Gigantyczne leje krasowe pożerają tureckie pola uprawne

Kategorie: 

Źródło: Raziye Akkoç (Twitter)

Podczas gdy mieszkańcy Turcji zostali niedawno dotknięci klęską suszy, niespodziewanie na tureckich równinach pojawiły się olbrzymie leje krasowe. W znacznym stopniu niepokoją one rolników, którzy obawiająsię o swoje domy i jedyne źródło utrzymania. Leje, pochłonęły olbrzymie połacie urodzajnej ziemii, co może znacznie uszczuplić tegoroczne zbiory.


Leje krasowe, to bezpośredni rezultat nadużywania wód gruntowych. W połączeniu z trwającą w kraju suszą problem zapadlisk został jedynie pogłębiony. Do tej pory, zidentyfikowani 600 lejów krasowych na równinie Konya. Jest to prawie dwukrotnie większa liczba tego typu formacji, niż w ubiegłym roku kiedy zgłoszono ich 350.

Eksperci wskazują jednak na fakt, że wina nie leży w całości po stronie rolników. Obwiniają oni, zupełny brak odpowiedniej polityki rządu, w dziedzinie gospodarki wodnej. Proponują oni również stworzenie systemu podziemnych dostaw wody, do tego regionu kraju. Wpływ suszy jest szczególnie dotkliwy w regionie jezior na południowym zachodzie Turcji, które w raptownym tempie tracą wodę. W najbliższym czasie, może to doprowadzić nawet do zapaści tureckiego przemysłu rolniczego. 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika syriues

Dziwne, ze nagle tak powstają

Dziwne, ze nagle tak powstają z niejasnych przyczyn 

Równie dobrze może pojawić się dinozaur znikąd, a tak tylko jakieś dziury i odpowiedniki naukowe.

Tego czego szukamy nie widać, a to co widzimy mydli nam oczy. A to co czlowiek stara się wytłumaczyć to zawsze zbliza nas do cyfry 666.

Portret użytkownika Quark

A może poprostu podziemne

A może poprostu podziemne cieki wodne wirowo wymywają wapienne skały wraz ze spadkiem ich poziomu a potem nad tymi pustymi przestrzeniami ziemia się zapada . Jeśli by tam coś było i sobie "odleciało" to gdzie się ziemia podziała ?? Zabrali ją sobie na pamiątkę ?

Portret użytkownika drako_tr

Przecież, gdyby coś tam było

Przecież, gdyby coś tam było i sobie odleciało, to chyba normalne, że zostanie po tym czymś...pustka... Wink

Gdy zakopiesz powiedzmy piłeczkę tenisową, z przymocowanym do niej sznurkiem, wyrównasz miejsce jej zakopania i usuniesz pozostałą ziemię, a następnie za sznureczek piłeczkę wyciągniesz, powstanie dokładnie taki sam twór, jak te leje...prawda?

Podziemne cieki nie stworzyłyby tak idealnie okrągłych dziur, a gdyby jednak jakimś sposobem im się to udało, to na dnie widziałbyś podziemną rzeczkę albo chociaż pustą jaskinię stworzoną przez wspomniany ciek.

Ja obstawiam, że coś tam było zakopane...i się uwolniło...albo ktoś to uwolnił.

Portret użytkownika Quark

Dobra , jakaś tam dziurka

Dobra , jakaś tam dziurka zostanie ale bez przesady ... statki zakopane w ziemi ??? Chyba za bardzo się "nakręciłeś" Wojną Światów .. A poza tym to nie są dziury w glebie ale wydrążone skały.  A obcy którzy ewentualnie by się na ziemi ukrywali chyba mogli by się lepiej (łatwiej) zakamuflować niż poprzez zakopanie się w "piasku" - co oni strusie są ?? I teraz pomyśl , gdyby hipotetycznie ktoś jednak coś tam zakopał to jaką miałby gwarancję , że ludzie czegoś nad tym nie wybudują , np. fabryki traktorów czy cementowni ?? I jak wtedy by się ewakuowali ... ?

Portret użytkownika drako_tr

To jak wytłumaczysz taki

To jak wytłumaczysz taki ubytek skał..?...jeżeli jest to zapadlisko, to coś pod nim, musiało być tak samo okrągłe… ale jest jedno „ale”…

…zauważ, że wszędzie wokół leżą drobne kamyczki, kolorem pasujące do ścian… to sugeruję, że przed powstaniem zapadliska, mogło dojść do podziemnej eksplozji, która uniosła na moment cały ten skalny czop, wyrzucając kamienie, ale jest to mało prawdopodobne, bo ładunki wybuchowe musiałyby być ułożone w okrąg i siła wybuchu została skierowana w górę, by przeciąć pionowo skały…

…jeżeli jednak „coś”, z tego miejsca wyleciało, to najpierw skruszyło skały wokół siebie, kręcąc się, a wylatując ze znaczną prędkością, rozrzuciło wokół te drobne kamyczki…

Tak czy siak, nie jest to naturalny twór…

Portret użytkownika Nezłastrona

Komu potrzebne są tureckie

Komu potrzebne są tureckie leje krasowe albo bobry w Kanadzie? przecież nikogo to nie interesuje, takie nic nie wnoszące do życia polaka newsy sobie darujcie bo żyjemy w Polsce a nie w Ameryce czy Turcji.

Portret użytkownika Nezłastrona

Wy tak z dupy te newsy sobie

Wy tak z dupy te newsy sobie z innych stron przekopiowywujecie ? tak na odczepnego co się pojawi byle by było cokolwiek. Nawet o bobrach na Alasce ktore nikogo przecież w polsce nie interesują . Do czego to doszło żeby strony webowe biły się o jak najwięcej tematow , dostajecie za to przynajmniej jakąś kase ? bo nie kapuje tej wojny o tematy nawet te z dupy albo powtarzające się. Dostajecie jakieś oskary za to kto jak naj więcej najebie newsów ? przecież to jest debilne. Wiadomo że trzeba się wybić ale nosz motyla noga bez clikbaitow.

Strony

Skomentuj