Globalną katastrofę klimatyczną w 536 roku spowodował nagły wzrost wulkanizmu na świecie

Kategorie: 

Erupcja wulkanu Pinatubo - źródło: wikipedia

Jedną z wielkich tajemnic ziemskiego klimatu jest to co stało się w latach 535-536 naszej ery. Doszło wtedy do dramatycznego ochłodzenia, które zapoczątkowało lata głodu i chorób zakaźnych. Te dwa lata położyły podwalinę pod ostateczny upadek resztek dawnego Cesarstwa Rzymskiego.

 

Historyk Michael McCormick z Harvard University i współpracujący z nim zespół naukowców postanowili dowiedzieć się, co naprawdę wydarzyło się w 536 roku. Na podstawie zapisów z tamtych lat spróbowano ustalić co mogło wywołać nagłe ochłodzenie.

Bizantyjski historyk Prokopiusz z Cezarei, napisał: 
„Ten rok był największym cudem. Cały rok słońce emituje światło jak księżyc, bez promieni, jakby utraciło swoją moc i już nie było takie, jak poprzednio, kiedy świeciło jasno i czysto. To było w dziesiątym roku panowania Justyniana ".

Według McCormick'a te lata można nazwać najgorszym okresem dla życia na naszej planecie w znanej nam historii. Nastąpiło wtedy gwałtowne ochłodzenie klimatu. Ta dekada w Europie była najzimniejszą w ciągu ostatnich 2000 lat. 

W całej Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w niektórych regionach Azji niebo spowijała dziwna mgła. Ograniczony dostęp światła słonecznego skutkował utratą wielu upraw, co w konsekwencji spowodowało klęskę głodu. Według doniesień historycznych w latach 536 do 539 nastąpiły znaczne niedobory chleba, a już w 541, miał miejsce początek epidemii dżumy. Skutki tej tragicznej dekady były odczuwane jeszcze przez około 100 lat, do 640 roku. 

 

Ale co doprowadziło do tak znacznego spadku temperatury i powstania tajemniczej mgły? Naukowcy pobrali próbki śniegu i lodu z lodowców górskich w Alpach w Szwajcarii, aby spróbować przeanalizować skład warstw z tego okresu.

Prace badawcze przeprowadzili naukowcy z University of Maine. Ich analizy wykazały, że próbki pochodzące z wiosny 536 roku zawierają mikroskopijne cząstki pyłu wulkanicznego. Nie było to wielkim zaskoczeniem, bo już wcześniej sugerowano, że za ten klimatyczny epizod może odpowiadać wulkan Krakatau.

Erupcja islandzkiego wulkanu Eyjafjallajökull z 2010 roku

Jednak dalsze badania wykazały, że cząsteczki pochodzą z niezamieszkałej wtedy Islandii. W roku 536 musiało tam dojść do tak potężnego wybuchu wulkanu, lub kilku jednocześnie, że chmura pyłu, dosłownie wywołała zachmurzenie na całej półkuli północnej. Kolejne wybuchy islandzkich wulkanów w 540 i 547 roku, jeszcze bardziej skomplikowały sytuację klimatyczną.

 

W epoce gdy wszyscy bohatersko walczą o to, aby ochłodzić Ziemię, informacja o procesie zdolnym do dokonania tego w tak krótkim czasie musi szokować. Wygląda na to, że natura ma swoje sposoby na regulację średniej temperatury na Ziemi i ludziom tylko się wydaje, że są w stanie na coś wpływać, zwłaszcza w dłuższym okresie czasu.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika Ha$s

Dr. Aleksander Woźniak

Dr. Aleksander Woźniak wyjaśni Państwu co i jak w : Projekt Boga, na YT. Przy drugim odcinku szok poznawczy gwarantowany. Przyśpieszone bicie serca, płytki oddech, znamiona zawału. Serdecznie polecam. Smile

Portret użytkownika 3plabc

Admin... Cesarstwo Rzymskie,

Admin... Cesarstwo Rzymskie, a w sumie to co z niego jeszcze pozostało na Półwyspie Apenińskim upadło w roku 476... tak gwoli ścisłości, gdyż diabeł tkwi w szczegółach, a wrogowie wolności słowa oskarżą portal o fakenewsy. ;P

Portret użytkownika Lommo

Tylko własnie cesarz

Tylko własnie cesarz Justynian był już bardzo bliski odwojowania Itali gdy przyszła straszliwa epidemia rujnując ekonomię i demografię. Epidemia bardzo łatwo się rozprzestrzeniała gdyż ludność była wyniszczona głodowym wyżywieniem spowodowanym brakami w zaopatrzeniu, a te znowu wynikały z ochłodzenia wulkanicznego.

Skomentuj