Gigantyczne fontanny lawy na wyspie La Palma. Grunt podniósł się o 10 cm!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Częściowe zawalenie się stożka wulkanu Cumbre Vieja z 25 października 2021 r. doprowadziło do powstania gigantycznych fontann lawy z dużą emisją gazów, popiołu i lawy. Następnie nastąpiła bardzo silna wybuchowa aktywność, która rozpoczęła otwarcie nowego otworu wentylacyjnego z imponującym wylewem lawy.

 

Zdarzenia te zostały poprzedzone znacznym wzrostem sejsmiczności pośredniej i głębokiej 24 października. Dodatkowo poziom gruntu, na którym wybuchł wulkan, podniósł się w ciągu ostatniego dnia o ponad 10 cm! Może to oznaczać duże zgromadzenie magmy usiłującej się wydostać na powierzchnię w formie lawy.

 

W obrębie kaldery rejestruje się po 250 trzęsień ziemi dziennie. Niektóre z nich były odczuwalne przez ludność. Tylko nieliczne trzęsienia ziemi zostały zlokalizowane głęboko, około 30 km pod powierzchnią ziemi, pozostałe były na płytszej głębokości, około 12 km pod ziemią.

 

We wtorek na stronie internetowej hiszpańskiego Narodowego Instytutu Geograficznego pojawił się komunikat o wzroście aktywności sejsmicznej. Zarejestrowano setki trzęsień ziemi, ale ich wielkość nie przekroczyła 4,9 stopni w skali Richtera.

 

Rzeki lawy na La Palmie zniszczyły już ponad 8 tysięcy budynków. Ze względów bezpieczeństwa ewakuowano z wyspy kilkanaście tysięcy osób. Na szczęście nie zgłoszono do tej pory żadnych rannych na skutek erupcji.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj