Glony ekologicznym paliwem przyszłości

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ujawniono nowy skład chemiczny biopaliw, pochodzących z jednokomórkowych glonów. W przeciwieństwie do popularnego przekonania, że „płuca Ziemi” to lasy, morskie oraz słodkowodne glony wytwarzają znacznie więcej tlenu od roślin lądowych. Oprócz powietrza glony dostarczają także składników odżywczych wszystkim organizmom wodnym, przekształcając dwutlenek węgla i energię słoneczną w cukry oraz inne jadalne substancje.

 

Okazuje się, że modyfikowane genetycznie o najwyższej zawartości tłuszczu glony będą najbardziej efektywnym surowcem do produkcji biopaliw. Oprócz wysokiego tempa wzrostu, glony mają wiele innych zalet, nie potrzebują gruntu do uprawy, a ich jednostkowa postać upraszcza proces wytwarzania z nich paliwa.

 

Jak wyjaśniają rosyjscy naukowcy, paliwo z glonów nie jest wytwarzane w taki sam sposób w jaki pozyskuje się obecnie używane biopaliwo. Algi podgrzewa się do temperatury 300 0C, aby odparować z nich całą wodę oraz poddaje bardzo wysokiemu ciśnieniu.Nowe biopaliwo składa się z substancji, z których większość nie ma nic wspólnego z węglowodorami i innymi cząsteczkami zawartymi w ropie naftowej. Zdaniem chemików, substancje te są bardziej podobne do niektórych organicznych barwników występujących w przyrodzie. Dalsze badania mają pomóc zrozumieć, które rodzaje glonów najlepiej wykorzystywać i jak usprawnić proces produkcji tak, aby mogły na stałe zastąpić benzynę oraz inne paliwa kopalne.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Skomentuj