Globalne ocieplenie sprzed 250 milionów lat spowodowało największe w historii Ziemi wymieranie

Kategorie: 

Hipotetyczne rozmieszczenie kontynentów w triasie - źródło: scotese.com

Grupa chińskich paleontologów wspólnie z niemieckimi kolegami ustaliła, że to, co wydarzyło się w późnym triasie i w okresie wymierania permskiego poprzedziły bardzo wysokie temperatury panujące szczególnie na równikowych szerokościach geograficznych. Szczegółowe opisy wyników badań zostały opublikowane w czasopiśmie Science.

 

To, co stało się około 252 milionów lat temu, doprowadziło do praktycznie całkowitego wyginięcia morskich i lądowych istot żyjących. Było to największe wymieranie w historii Ziemi. Istnieje hipoteza, że ​​mogło być spowodowane aktywnością wulkaniczną tak zwanych trapów syberyjskich. Uczeni uważają, że materiał wulkaniczny z tej mega erupcji wyrzucany był wysoko w atmosferę, a stężenie szkodliwych gazów zmieniło ją na tyle, że spowodowało to szybkie ocieplenie klimatu.

Aby oszacować zmiany temperatury w trakcie tego wymieraniem w ciągu pierwszych pięciu milionów lat, naukowcy przeanalizowali zawartość izotopu tlenu-18, znajdującego się w szczątkach wymarłych stworzeń.  Naukowcy przebadali ponad 15 tysięcy szczątków wyekstrahowanych ze skał osadowych w południowych Chinach.  Stwierdzono, że najwyższe stężenie tlenu-18 było 252,1 i 250,7 milionów lat temu, co wskazuje na gwałtowne ocieplenia wody w oceanie.

 

Według obliczeń autorów badania, temperatury oceanu w rejonie równikowym w tym okresie, osiągnęły 36-40 stopni Celsjusza, a grunt mógł się nagrzewać do 50-60 stopni.  Takie bardzo wysokie temperatury panujące w szerokościach równikowych trwały przez kilka milionów lat.

 

Wnioski naukowców wspierają dane paleontologiczne. Istnieje wiele miejsc na świecie, które we wczesnym triasie zapełniły się szczątkami ryb i wielu kręgowców. Uczeni uważają, że wystarczy, aby temperatura wynosiła powyżej 40 stopni, aby zginęła większość alg i roślin, a także wszystkie kręgowce.  Nieznośny upał, na początku triasu, zniszczył na Ziemi praktycznie wszystkie lasy iglaste, o czym świadczy brak złóż węgla z tego okresu. Życie w oceanach zostało wtedy praktycznie unicestwione.

 

Biorąc pod uwagę fakt, że na Ziemi następuje właśnie ocieplenie, które jest nam przedstawiane, jako wynik działania człowieka, konieczne wydaje się ustosunkowanie zwolenników antropogenicznych przyczyn zmian temperatury do odkryć potwierdzających ekstremalne ocieplenie trwające kilka milionów lat i to następujące w okresie, kiedy o istnieniu przemysłu emitującego mityczny CO2 po prostu nie było.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Wojox

Ci "nałukowcy" wytrwale

Ci "nałukowcy" wytrwale szastają milionami, setkami tysięcy lat.... pfuj. Wszystkie metody badania izotopów wegla i innych nie są jednoznaczne. Potrafią się mylić o 200-300 lat w zakresie 1000 lat. Więc jakie miliardy ?? Zapomnieli dodać że rozpad izotopów może być "wahliwy", tzn że w pewnych warunkach rozpad może przyspieszyć do 1 godziny i dziś nie wiedzą dlaczego tak się dzieje. Więc ich metody pomiarów mogą sobie wsadzić między bajki Andersena....

