Globalne ocieplenie wpływa na wychłodzenie Golfsztromu

Kategorie: 

Źródło: wikipedia

Klimatolodzy sugerują, że w ciągu ostatnich 45 lat, ze względu na globalne ocieplenie, doszło do tak znacznego topnienia pokrywy lodowej Grenlandii, że miało to znaczący wpływ na temperaturę ciepłego Prądu Zatokowego - Golfsztromu. Wyniki badań w tym zakresie zostały właśnie opublikowane w czasopiśmie Nature Climate Change.

 

Golfsztrom to potężny, ciepły prąd oceaniczny, który zapewnia łagodny klimat między innymi w Europie Zachodniej. Dzięki najnowszemu badaniu między innymi koralowców, osadów na dnie oceanu, a także lodu, naukowcy byli w stanie odtworzyć zmiany, jakie zaszły w ciągu 900 lat płynięcia Prądu Zatokowego. Wyniki wskazują, że w ciągu ostatnich 45 lat doszło do istotnych zmian, których nigdy wcześniej nie obserwowano. Golfsztrom, a konkretnie jego przedłużenie, Prąd Północnoatlantycki, spowolnił i stał się chłodniejszy.

 

Naukowcy uważają, że paradoksalnie powodem tego może być globalne ocieplenie, które z przyczyniło się do topnienia pokrywy lodowej. Zimna i zdecydowanie mniej słona woda, która powstała w wyniku topnienia. Woda miesza się i powoduje jego ochłodzeni i spowolnienie.

Eksperci sugerują, że to ochłodzenie nie powoduje zagrożona nową epokę lodowcową, ale może mieć to zauważalny wpływ na klimat w Europie i Ameryce Północnej. Klimatolodzy przyznają, że konieczne będzie uwzględnienia odkrytych przez nich zmian w budowie nowych modeli klimatycznych.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika MiterMan

kiedy byla medialna nagonka

kiedy byla medialna nagonka na date 2012 byly podawane liczne artykuly że golfsztrom sie zatrzymal i zwiazane to jest z ową data a w konsekwencjach ma być epoka lodowcowa... pamietam takie rzeczy... i co z tego wyniklo ?  teraz juz widze... wtedy epoka lodowcowa a teraz globalne ocieplenie.... heh.... caly czas przez te wszystkie lata są promowane artykuły związane ze strachem ludzi... które maja powodować strach, istna doktryna szoku.... i co przecietny czlowiek sobie myśli ? rząd mnie cedzi z kasy coś bym zrobil ale po co skoro zaraz koniec świata... i tak co pare lat...   zabawie sie nawet w proroka i powiem wam ze wymyślą nową date końca świata, nakręcą ją medialne bardziej jak 2012  co sprowadzi sie do tego ze ludzie beda bunkry budowac a nie walczyć z systemem który ich rujnuje....  media mają tak znaczący wpływ na ludzi że jak ogłoszą iż srajtaśma jest rakotwórcza i trzeba podcierać liśćmi kasztana  to tak zrobią i pójdą na  wycieczke do parku ograbić drzewo z jego elementów przetrwania na ziemi... a ktoś "u góry"  bedzie sie cieszyl z kasy którą dostał za wypelnienie zadania zniszczenia gatunku klonu.... taką analogie można podpiąc pod teoretycznie wszystko co zmienia ludzkie zachowania z naturalnych do określonych w założeniu....  statystycznie  minusami  poczestują ten post lemingi, plusami wybudzeni i ta trzecia grupa która nie ma zdania martwi mnie najbardziej,,,, 

Portret użytkownika Natenczas Wojski

Czy Dania sprzedaje już

Czy Dania sprzedaje już działki rolne na Grenlandii? I ciekawe, ile chce za hektar? Kupiłbym sobie ze 4 morgi i postawił chałupkę. Na razie bym zasiał chrobotek reniferowy, ale potem to może i owies by obrodził.

Skomentuj