Globalne ocieplenie sprawia, że ryby w światowych oceanach stają się coraz mniejsze

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Do połowy XXI wieku wiele gatunków ryb może zmaleć o 20-30% z powodu braku wystarczającej ilości tlenu w oceanach, wynikającego z globalnego ocieplenia. Zmiany klimatyczne wpływają na wszystkich mieszkańców Ziemi, zdaniem paleontologów takie zdarzenia miały już miejsce w przeszłości. W ostatnich latach odnotowano spadek masy ciała niektórych gatunków, takich jak renifery. Eksperci twierdzą, że podobny los czeka ryby.

 

W 2014 roku ogłoszono spadek masy kilku gatunków ryb z Morza Północnego, w tym śledzia oraz plamiaka. Naukowcy twierdzą, że proces ten wpłynie nie tylko na ryby, ale także na innych mieszkańców mórz, którzy posiadają skrzela – w tym kalmary i homary.

 

Gdy ocean staje się cieplejszy, ryba zaczyna dostosowywać się do zmian, a metabolizm w jej organizmie przyspiesza. Częstotliwość metabolizmu jest ściśle związana z absorpcją tlenu. Podczas globalnego ocieplenia zwierzęta będą musiały zmierzyć się z dwoma problemami. Po pierwsze, skrzela ze względu na ich szczególną formę nie rosną tak szybko, jak inne organy. Po drugie, z powodu ocieplenia wody, poziom tlenu w oceanach zmniejszy się. 

Według naukowców, przy obecnym tempie ocieplenia, zwierzęta morskie mogą zmniejszyć swoją masę ciała o średnio 20-30%. Dotyczy to przede wszystkim ryb, które potrzebują szczególnie dużo tlenu, takich jak tuńczyk. „Utrata wagi” grozi także rekinom i innym dużym gatunkom zwierząt morskich. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Komentarze

Portret użytkownika figa

FOL , jesli to mysl

FOL , jesli to mysl sarkastyczna , z drugim , gorzkim ,,dnem'' , to ok.   Jeśli tak myslisz naprawdę , to.............Adminie , ratuj tę stronę pred bezmózgowcami !!! Pomocy , wariaci na ZnZ !

Portret użytkownika wyzdro

a może mniejsze ryby są

a może mniejsze ryby są bardziej zwinne i trudniej je złąpać w sieci dzięki temu mają większą szansę na rozmnażanie sie .Taka szybka selekcja naturalna - ale nie naukofcy lepiej wiedzą i to pewnie wina mitycznego globalnego ocieplenia.Poza tym niech mi ktoś wytłumaczy skoro plankton produkuje 50% tlenu na świecie a ciepła woda tylko zwieksza ilość planktonu to jak globalne ocieplenie może spowodować zmniejszenie tlenu w oceanach?

Jak dla mnie ten news to kolejne zamówienie lobby klimatycznego.

Skomentuj