Globalne zapotrzebowanie na świeżą wodę może przekroczyć podaż o 40% do 2030 roku

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Raport międzynarodowego zespołu naukowców wzywa do ponownego przemyślenia marnotrawstwa wody przed Konferencją Wodną ONZ 2023, która odbędzie się w Nowym Jorku w dniach 22-24 marca. Według raportu rządy muszą pilnie zaprzestać subsydiowania wydobycia i nadmiernej eksploatacji zasobów wodnych.

 

Świat stoi w obliczu nieuchronnego kryzysu wodnego, a oczekuje się, że do końca dekady zapotrzebowanie na słodką wodę przekroczy podaż o 40%. Stwierdzono to w nowym badaniu organizacji znanej jako "Globalna Komisja ds. Ekonomiki Wody" - Global Commission on the Economics of Water.

 

Autorzy raportu uważają, że kraje świata powinny zacząć gospodarować wodą jako „wspólnym dobrem”, ponieważ coraz więcej regionów jest w dużym stopniu zależnych od swoich sąsiadów w zakresie zaopatrzenia w wodę. Eksperci twierdzą, że nadmierne zużycie, zanieczyszczenie i kryzys klimatyczny zagrażają zasobom wodnym na całym świecie.

Jak twierdzi Johan Rockstrom, dyrektor Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu i główny autor raportu, dowody naukowe wskazują, że mamy kryzys wodny. Niewłaściwie wykorzystujemy wodę, zanieczyszczamy ją i zmieniamy cały globalny cykl hydrologiczny poprzez to, co robimy z klimatem.

 

Zdaniem ekspertów, raport komisji po raz pierwszy kompleksowo zbadał globalny system wodny i jasno określił jego wartość dla krajów świata, a także wymienił zagrożenia w przypadku zignorowania problemów z wodą. Wśród nich jest ponad 1 bilion dolarów rocznie w globalnych subsydiach rolniczych, które często skutkują przekroczeniem poziomu wody. Kolejna komplikacja wiąże się z powszechnymi wyciekami wody z systemów zaopatrzenia w wodę, którymi należy się pilnie zająć. Państwa muszą również podjąć kroki w celu przywrócenia terenów podmokłych i innych systemów słodkowodnych.

Eksperci komisji przedstawiają siedem kluczowych zaleceń dotyczących walki z kryzysem wodnym: gospodarowanie wodą jako wspólnym dobrem, zapewnienie bezpiecznego i wystarczającego dostępu do wody dla wszystkich wrażliwych grup ludności, ustalanie uczciwych cen wody w celu jej efektywnego wykorzystania, konsekwentne zmniejszanie dopłat do wody rolniczej dostaw, tworzenie partnerstw na rzecz sprawiedliwego podziału wody, regenerację ekosystemów słodkowodnych i uwzględnianie wody w międzynarodowych umowach handlowych.

 

Szczyt Wodny ONZ pod przewodnictwem rządów Holandii i Tadżykistanu rozpoczyna się 22 marca w Nowym Jorku. Po raz pierwszy od ponad czterdziestu lat konferencja zgromadzi członków ONZ w celu omówienia kwestii związanych z wodą.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

W tym patologicznym

W tym patologicznym konsumpcyjnym świecie już lepiej nie będzie... 
Dobrze że cżłowiek trochę trenował uzdatnianie wody i pozyskiwanie jej z otoczenia, bo niewątpliwie będą jeszcze niezłe jaja z jej dostępnością...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Ulja Helisz

Uzdatnianie stanie się

Uzdatnianie stanie się nielegalną działalnością dzięki nowym przepisom, będziesz bandziorkiem jak sobie samodzielnie uzdatnisz wodę i zachodujesz marchewkę na "swej" działeczce. Dobrzy politycy w trosce o twoje zdrowie zadbają o to byś nie jadał nienaszprycowanych warzyw.

Chyba już wiesz że uny chcą was jak najwięcej wykończyć. W takim dziadostwie niedługo nie będzie dawało się zyć, wypadało by zwinąć manatki i wynieść się tam gdzie nie ma dymokracji i politycznych świń.

