Globalne ocieplenie wpływa na rozprzestrzenianie się toksycznych sinic

Kategorie: 

galeria.trojmiasto.pl

Ciepło jest czynnikiem wpływającym na dystrybucję sinic, inaczej cyjanobakterii. Są to jedne z najbardziej prymitywnych organizmów, które produkują toksyny powodujące niebezpieczeństwo dla wątroby, układu nerwowego i oczu. Ponadto mogą powodować zapalenia skóry i alergie. Już pojawiły się pierwsze ostrzeżenia przed tymi organizmami na wybrzeżu Bałtyku.

 

Wzrost temperatury wody powoduje, że wzrost sinic podlega dodatkowej stymulacji, zwłaszcza odmian toksycznych. Mikroorganizmy te występują w jeziorach, zbiornikach retencyjnych i rzekach całego świata. Często bywają spotykane u ujść rzek do Bałtyku. Morze to jest szczególnie narażone na ekspansję tych gatunków z powodu relatywnie małego zasolenia.

 

Zdaniem ekspertów niekontrolowany wzrost tych bakterii może powodować problemy ekonomiczne i środowiskowe. Prędzej czy później zjawisko to wpłynie na transport, turystykę wodną oraz będzie stanowić stałe zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.

 

Oficjalnie potwierdzony został związek między wzrostem toksycznych sinic a zwiększoną śmiertelnością w przyrodzie. Realnym problemem, z jakim zmagają się włodarze bałtyckich kurortów są kąpieliska zamykane z powodu pojawienia się tych organizmów. Jest to szczególnie niepożądane w okresie sezonu urlopowego.

 

W tej chwili z powodu sinic zamknięto już kąpieliska w Trójmieście. Gatunek ten rozprzestrzenia się w wodach Zatoki Gdańskiej, ale oznacza to też, że możliwe jest wyłączenie z eksploatacji kolejnych plaż.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Tiamat

Sinice"pojawiły" się po to

Sinice"pojawiły" się po to aby uprzyjemnić wakacje polskiej młodzieży.Zamiast leżeć na plaży powinni zarabiać na życie, bo rodzice na pewno wiążą koniec z końcem.(zarobki w Polsce tych ":przeciętnych" są grubo poniżej kreski)
 Pozostali, ci z wyższej półki, nie muszą kąpać się w Bałtyku. Tych jest stać na znacznie ciekawsze miejsca.
 Od lat ścieki wpływają do naszego morza, i nic się nagle nie "pojawiało".Śnięte ryby są przyczyną?Pewnie tak, bo zdychają ze starości, gdyż polscy rybacy nie mają prawa ich łowić.(Jastarnia i kutry stojące bezczynnnie w porcie). Pytanie a gdzie są jednostki specjalne do zwalczania takowej niespodziewanej plagi sinic?
Ponoć wyższe kręgi twierdzą, że 95% ludzkości to zwierzęta z ludzką twarzą...i nic nie wiedzą.No, nie wiem, nie wiem...panowie i panie,chyba wasze obliczenia to jedynie pobożne życzenie, bo my , jak na złość wam, duuużo wiemy.
 

Portret użytkownika konbial

ciekawe ze w mozu srodziemnym

ciekawe ze w mozu srodziemnym gdzie woda ciepla jak zupa lub na wyspach kanaryjskich gdzie atlantyk goracy nie ma takich problemow a w baltyku woda zimna i brudna teraz pewnie ze 14 stopni i juz problemy bo zagoraco-zal sluchac, poprostu to morze jest prawie jak sadzawka w ktorym jest niewiele zycia bo jest praktycznie odciete od moza polnocnego ktore to ma 35% zasolenia czyli 5 razy wiecej niz baltyk jako morze ktore jest chyba najmniej zasolone na swiecie, plytkie, z najmniejszym odplywem i przyplywem (tylko 7 cm) woda niekrazy i nieoczyszcza sie wiec takie problemy beda.

Kimże jest człowiek jeśli nie potomkiem Boga?  
Tak, jak dąb zawarty jest w żołędziu - tak Bóg  ukryty jest w Człowieku...

