Kategorie:
Firma Wing, należąca do spółki Alphabet, a więc macierzystej firmy Google'a, uruchomiła pierwszą publiczną usługę dostarczania przesyłek przez drony. Loty pilotażowe będą odbywać się w australijskiej Canberrze, po tym jak urząd lotniczy tego kraju udzielił zgody na testy. Początkowo około 100 domów na przedmieściach miasta będzie miało dostęp do usługi, lecz w najbliższych miesiącach firma planuje rozszerzyć zakres o następne dzielnice.
Usługa działa dzięki współpracy firmy Wing z lokalnymi kawiarniami i aptekami, a drony są w stanie dostarczyć produkty w ciągu kilku minut. Na drony nałożone zostały jednak konkretne regulacje, które muszą być przestrzegane. Przede wszystkim nie mogą one latać nad głównymi drogami i dużymi skupiskami ludzi, aby minimalizować wszelkie ryzyko niebezpieczeństwa. Ponadto drony mogą być aktywne tylko od poniedziałku do piątku w godz. 7-20 oraz w niedzielę w godz. 8-20. Klienci z domów objętych usługą przeszli już specjalne szkolenie z zakresu bezpiecznych interakcji z dronami.
Firma Wing uważa, że łączna wartość przesyłek dostarczanych przez drony, może wynieść nawet 30-40 milionów dolarów australijskich. Eksperci przewidują również, że w 2030 roku drony mogą być odpowiedzialne za dostarczanie 25% wszystkich zamówień. Business Insider cytuje w swoim artykule australijski urząd lotniczy (CASA), który oznajmił, że prawdopodobnie Australia jest pierwszym krajem na świecie, w którym wprowadzono tego typu usługę.
Google ma powody do zadowolenia, ponieważ firmie udało się wyprzedzić Amazona i wcześniej od rywali zaoferować komercyjną usługę publiczną dla ogółu społeczeństwa. Warto zaznaczyć, że pomimo szeregu testów i pojedynczych lotów w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych, Amazon nadal nie uruchomił projektu na większą skalę. Spółka Wing, będąca od zeszłego roku pełnoprawną częścią korporacji Alphabet, w grudniu testowała swoje usługi w Finlandii, oferując darmowe dostawy w stolicy.
Walka o dominację na polu dronów nie ogranicza się jednak tylko do Amazona i Google'a. Pojedyncze testy przeprowadzały już w latach 2016-17 chociażby amerykańska firma Flirtey i izraelski startup Flytrex. W ostatnim czasie firma kurierska UPS we współpracy ze spółką Matternet, zaczęła wykorzystywać drony do przesyłania próbek krwi w Północnej Karolinie. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.
Ocena:
Opublikował:
ZychMan
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych. |
Komentarze
Skomentuj