Głęboki odwiert ma potwierdzić teorię zagłady dinozaurów

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Oficjalna teoria zakłada, że za zagładę dinozaurów do której doszło koło 65 milionów lat temu, sprowokowało zderzenie naszej planety z podwójną asteroidą, która spadła w miejscu dzisiejszego półwyspu Jukatan. Uczeni postanowili zweryfikować te twierdzenia poprzez wykonanie odwiertu, który pozwoli na ostateczne potwierdzenie lub odrzucenie tej hipotezy.

 

Wiercenia w kraterze Chicxulub na półwyspie Jukatan w Meksyku mają się rozpocząć w 2016 roku. Prace przy odwiercie mają potrwać do dwóch miesięcy, a uczeni mają zamiar pozyskać rdzenie z głębokości przynajmniej 1,5 kilometra. Część wydobytego materiału zostanie zbadania w USA, a część w Europie. Dzięki temu wyniki badań mają być bardziej miarodajne.

 

Koszt projektu badawczego wynosi około 10 milionów dolarów i powstał on tylko dzięki współfinansowaniu z zagranicy. Eksperci mają zamiar ustalić dzięki temu które z żyjących wtedy stworzeń zdołało przetrwać kosmiczną kolizję i jak długo egzystowały w obrębie krateru poimpaktowego.

Zniknięcie z powierzchni Ziemi wielkich gadów, które panowały niepodzielnie na świecie od przynajmniej 130 milionów lat, jest jedną z największych zagadek archeologii. Zdaniem ogólnie uznawanej teorii asteroida o średnicy przynajmniej 14 kilometrów, albo dwie mniejsze asteroidy o podobnej wielkości, uderzyły 65 milionów lat temu w obszar dzisiejszego Jukatanu, co wywołało szereg zmian na Ziemi, które skutkowały zdobyciem dominującej pozycji przez ssaki, które dotychczas stanowiły jedynie element menu wielkich gadów.

Krater Chicxulub, który ma średnicę 180 km i głębokość około 20 km został z czasem wypełniony w większości wodami Zatoki Meksykańskiej, ale do czasów dzisiejszych pozostało jeszcze odpowiedni dużo śladów świadczących o skali tej kolizji z przeszłości.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika oort

Nie 65mln a 54mln 783 431 lat

Nie 65mln a 54mln 783 431 lat 11 miesięcy 12 dni 13 godzin 43minuty i 18 sekund. Kto udowodni że się pomyliłem chociaż o sekundę? 
A tak na serio to ok 6000 lat temu
Kolega powyżej ma całkowitą rację ale nałógofdzy™ muszą w jakiś sposób utrzymywać rodziny zatem tumanią całą rzeszę ludzi swoimi wyssanymi z palca teoriami - właściwie to hipotezy, których w żaden naukowy sposób nie można potwierdzić. Np. teoria wielkiego wybuchu jest oparta na teorii przesunięcia ku czerwieni, która jest błędna ale o tym cicho sza. Kwazary to samo. Datowanie skamielin oparte na osadach, osady na skamielinach występujących w osadach. Ewolucja na teorii wielkiego wybuchu, ... Proszę poczytać o obłoku oorta na który powołują się niemal wszyscy nałógofdzy™ a którego nikt nigdy nie widział. Cała nasza nauka jest oparta na mitach i teoriach w celu odwrócenia uwagi od tego iż Bóg stworzył świat i jest jego właścicielem!
Ateistom radzę się zastanowić w co wierzyć. Ludzie nic nie wiedzą o tym świecie, co najwyżej znają skutki zamysłu Boga jak np. grawitacji, czasu, światła, materii ale nie wiedzą skąd się to wzięło jak tym sterować, itp. Nie wiemy nawet 1 promila o otaczającym nas wszechświecie a ufamy ze nałógofdzy™ mają rację bez zbadania czy tak się faktycznie rzeczy mają. Teoretycznie mają 50% szans na to że Boga nie ma, należy jednak zadać sobie pytanie co jeśli sję mylą? Jaka "kara" czeka wierzącego w Boga i Jezusa jezeli się myli a jaka jeżeli przyjdzie nam stanąć na sądzie twarzą w twarz z Władcą całego wszechświata i odpowiedzieć dlaczego Go zlekceważyliśmy. Jaka może być kara? Nawet nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Wybór należy do nas.
Polecam wykłady Kenta Hovinda, czy też "wielki wybuch -oszustwo" na YT

Portret użytkownika obserwator1111

kara jest tylko jedna -

kara jest tylko jedna - smierc duszy, Bóg zbyt bardzo kocha ludzi, aby skazywać ich na wieczne cierpienie. Ci, którzy na to zasłużyli ujrzą oblicze Boga i połączą się z nim na wieki w jednej wszechosobowosci, reszta zwyczajnie przestanie istniec

Portret użytkownika keri

Tyranozaur przez dziesiątki

Tyranozaur przez dziesiątki lat siał w szkołach postrach jako drapieżca. Aż w końcu nie dało się  dłużej ukryć, że był to padlinożerca, bo z takimi maciupkimi łapkami i innymi cechami budowy, mógł zeżreć jedynie to, co zdechło.
Ilu nałukofcóf zrobiło tytuł i zgarnęło granty za niego...
Teoria wielkiego wybuchu to oczywisty fałsz, bo gdyby było wielkie bum, to byłoby centrum Wszechświata, a każdy astronom wie, że nie ma takiego.
Niestety, mamy naukę na wiarę i trzeba wielkiej wiary, aby w te głupoty pseudonaukowe wierzyć.
Stwórca Wszechświata nie ma nic wspólnego z bogiem biblijnym, który mordował ludzi osobiście albo za pomocą Izraelitów, których ciągle poganiał na wszczynanie wojen. Biblijny bóg stale domagał się krwi ludzi i zwierząt. Poczytaj chociaż pierwszą księgę biblii, bo wygląda na to, że piszesz o wymyślonym bogu, który zupełnie nie pasuje do opisu biblijnego. Bog biblijny niczego nie stworzył, tylko niszczył dzieła Stwórcy.

Portret użytkownika keri

Przed potopem nie rozpoznali

Przed potopem nie rozpoznali czasu i teraz też nie.
Mamy trzeci rok Nowej Ziemi i niewielu to zauważyło.
Ci, którzy zauważyli, dostosowują się do nowych warunków, zmieniają swoje życie.
Inni czekają na jakieś wielkie bum albo cuda.
Przypomniał mi się wierszyk Jana Brzechwy
Przyjście lata

I cóż powiecie na to,
Że już się zbliża lato?

Kret skrzywił się ponuro:
- Przyjedzie pewnie furą.

Jeż się najeżył srodze:
- Raczej na hulajnodze.

Wąż syknął: - Ja nie wierzę.
Przyjedzie na rowerze.

Kos gwizdnął: - Wiem coś o tym.
Przyleci samolotem.

- Skąd znowu - rzekła sroka -
Nie spuszczam z niego oka

I w zeszłym roku, w maju,
Widziałam je w tramwaju.

- Nieprawda! Lato zwykle
Przyjeżdża motocyklem!

- A ja wam to dowiodę,
Że właśnie samochodem.

- Nieprawda, bo w karecie!
- W karecie? Cóż pan plecie?

- Oświadczyć mogę krótko,
Przypłynie własną łódką.

A lato przyszło pieszo -
Już łąki nim się cieszą

I stoją całe w kwiatach
Na powitanie lata.

Skomentuj