Portret użytkownika luki

Witam mieszkam na półwyspie

Witam mieszkam na półwyspie Helskim i jakoś dzisiaj nie zauwarzyłem ani grama sinicy i od strony morza jak i zatoki gdańskiej cóś mi sie wydaje że te medialne show w tvn24 to celowa antreklama dla turystów któży wybierają sie nad morze ,jakoś zauwarzyłem że ta stacja dość mocno poleca mazury chyba ktoś im sporo płaci za reklamę pozdro

Portret użytkownika Patterson

Dziś nad szczecinkiem z 3x

Dziś nad szczecinkiem z 3x nad ranem słyszałem jak latają samoloty ;/Otknełem się, wyglądam za okno nastepnie przez balkon i tylko słychać dziwne grzmienia, deszczyk + niebo zakryte dosłownie całe SZARE w dodatku. Na chwilę obecną same chmury choć burza ustąpiła chmury są dalej na niebie i widać małe otwory z nieba. Nie wiem czy to dziwne ale od paru lat tu nigdy tak nie było jak teraz, żałuje że nie zrobiłem zdjęć z rana.. Nie wiem czy to dziwne czy nie ale mi sie to nie podoba zwłaszcza że gdy wstane zawsze po takim deszczu mam sucho w ustach. Taki powinien być widok po burzy: a jest taki:

Portret użytkownika CRUSADERS

To kara za rządy pejsatych i

To kara za rządy pejsatych i części rowerowych w europie ;(

Kochani,popatrzcie w niebo od samego rana,co na nim się dzieje?????? Jeszcze nie tak dawno temu,było niebieskie niebo???? i czyste powietrze również po burzy. Na naszym niebie i nie tylko są dokonywane opryski z samolotów,smugi chemiczne.....To nie żart,zobaczcie sami jak nas opryskują!!!!!!! Ci co to robią, to nie ludzie to hybrydy,bo tak nie zachowuje się wspaniała ludzka istota. LUDZIE NIE MA ŻADNEGO OCIEPLENIA KLIMATU,JEST ZA TO MANIPULACJA POGODĄ NA BARDZO SZEROKĄ SKALĘ Z WYKORZYSTANIEM HAARP!!!!! LUDZIE ZDAJCIE SOBIE SPRAWĘ ŻE TO SIĘ DIEJE NAPRAWDĘ. KOCHANI, CI LUDZIE BAWIĄ SIĘ POGODĄ,JAK MAŁE DZIECI NA PLACU ZABAWY I W ŻADEN SPOSÓB NIE MYŚLĄ CO MOŻE BYĆ Z NIEOSTROŻNEJ ZABAWY. KOCHANI BĄDZMY POWAŻNI I SPRÓBUJMY COŚ Z TYM ZROBIĆ,ŻEBY WRÓCIŁA RÓWNOWAGA W PRZYRODZIE .GEOINŻYNIERIA TO FAKT!!!! ZADAJCIE SOBIE PYTANIE I PRZYJRZYJCIE SIĘ NIEBU I SAMOLOTOM JAKIE ZOSTAWIAJĄ ŚLADY KTÓRE NIE ZNIKAJĄ WRĘCZ ROZSZERZAJĄ SIĘ I TWORZĄ COŚ W RODZAJU WELONU KTÓRY BLOKUJE SŁOŃCE!!!!! TO FAKT
 

Portret użytkownika Fila

Chyba Ci dogrzało. Jakie

Chyba Ci dogrzało. Jakie opryski, czy w ogóle widziałeś coś takiegie czy tylko powtarzasz bezmyślnie te bzdury? Mieszkam we Wrocławiu, 20 lat pracowałem na stacji meteo jako obserwator i co nieco znam sie na wyglądzie nieba i jak powinno wyglądać po burzy. Obserwuję latające samoloty i nic niepokojacego nie widzę, także w wyglądzie nieba. A ono jest rózne w zaleznosci od warunków pogodowych, rodzaju masy powietrza i tyle. W tej chwili jest normalne jak przy tego typu pododzie.

Portret użytkownika Roobaczek

Gdzie dzisiaj są te opryski?

Gdzie dzisiaj są te opryski? w Polsce? My przez ostatnie trzy tygodnie siedzimy poza miastem. Na wsi, na totalnym zadupiu w środkowej Polsce. Tu niebo jest nieskazitelnie czyste mimo tego, że samoloty latają. Już myślałem, że ta dziwna pogoda - duża wilgotność  powoduje to, że smug nie widać. To czyste niebo jest dla mnie zaskoczeniem, bo jestem przyzwyczajony do widoku nieba  w dużym mieście poprzecinanego siatką smug. Widocznie na terenach słabo zaludnionych nie opłaca się pryskać. Pozdrawiam!

Skomentuj