Trzy etapy poznawania prawdy: najpierw wyśmiewana, później zaprzeczana a na końcu oczywista. Arthur Schopenhauer

Portret użytkownika StaryCzłowiekIMoże

dla ciekawskich:

dla ciekawskich: http://ziemianarozdrozu.pl/encyklopedia/14/metody-badania-dawnego-klimatu
 
cytat:
Pomiary względnej zawartości lekkich i ciężkich izotopów pierwiastków w skałach. Proxy temperaturowym jest też zawartość w związkach (np. CaCO3) ciężkich izotopów, np. węgla 13C i tlenu 18O względem ich lekkich odpowiedników. W niskich temperaturach preferowane jest tworzenie wiązań między ciężkimi izotopami pierwiastków względem tych, w których uczestniczą ich lżejsze izotopy. Metoda takiego pomiaru temperatury jest nie tylko niezależna od składu izotopowego otoczenia, lecz także umożliwia określanie temperatur nawet z bardzo starych pokładów skalnych. Problemem jest tu niewielka ilość ciężkich izotopów i niewielka obecnie ilość urządzeń będąca w stanie mierzyć stosunki lekkich i ciężkich izotopów.
Wszystkie te pomiary są pracochłonne i złożone, wymagają zaawansowanych metod statystycznych. Ponadto biorąc pod uwagę różne inne zjawiska wyniki często nie są jednoznaczne.

Portret użytkownika StaryCzłowiekIMoże

Ale podobno cały świat ma 6

Ale podobno cały świat ma 6 tysięcy lat Smile
Więc jak to w końcu jest ?
W co ja mam w końcu uwierzyć ? W to że świat ma 6 tysięcy lat czy w to że 20 tyś lat temu były na ziemi cywilizacje robiące piramidy czy w to że 250 tyś lat temu było ocieplenie klimatu ?

Portret użytkownika uosho

Kurcze, nie rozumiem skąd te

Kurcze, nie rozumiem skąd te minusy, bo pytania bardzo ważne. Fakt, że ciężko jest sobie zbudować spójną wersję historii, gdy każdy mówi co innego. Pozostaje jedynie drążyć, weryfikować źródła itd. Kreacjonistów bym nie lekceważył, do kosmitów podchodziłbym sceptycznie (choć kręgi zbożowe nie dają mi spokoju), a naukowców też traktowałbym z dużą rezerwą. Zarówno jak chodzi o badanie przeszłości i przyszłości. Sama fizyka jest podobno skażona śmieciami typu "strong force" (Nassim Haramein to wyśmiewał - jego teoria akurat brzmi bardzo spójnie), a datowanie węglem wielokrotnie było podważane.

Historia sprzed kilku lat jest fałszowana, a co dopiera ta bardziej odległa. Przy okazji, polecam ten film, szczególnie tym, którzy oglądali serię AA: http://youtu.be/bRVK9GgjioU

Portret użytkownika uosho

Ktoś się jeszcze nabiera na

Ktoś się jeszcze nabiera na te bzdury? Że niby naukowcy mają jakiekolwiek pojęcie o tym, co się działo 250 mln lat temu i jeszcze bezczelnie podają liczby typu 252,1 sugerując jakąś precyzję pomiaru? Nadal mamy problemy z przewidzeniem trzęsień ziemi, a nawet pogody za kilka dni, więc... szkoda gadać.

Portret użytkownika 321patryk

niepojete PIERDOŁY a co ci

niepojete PIERDOŁY a co ci naukowcy wiedzą?? może troszke fluoru dla zdrowotności naszych uczonych badaczy pra ziemi haha ... banda śmierdzacych leni którym nie chce sie robić i wymysla głupoty co było wieki temu pogoda tydzień do przodu sie nie sprawdza a oni maja obliczone co i kiedy byłoooooooooooo..... podreczniki tez kłamią jest wiele bzdur które nam wmawiają bo tak jest wygodniej dla ELIT -- kto pochodzi od małpy??? JA NAPEWNO NIE HAHAHA dawać małpe bo ewouluje na NASZEGO PREMIERA

Strony

Skomentuj