Portret użytkownika Andrzyj Drewienko

" społeczeństwo stanie się

" społeczeństwo stanie się bardziej efektywne, wydajne i tańsze w utrzymaniu"

piszesz jak byś był synem klausa szfaba, a tymczasem społeczeństwo nie potrzebuje polityków ani innych prowadzicieli do funkcjonowania, urzędaski i rządziciele to zbędny balast i ty Q prawdopodobnie też jesteś zbędny. Zaszczep się!

Portret użytkownika Racja

Oczywistość, nie mówię za

Oczywistość, nie mówię za innych, może u nich upał był, jak jazgoczą media, ale w moim rejonie to jest jedno z najzimniejszych lat jakie pamiętam. Wyjątkowo zimny maj, bałem się wysadzić pomidory żeby nie wymarzły. Czerwiec nie lepszy, spadki temperatur do ok 10 st. Teraz minął wyjatkowo niekorzystny dla wczasowiczów lipiec z powodu tylko chwilowo wysokich temperatur i kapryśnej pogody. Mówienie że w przecież w Hiszpanii upały czy we Włoszech to śmiechu warta manipulacja, bo odkąd pamiętam tam zawsze były upały. Oby tak dalej, to z rozbawieniem będę obserwował co potrafią wymyślić ecomatoły  i klimatoidioci. Może w końcu domyślą się kto nimi steruje, podpowiem im, ci co mają w tym interes. Tacy współcześni Egipscy Kapłanie

Strony

Skomentuj