Globalne ocieplenie może uniemożliwić życie w tropikach

Kategorie: 

Źródło: pixabay

Według autorów nowego badania, tropikalne regiony Ziemi, mogą stać się zbyt gorące, dla ludzi. Gdy średnie roczne temperatury staną się wyższe o 1,5 stopnia, długotrwałe funkcjonowanie w klimacie tropikalnym, może stać się realnym zagrożeniem dla zdrowia. Praca naukowa klimatologów z Uniwersytetu Princeton, została opublikowane w czasopiśmie Nature Geoscience.

 

Isaac Held, Yi Zhang i Stephan Fueglistaler połączyli dane z 22 modeli klimatycznych. Naukowcy przeanalizowali, jak szybko temperatura osiągnęłaby 35 stopni Celsjusza w tropikach. Ten wskaźnik zdaje się być kluczowy dla przetrwania człowieka. Jest tak chociażby dlatego, że głównym sposobem naturalnego chłodzenia ciała przez ludzi jest potliwość. Proces ten, odbiera część ciepła i pozwala nam utrzymać normalną temperaturę. Sęk w tym, że wydajność potu jest odwrotnie proporcjonalna do wilgotności powietrza.

Oznacza to, że przy wysokiej temperaturze i wilgotności, która jest typowa dla regionów tropikalnych, limity adaptacyjne organizmu ludzkiego zostaną osiągnięte szybciej. Za wartość krytyczną przyjmuje się 35 ° C. Po osiągnięciu tej temperatury, skóra nie ma czasu na utratę ciepła. Nawet jeśli dana osoba ma nieograniczony dostęp do wody pitnej, nie może przetrwać w takich warunkach przez długi czas bez trwałych konsekwencji dla organizmu.

 

Przy najbardziej pesymistycznych prognozach, duża część światowej populacji będzie stale zagrożona hipertermią. Będzie to tym bardziej dotkliwe zważywszy na fakt, że kraje położone w tropikach wykazują największy wzrost demograficzny. Nawet jeśli na początku, podniesienie się temperatur wpłynie tylko na funkcjonowanie ludzi, to w przyszłości, chroniczne przegrzanie będzie jedną z głównych przyczyn śmierci w tych krajach.

Pocieszenie może dawać nam fakt, że jest to zaledwie jeden z modeli. Biosfera Ziemi przeszła podobne ocieplenie wcześniej i nie przeszkodziło to życiu dużych zwierząt, które żyły w tropikach na przełomie 130-115 tysięcy lat temu. Kraje te, dysponują zresztą współczesną techniką, a silny wzrost temperatury może sprawić iż niezbędne staną się klimatyzatory. W konsekwencji, zwiększyłoby to również zapotrzebowanie na energię w regionach tropikalnych. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

"Według autorów nowego

"Według autorów nowego badania" ........Tych  "autorów od nowych badań" Jest stanowczo za dużo. Oni niczego mądrego (statystycznie wręcz) nie wnoszą do puli wiedzy. Ich dowód jest podobny do mojego "dowódu " i jest taki: Sądzę,myślę,jestem przekonany,wierzę, że tak jest, bo mi tak wychodzi ....itd.itp.etc. i inne "moje i ich" wartości dowody podobnej. 

Portret użytkownika ​​euklides

Wyższe temperatury to większe

Wyższe temperatury to większe parowanie. Większe parowanie to więcej wilgoci w atmosferze. Więcej wilgoci w atmosferze to więcej opadów, ale także absorbcji wilgoci z powietrza przez rośliny. To spowoduje zazielenienie się obszarów pustynnych. Poza tym ocieplenie spowoduje, że możliwe do zamieszkania staną się obszary dalekiej północy. Oczywiście ja nie jestem w przeciwieństwie do rządzących schizofreników zwolennikiem namnażania ludzi jak królików by ratować upadającce systemy emerytalne i inne gówna.

Portret użytkownika Quark

Więcej wilgoci w powierzu to

Więcej wilgoci w powierzu to większe temperatury bo para wodna jest gazem cieplarnianym . A wyższe temperatury to niższe opady deszczu ... czemu ? ... ano temu , że aby skroplić parę to trzeba ją schłodzić a jak ma się to stać skoro będzie MNIEJ chłodnego powietrza bo całe się silniej nagrzeje ? Każdy kij ma dwa końce .. tylko trzeba uważać , żeby sękiem nie oberwać ! 

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Ractaros96

Tak, lasy tropikalne będą się

Tak, lasy tropikalne będą się rozrastać na północ i południe, ale tak samo pustynie. Strefy klimatyczne są warstwowe i gdy strefa lasów tropikalnych będzie się rozrastać, to taka strefa w której jest Sahara, będzie się przesuwać na północ. Wyobrażasz sobie, aby np. pół Europy było jedną wielką pustynią?

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika Quark

Cieplejsze powietrze jest

Cieplejsze powietrze jest lżejsze i rzadsze (o mniejszej gęstości) to jak niby miałoby pomieścić więcej wilgoci ? Czyżbyś dotąd nie zauważył , że gęste i ciężkie chmury tworzą się zimą i jesienią a nie latem podczas upałów ?

Skomentuj