Głęboko pod Ziemią odkryto nieznane wcześniej źródło magnetyzmu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Ziemia posiada silne pole magnetyczne, które chroni nas przed promieniowaniem kosmicznym. Jądro oraz skorupa ziemska to dwa dobrze nam znane źródła magnetyzmu. Jednak jak wynika z najnowszych badań, płaszcz ziemski wcale nie jest martwy magnetycznie, jak dotychczas zakładano.

 

Pole magnetyczne Ziemi wywołują wirowe prądy elektryczne, płynące w płynnym jądrze Ziemi, oraz skały w najbardziej zewnętrznej warstwie naszej planety. Jak zakładano dotychczas, skały w płaszczu ziemskim nie posiadają właściwości magnetycznych ze względu na bardzo wysokie temperatury i ciśnienia.

 

Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził badania na tlenkach żelaza, które mogą być głównym źródłem magnetyzmu w płaszczu ziemskim. Tlenki żelaza mogą znajdować się na głębokości od 410 do 660 km, czyli w tzw. strefie przejściowej między górnym a dolnym płaszczem Ziemi. Dotychczas jeszcze żaden zespół naukowy nie zdołał ustalić ich właściwości magnetycznych w tak ekstremalnie wysokich temperaturach i ciśnieniach, jakie panują na tej głębokości.

Podczas najnowszych badań wykorzystano lasery i komorę diamentową, aby wystawić mikrometryczną próbkę hematytu na ciśnienie rzędu 90 gigapaskali oraz temperaturę ponad tysiąca stopni Celsjusza. Naukowcy połączyli te dwie metody z tzw. spektroskopią Mössbauera, aby zbadać stan magnetyczny próbek.

 

Okazało się, że hematyt zachował swoje właściwości magnetyczne do temperatury około 925 stopni Celsjusza. Taka temperatura panuje w płytach subdukowanych pod zachodnią częścią Oceanu Spokojnego na głębokości strefy przejściowej, czyli między górnym a dolnym płaszczem Ziemi. Badania zdają się potwierdzać, że płaszcz ziemski jednak nie jest martwy magnetycznie.

 

Najnowsze odkrycie przede wszystkim poszerzy naszą wiedzę o polu magnetycznym Ziemi i będzie mieć istotne znaczenie podczas jego kolejnych obserwacji. Wyniki badań być może pozwolą nam lepiej zrozumieć anomalie magnetyczne, zarówno na Ziemi, jak i na innych planetach, np. na Marsie.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika KRNABRNY

oo i kolejny WSPANIAŁY

oo i kolejny WSPANIAŁY artykuł, jest boski. Kochani naukowcy wykorzystali XIX wieczny pomysł z dynamem bo wówczas tylko to ludzie znali i trzymają się go jak mogą, bo jak nie to mogło by się okazać że żrodłem magnetyzmu Ziemi NIE JEST DYNAMO. O kurcze, ktoś by mógł mieć wiedzę, że kryształ poddany naciskowi produkuje prąd ,a więc i pole magnetyczne...ale kryształ w Ziemi? Nieee dynamo lepsze, jak w rowerze, wszystko znajome, kółka, dzwonek i kierownik:-))

Oni są DOSKONALI, wwiercili się w głąb ziemi na maksimum 15 km i mogą sobie dowolnie wymyślać co znajduje się jeszcze 6000 km głębiej:-)))

Portret użytkownika Elian 6-12

Dokładnie zjawisko

Dokładnie zjawisko Piezoelektryzmu, drgania słońca, Cymatyka wielosciany foremne Dodoekadr, Ikoseadr, siatka ziemi, linie geomanttczne, siatka Calligaris'a, siatka kosmosu Hartmana, Szwajcarska.... 

Pozdrawiam 

 

Skomentuj