 

Portret użytkownika Hannto

Z tego co się orientuje

Z tego co się orientuje ludzkość już opracowała metode na pozyskiwanie wody z powietrza lub chemicznie poprzez łączenie wodoru z tlenem więc naprawdę nie widzę problemu. W sensie to ma być jakiś nowy sposób na opodatkowanie nawet wody czy jak?

Portret użytkownika euklide⁣s

Raczej nie ma komu wyciąć ich

Raczej nie ma komu wyciąć ich lokalnej mafii państwowej, która te skraplacze ukradnie, podobnie jak zawłaszcza wszystkie studnie i wszystko co ludzie tam mają. Nie jeden murzynek jest mądrzejszy od ciebie dzbanuś i zapewiam się, że problemem są puste dzbanki nie rozumiejące istoty problemu - niezależnie od tego czy są czarne, białe, żółte, czy fioletowe.

Portret użytkownika Prorocznia

40% ? dokładnie o tyle ma

40% ? dokładnie o tyle ma wzrosnąć podaż na urządzenia elektryczne. Cóż za koincydencja.

ile potrzeba wody do wytworzenia jednego akumulatora i tzw.baterii słonecznych?

"poprzez to, co robimy z klimatem. " ...a co MY robimy z tym klimatem?..to może..nie róbmy?

Portret użytkownika syriues

Powiem wam jedno.W reku

Powiem wam jedno.W reku trzymacie na codzień dowod swiadczacy o tym,ze nasza przyjemnosc kosztuje tysiace litrów wody by osiagnac cel,ktory teraz widzimy.Skoro juz ten telefon macie,to 8ni sam za kazdym razem podadzą ci nowy,nowszy i smiesznie modny tak ze puszcza ci zwieracze.a zatem skoro masz stary telefon,mozesz ich miec tuzin.ja np nie mam ochoty sie przesiasc na nowszy model,a jest on w szafie i wcale nie kupilem go u sprzedawcy,a od kogos komu skończyła sie umowa na abonament. A ci ludzie w z abonamentu sa najgorsi.sponsoruje ten cały szajs.

Wiec skoro juz mamy ten zlom w rekach ,sluzacy do huj wie czego,to powinniśmy sobie zdac sprawe ,ze juz nas uzależnił. To jest narkotyk. Ale przeciez taki modny,taki supe gadżet. Ze az qrwa zwymiotować można. Taki jest ren swiat.modny az do obrzygania i obrzydliwy na tyle,ze nikt nie chce tego sprzątnąć, bo ten syf zostanie dla nas,a ci co nam to sprzedali beda sie śmiać z nas ,bo żyją nad plaza z białym piaskiem i pelna studnia wody, a także z innymi czystymi dobrami. Pamietacie jak byliście młodzi i źródło wody czy strumyk byl jak zaproszenie do picia.takich rzeczy juz nie ma.a jezelj sa to juz zanieczyszczone.a qrwa przez kogo?

Przez producentów modnej hujni.sory ale nie mogę innych slow dopasować, bo zjebał sie mi grzeczny słownik. Kto powiedział, że człowiek musi być grzeczny

Portret użytkownika Wiktor Wektor

Zanieczyszczone przez kogo ??

Zanieczyszczone przez kogo ??! Przez misia Gogo ! A dzikie wysypiska śmieci w lasach i nieużytkach, a nieszczelne szamba, a przenawożenie gleb z których wszystko spływa rowami do rzek to co ? Idź sobie popatrz jak wygląda "utylizacja" śmieci w tzw. kurortach turystycznych.. myślisz że tam są przetwórnie, sortownie i zakłady utylizacji odpadów ?? To producenci dymią z kominów, oni wyrzucają śmieci do rowów i wylewają zużyty, olej, chłodziwo itd. do ziemi ?... oni... czy zwykłe pospolite łajdaki którym wszystko zwisa ?! 

Portret użytkownika euklide⁣s

Burak pracuje w fabryce,

Burak pracuje w fabryce, czasem na stanowisku kierowniczym, po południu wraca do domu, a czasem jedzie na wczasy. W robocie wyleje ścieki do odry, przy budowie domu wywali gruz, a na wakacjach śmieci do lasu. Oczywiście najwięcej buraków jest w strukturach państwowych, tam patologia a'la Trzaskowski to norma.

Strony

Skomentuj