Globalne ocieplenie zmieniło układ prądów strumieniowych w atmosferze wywołując klimatyczny chaos

Kategorie: 

Źródło: NASA

Naukowcy zidentyfikowali jedną z przyczyn wzrostu częstotliwości występowania katastrof naturalnych na Ziemi. Badania wykazały, że fale upałów, powodzie, susze i ulewne deszcze, występują częściej niż wcześniej. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na fakt, że globalne ocieplenie powoduje zmiany kierunków typowych prądów strumieniowych, przepompowujących masy powietrza w atmosferze. 

 

 

Klimatolodzy z USA i Niemiec przeanalizowali kilkadziesiąt różnych modeli zmian klimatycznych. Dokonano tego przy użyciu danych historycznych na temat anomalii pogodowych i związanych z nimi warunków w atmosferze. Stwierdzono, że najczęściej gwałtowne zjawiska związane były z tworzeniem się stacjonarnego strumienia przepływu powietrza w atmosferze. Chodzi o pasmo silnych wiatrów wiejących w górnej troposferze. 

Jeśli taka sama pogoda utrzymuje się przez kilka tygodni w tym samym regionie świata, słoneczne dni szybko zmieniają się w przedłużająca się falę upałów i nieuchronną suszę, albo długotrwałe deszcze powodujące powodzie. Naukowcy uważają, że główną przyczyną wzrostu liczby katastrof naturalnych na skutek zmian przepływu prądów strumieniowych w atmosferze, jest zwiększenie ilości gazów cieplarnianych.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (4 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Kolejne mało zbadane zjawiska

Kolejne mało zbadane zjawiska, które mają w obecnych czasach miejsce to: 1 Dziwne dźwięki ''niby z nieba'' słyszane w wielu miejscach. 2 Zwiększona emisja metanu (coś od spodu wypycha metan czy to tylko wtórny efekt topnienia lodu?) 3 Pęknięcia ziemi i leje krasowe (podobnie jak z metanem tylko że chodzi o wodę). 4 Aktywność superwulkanów. Tu widać: http://hisz.rsoe.hu/alertmap/index2.php  (tam niżej pod tym linkiem jest Supervolcanoes Monitoring System z którego nawet dla laika wynika, że z 7 superwulkanów 5 było aktywnych w marcu tego roku. 5. Telefonia komórkowa i instalacje typu HAARP oraz nadajniki radiowe o niskiej częstotliwości stosowane do komunikacji z okrętami podwodnymi - powodują, że jesteśmy w globalnej mikrofalówce ...

Skomentuj