Gigantyczne osuwisko na Alasce w obrębie wulkanu Iliamna 

Kategorie: 

Źródło: avo.alaska.edu

Na Alasce wystąpiło wielkie osuwisko. Jeden ze stoków wulkanu Iliamna, nagle się zsunął. Wszystko wskazuje na to, że zjawisko wystąpiło w nocy z 19 na 20 czerwca 2019.

Zdjęcia satelitarne wskazują, że osuwisko ma około 6 km długości i ponad 2 km szerokości. Nie jest jasne co spowodowało tak wielkie jego rozmiary. Zwykle tak spore osunięcia gruntu są związane z trzęsieniami ziemi lub wielkimi opadami deszczu. Jednak w tym przypadku na pewno tak nie było. 

W 1958 roku również na Alasce, w zatoce Lituya, doszło do bardzo podobnego osuwiska. Z tym, że było ono wtedy wywołane wstrząsem sejsmicznym o sile 8,3 stopni. Jego skutkiem było powstanie największej znanej fali tsunami w dziejach świata. Ze względu na ukształtowanie terenu fala miała 524 metry wysokości!

Na szczęście tym razem obyło się od takich atrakcji. Nie wiadomo również nic o tym , aby ktokolwiek ucierpiał na skutek osuwiska z wulkanu Iliamna.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj