Globalne ocieplenie może „obudzić” niebezpieczne wirusy i bakterie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Klimat Ziemi jest coraz cieplejszy, a starożytne wirusy i bakterie budzą się wraz z utratą lodu i stają się ponownie zagrożenie. Naukowcy obawiają się powrotu chorób, które uznano za wymarłe. Na Syberii znaleziono wiele niebezpiecznych szczepów wirusów, jeden z nich, odnaleziony w 2015 roku, był aktywny od ponad 30 000 lat, jednak nie stwarzał on zagrożenia dla ludzi.

 

Istnieją poważne wątpliwości, że niektóre z niebezpiecznych wirusów i bakterii mogą powodować choroby, które zostały uznane za wymarłe. Okazuje się, że wieczna zmarzlina jest miejscem, w którym nadal istnieją zahibernowane, niebezpieczne mikroorganizmy, a które mogą „obudzić się” w wyniku ocieplenia klimatu. Naukowcy znaleźli nietknięte wirusy hiszpańskiej grypy w organach osób pochowanych w tundrze w 1918 roku.

Prawie połowa ludności pewnego syberyjskiego miasta zmarła w 1890 roku z powodu czarnej ospy. Większość z nich została pochowana niedaleko wiecznie zmarzniętej rzeki Kołymy. Dziś, brzegi rzeki zaczynają zapadać się z powodu globalnego ocieplenia. W sierpniu zeszłego roku na Syberii miał miejsce osobliwy przypadek. Aż 100 osób i ponad 2 tysiące reniferów zostało zarażonych wąglikiem. Choroba pojawiła się tam po raz pierwszy od 1941 roku. Naukowcy sądzą, że laseczki wąglika zostały zamrożone w ciałach jeleni. Ocieplenie uwolniło chorobę, a sprawę dodatkowo pogorszyło wyjątkowo ciepłe lato tego roku.

 

Rosyjscy naukowcy wyrazili obawy o topnienie wiecznej zmarzliny w badaniu z 2011 roku. Ich  zdaniem może to prowadzić do wznowienia epidemii chorób minionych wieków. Wieczna zmarzlina jest jednym z najbardziej narażonych na globalne ocieplenie ekosystemów. Nawet w cieplejszych regionach wzrost temperatury wpływa na rozprzestrzenianie się niebezpiecznych chorób, takich jak wirus Zika.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.plKomentarze

Portret użytkownika end

Śmiać mi się chce z tego

Śmiać mi się chce z tego "globalnego ocieplenia", nikt tego zjawiska nie udowodnił, a wiekszość ludzi w to wierzy. To się nazywa dobra i skuteczna propaganda aby promowac nowe pseudoekologiczne produkty np świetlówki kompaktowe. Jeżeli tak wszystkim zalezy na ekologi to dlaczego nie wytwarza się trwałych produktów. Wystarczy wprowadzić 20 letnią gwarancję na produkt. Ciekaw jestem czy wyprodukowanie, używanie i utylizacja 6-u samochodów, po pięc lat każdy jest bardziej przyjazne dla środowiska od wyprodukowania jednego, dobrze ocynkowanego, bez zbednej elektroniki, którym da sie jezdzić 30 lat .... dzisiaj lepiej wyprodukowac pseudo ekologiczne auto, bez ocynku, które mocno zgnije i zacznie się sypać już po 4 latach wmawiając ludziom jakie to ono jest przyjazne środowisku.

Globalne ocieplenie to ściema wymyślona aby łyknął ją ciemny lud, a uprzywilejowane grupy bogaciły się na tym zjawisku.

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

Jak z labów bigfarmy nic nie

Jak z labów bigfarmy nic nie wyskoczy wrednego, to natura nic nam nie zrobi. Ale wstęp do "nagłego wzrostu zachorowań spowodowanego nieznanymi dotąd nauce gatunkami mikroorganizmów" jest. Że niby spod lodu " śmierć z przeszłości". Uaaaa ! Budowanie spirali strachu. Ot co !

3921

Skomentuj