Google uruchamia usługę dostarczania przesyłek przez drony

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Firma Wing, należąca do spółki Alphabet, a więc macierzystej firmy Google'a, uruchomiła pierwszą publiczną usługę dostarczania przesyłek przez drony. Loty pilotażowe będą odbywać się w australijskiej Canberrze, po tym jak urząd lotniczy tego kraju udzielił zgody na testy. Początkowo około 100 domów na przedmieściach miasta będzie miało dostęp do usługi, lecz w najbliższych miesiącach firma planuje rozszerzyć zakres o następne dzielnice.

 

Usługa działa dzięki współpracy firmy Wing z lokalnymi kawiarniami i aptekami, a drony są w stanie dostarczyć produkty w ciągu kilku minut. Na drony nałożone zostały jednak konkretne regulacje, które muszą być przestrzegane. Przede wszystkim nie mogą one latać nad głównymi drogami i dużymi skupiskami ludzi, aby minimalizować wszelkie ryzyko niebezpieczeństwa. Ponadto drony mogą być aktywne tylko od poniedziałku do piątku w godz. 7-20 oraz w niedzielę w godz. 8-20. Klienci z domów objętych usługą przeszli już specjalne szkolenie z zakresu bezpiecznych interakcji z dronami. 

 

Firma Wing uważa, że łączna wartość przesyłek dostarczanych przez drony, może wynieść nawet 30-40 milionów dolarów australijskich. Eksperci przewidują również, że w 2030 roku drony mogą być odpowiedzialne za dostarczanie 25% wszystkich zamówień. Business Insider cytuje w swoim artykule australijski urząd lotniczy (CASA), który oznajmił, że prawdopodobnie Australia jest pierwszym krajem na świecie, w którym wprowadzono tego typu usługę.

Google ma powody do zadowolenia, ponieważ firmie udało się wyprzedzić Amazona i wcześniej od rywali zaoferować komercyjną usługę publiczną dla ogółu społeczeństwa. Warto zaznaczyć, że pomimo szeregu testów i pojedynczych lotów w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych, Amazon nadal nie uruchomił projektu na większą skalę. Spółka Wing, będąca od zeszłego roku pełnoprawną częścią korporacji Alphabet, w grudniu testowała swoje usługi w Finlandii, oferując darmowe dostawy w stolicy.

 

Walka o dominację na polu dronów nie ogranicza się jednak tylko do Amazona i Google'a. Pojedyncze testy przeprowadzały już w latach 2016-17 chociażby amerykańska firma Flirtey i izraelski startup Flytrex. W ostatnim czasie firma kurierska UPS we współpracy ze spółką Matternet, zaczęła wykorzystywać drony do przesyłania próbek krwi w Północnej Karolinie. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika czas wyciągnąć wtyczkę

Chyba tylko naiwni sądzą ,że

Chyba tylko naiwni sądzą ,że ten "postep" ma służyć polepszeniu usług kurierskich ... Bo mnie się wydaje ,że chodzi tu o wypróbowanie w praktyce i rozwój nowej technologii , rodem choćby z "terminatora". Bo czy my potrzebujemy autonomicznych latających roznosicieli ?? Jeden dron może przewieźć jedną małą paczkę i to na niewielką odległość ... ! Gdzie tu ekonomiczne uzasadnienie ,w porównaniu do kuriera w dostawczaku ? 

Skomentuj