Globalne ocieplenie sprawi, że Syberia stanie się miejscem przyjaznym do życia

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy prognozują, że z powodu zmian klimatycznych, znaczna część azjatyckiej części Rosji stanie się cieplejsza, bardziej zielona i przyjazna człowiekowi. Szacuje się, że pod koniec XXI wieku, warunki na Syberii będą łagodniejsze, co z kolei zachęci ludzi do osiedlania się w tym regionie.

 

Zespół z Federalnego Centrum Badawczego w Krasnojarsku (Rosja) i Narodowego Instytutu Lotnictwa i Kosmonautyki (USA) wykorzystał aktualne i przewidywane scenariusze klimatyczne, aby zbadać klimat azjatyckiej części Rosji i ustalić potencjał osadnictwa ludzkiego w XXI wieku. Syberia zajmuje około 13 milionów kilometrów kwadratowych, co stanowi 77% powierzchni lądowej, choć obszar jest zamieszkiwany przez 27% populacji tego państwa.

 

Do analizy wykorzystano kombinację 20 ogólnych modeli obiegu oraz dwa scenariusze stężenia dwutlenku węgla – RCP 2,6 i RCP 8,5, reprezentujące łagodne i bardziej ekstremalne zmiany klimatyczne. Zastosowano również średnie temperatury ze stycznia i lipca oraz roczne opady dwóch scenariuszy, aby określić trzy wskaźniki, które są istotne dla przetrwania i dobrobytu człowieka: ekologiczny potencjał krajobrazowy, dotkliwość zimy oraz pokrycie wiecznej zmarzliny.

Symulacje wykazały wzrost temperatury od 3,4 do 9,1 stopnia Celsjusza w połowie zimy, wzrost temperatury od 1,9 do 5,7 stopnia Celsjusza w połowie lata oraz wzrost opadów od 60 do 140 mm. Zgodnie ze scenariuszem RCP 8,5, w latach 80. XXI wieku, azjatycka Rosja może mieć łagodniejszy klimat, a pokrycie wiecznej zmarzliny zmniejszy się z 65% do 40%. Natomiast według łagodniejszego scenariusza RCP 2,6, Syberia może odnotować wzrost terenów zielonych o 15%, co z kolei przełoży się na pięciokrotny wzrost zdolności terytorium do utrzymania osad ludzkich.

 

Naukowcy przypuszczają, że azjatycka część Rosji, gdzie aktualnie panują skrajnie niskie temperatury, stanie się znacznie cieplejsza pod koniec XXI wieku. Zwiększy to bezpieczeństwo żywnościowe tamtejszej populacji, a także zachęci do większych inwestycji w rozwój infrastruktury i rolnictwa.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Deoksyrybozyn

Topnienie Syberii to

Topnienie Syberii to katastrofa, a nie okazja. Z wiecznej zmarzliny uwolnią się duże ilości metanu, to raz. Dwa, obszary dotąd stabilne (dzięki zmarzlinie) zamienią się w bagniska lub osiądą. Wątpię, żeby żyjący tam ludzie cieszyli się, gdy wokół ich osad powstanie kilka jezior, kompletnie odcinając ich reszty świata. Ale to moje zdanie, więc nie ma czym się przejmować ;).

Nie zgadzam się z użytkownikiem "lommo", że zmiany klimatu spowodowała eksplozja nuklearna, która przesunęłaby płaszcz z jądrem (?). Jeśli już to litosferę względem płaszcza, lecz i to jest niemożliwe w tak krótkim czasie. Ilość energii uwolnionej podczas przesunięcia (tarcie) byłaby ogromna i zmiana klimatu to byłby wtedy najmniejszy problem.

Nazwa Grenladii nie wzięła się z tego, że było tam zielono, tylko żeby zachęcić ludzi do osiedlenia się tam ;). Grenlandia oczywiście nie jest w całości skuta lodem i są tam roślinki, lecz to tylko mały procent całej wyspy. Stawiam, że ci biedni koloniści mogli trafić na kilka cieplejszych lat, a potem mrozik złapał i skończyła się kolonizacja.

Portret użytkownika lommo

Na Syberii do XII wieku było

Na Syberii do XII wieku było jeszcze zimniej. Wtedy gdy Europa była nawet ciepłym rejonem, a na Grenlandii jak podają relacje , rosła trawa na wysokość człowieka, to na wschodniej Syberii istniał non stop most lodowy w cieśninie Beringa. Polski naukowiec mieszkający swego czasu w Nowej Zelandi , zapomniałem nzawiska ale to zanay badacz UFO, odkrył na tamtejszej Wyspie Południowej  slady wybuchu jądrowego o sile 70 megaton. W wyniku tej eksplozji płaszcz Ziemi przesunał się z jądrem Ziemi  o 7 stopni w płaszczyznie południkowej co spowodowało ochłodzenie klimatu w Europie i klęski głodu, a Grenlandia przestała być zieloną wyspą. Za to co nie co osiepliła się Syberia i ten most lodowy w kierunku Alaski stopniał. Sam impuls przesunięcia płaszcza Ziemi spowodował naprzykład przechylenie słynnej krzywej wieży w Pizie. Ten naukowiec oczywiście wyleciał z roboty na nowozelandzikim uniwersytecie i dostał wilczy bilet, bo odkrył że obce cywilizacje są w stanie zmieniać układy klimatyczne na Ziemi.

Portret użytkownika SurvivorMan

Ja pier...  Serio???  

Ja pier...  Serio??? *ROFL* 
To gniot w stylu: "Fajnie że się ociepla, bo w Polsce będą rosły pomarańcze" *fool*
Fanów takich "rewelacji" powinno się przymusowo odesłać w te rejony, w których już odpuściła wieczna zmarzlina i niech sobie żyją *ROFL*  NIech pokażą że się da, bo tak się składa, że w tundrze egzystencja długookresowa jest możliwa tylko wtedy gdy ziemia jest zamarznięta!

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika SurvivorMan

Dwudziestu siedmiu

Dwudziestu siedmiu wspaniałych (a pewnie zaraz więcej) i fanów krzaczków pomarańczowych od pomorza po Sudety, zapieniło się jak Bałtyk o poranku *ROFL*
Zapraszam na syberyjskie torfowiska i bagna po odwilży, a także jeziora, które w tym rejonie świata bardzo często w stanie zamarzniętym są jedynymi drogami dla pojazdów pomiędzy miejscowościami*ROFL*​​​​​​​
 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika minoduesp

Dawno temu , gdy ludzie

Dawno temu , gdy ludzie (przynajmniej w tej cześci świata) żyli jeszcze w epoce jaskiniowej syberia była ciepła i zielona (!) żyły tam mamuty i inne zwierzaki odrzywiające się trawą a potem NAGLE nastało ochłodzenie tak gwałtowne ,że owe mamuty zamarzały z trawą w pyskach !! - wiele takich okazów znaleziono (były zamarznięte tak skutecznie ,że ich mięso nadawało się do jedzenia ! ) - cześć z nich zjedli miejscowi ! Co tylko dowodzi ,że zmiany klimatyczne są naturalnym zjawiskiem ,nieprzewidywalnym a czasem wręcz gwałtownym .. 

Skomentuj