Kategorie:
Według autorów nowego badania, tropikalne regiony Ziemi, mogą stać się zbyt gorące, dla ludzi. Gdy średnie roczne temperatury staną się wyższe o 1,5 stopnia, długotrwałe funkcjonowanie w klimacie tropikalnym, może stać się realnym zagrożeniem dla zdrowia. Praca naukowa klimatologów z Uniwersytetu Princeton, została opublikowane w czasopiśmie Nature Geoscience.
Isaac Held, Yi Zhang i Stephan Fueglistaler połączyli dane z 22 modeli klimatycznych. Naukowcy przeanalizowali, jak szybko temperatura osiągnęłaby 35 stopni Celsjusza w tropikach. Ten wskaźnik zdaje się być kluczowy dla przetrwania człowieka. Jest tak chociażby dlatego, że głównym sposobem naturalnego chłodzenia ciała przez ludzi jest potliwość. Proces ten, odbiera część ciepła i pozwala nam utrzymać normalną temperaturę. Sęk w tym, że wydajność potu jest odwrotnie proporcjonalna do wilgotności powietrza.
Oznacza to, że przy wysokiej temperaturze i wilgotności, która jest typowa dla regionów tropikalnych, limity adaptacyjne organizmu ludzkiego zostaną osiągnięte szybciej. Za wartość krytyczną przyjmuje się 35 ° C. Po osiągnięciu tej temperatury, skóra nie ma czasu na utratę ciepła. Nawet jeśli dana osoba ma nieograniczony dostęp do wody pitnej, nie może przetrwać w takich warunkach przez długi czas bez trwałych konsekwencji dla organizmu.
Przy najbardziej pesymistycznych prognozach, duża część światowej populacji będzie stale zagrożona hipertermią. Będzie to tym bardziej dotkliwe zważywszy na fakt, że kraje położone w tropikach wykazują największy wzrost demograficzny. Nawet jeśli na początku, podniesienie się temperatur wpłynie tylko na funkcjonowanie ludzi, to w przyszłości, chroniczne przegrzanie będzie jedną z głównych przyczyn śmierci w tych krajach.
Pocieszenie może dawać nam fakt, że jest to zaledwie jeden z modeli. Biosfera Ziemi przeszła podobne ocieplenie wcześniej i nie przeszkodziło to życiu dużych zwierząt, które żyły w tropikach na przełomie 130-115 tysięcy lat temu. Kraje te, dysponują zresztą współczesną techniką, a silny wzrost temperatury może sprawić iż niezbędne staną się klimatyzatory. W konsekwencji, zwiększyłoby to również zapotrzebowanie na energię w regionach tropikalnych.
Ocena:
Opublikował:
M@tis
Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl. Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych. Facebook: https://www.facebook.com/M4tis Twitter: https://twitter.com/matisalke |
Komentarze
W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!
"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa
Skomentuj