Gigantyczne pęknięcie ziemi w USA grozi osuwiskiem. Konieczna będzie ewakuacja mieszkańców 

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Ogromne pęknięcia ziemi zaczęły się pojawiać w hrabstwie Yakima, w stanie Waszyngton. Pierwszy raz zaobserwowano je w październiku 2017 roku. Od tego czasu doszło do jego znacznej ekspansji. Nikt nie wie kiedy fragment góry spadnie w formie osuwiska na lokalną drogę i znajdujące się w okolicy domy, ale wygląda na to, że jest to nie do uniknięcia. 

 

Zdaniem ekspertów pękniecie powiększa się z prędkością kilkudziesięciu centymetrów tygodniowo i cały czas przyspiesza. Istnieje obawa, że ​​osuwisko zasypie zupełnie drogę międzystanową I-82. Władze obawiają się, że gdy do tego dojdzie ktoś może z tego powodu ucierpieć.

 

Eksperci sugerują, że pęknięcie jest skutkiem działalności człowieka, a konkretnie kamieniołomu znajdującego się u podstawy pękającego wzgórza. Jedyne co można teraz zrobić to monitorowanie ruch gruntu na wzgórzu za pomocą czujników GPS i laserowych.

U podstawy wzgórza zostały już umieszczone prowizoryczne zapory, które mają na celu zablokowanie głazów i innych fragmentów pękającej góry, które mogłyby dotrzeć do jezdni drogi I-82. Pytanie brzmi, jak duża cześć góry oderwie się i spadnie w formie osuwiska i jak szybko to nastąpi. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że stanie się to wkrótce, bo zaobserwowano przyspieszenie pękania. 


 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj