Glony zmieniają kolor pokrywy lodowej z białego na różowy

Kategorie: 

Źródło: Liane G. Benning, GFZ

Kwitnące glony zmieniły kolor pokrywy lodowej Grenlandii na różowo-czerwony. Niebezpieczne kwitnienie przyczynia się również do topnienia jednego z największych lodowców na świecie. Kwitnienie stanowi coraz większy problem dla lodowców arktycznych, alpejskich i himalajskich.

Na ten temat wypowiedział się Martyn Tranter, naukowiec z Uniwersytetu w Bristolu i lider projektu „Black and Bloom”, mającego na celu zrozumienie, jak i dlaczego topnieje pokrywa lodowa Grenlandii. Mężczyzna powiedział: „Samo ocieplenie klimatu nie może odpowiadać za tak silne topnienie. Dlatego kluczowe znaczenie ma zrozumienie wszystkich przyczyn topnienia lodu. Jedną z nich jest zakwit glonów.”

Glony kwitnące na Grenlandii to organizmy polegające na fotosyntezie. Produkują one molekuły chroniące przed słońcem, które w Arktyce latem pozostaje ponad horyzontem przez 24 godziny. Ciemniejsza powierzchnia glonów obniża ich zdolność do odbijania światła słonecznego, a to powoduje, że więcej światła jest pochłaniane, a to prowadzi do topnienia lodowców.

W miarę jak glony rozprzestrzeniają się na większych obszarach pokrywy lodowej, efekt będzie się zwiększał, co prowadzi do jeszcze większego topnienia. Niedawne badania wykazały, że zakwity glonów mogą przyczynić się nawet do 13 procent większego topnienia lodu niż dotychczas.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj