Kategorie:
Według amerykańskich mediów gigantyczna wyspa glonów i wodorostów, dwukrotnie większa od kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych, zbliża się do wybrzeża Florydy. Rośliny morskie mogą zanieczyszczać plaże nieprzyjemnymi zapachami, zagrażając sezonowi turystycznemu.
Wodorostowa gigantyczna plama składa się z gatunku glonów o nazwie Sargassum, który wcześniej tworzył duże zakwity w Oceanie Atlantyckim — naukowcy śledzą jego skupiska od 2011 roku. Jednak tegoroczny rozkwit może być największy w historii. Powierzchnia zakwitu wynosi około 8000 kilometrów kwadratowych i rozciąga się od wybrzeży Afryki po Zatokę Meksykańską.
Oceanografowie twierdzą, że rozkwit Sargassum nastąpił wcześniej w tym roku, a zakwit podwoił się między grudniem a styczniem. W styczniu osiągnął maksymalne rozmiary w całej historii swojego wzrostu, który rozpoczął się w 2011 roku. Teraz glony przemieszczają się na zachód przez Morze Karaibskie, ale latem przeniosą się w górę Zatoki Meksykańskiej. Sargassum dotrze wtedy nieuchronnie do plaż Florydy.
Sargassum sam w sobie jest ważnym elementem ekosystemu. Pływające glony zapewniają siedlisko i schronienie rybom, ssakom, ptakom morskim, krabom i innym zwierzętom, ale problemy zaczynają się, gdy docierają do plaż. Kępy glonów wyrzucane na brzeg tworzą wały utrudniające ruch. Ponadto sargassum uwalnia toksyczny siarkowodór podczas gnicia, co może prowadzić do problemów z oddychaniem. Algi nie mogą być również stosowane jako nawóz, ponieważ. zawierają arsen.
Oczyszczanie nagromadzonego sargassum kosztuje miliony dolarów i może zaszkodzić zwierzętom morskim. Na przykład na Barbadosie miejscowi używają do 1600 ciężarówek do sprzątania plaż. Na płytkich wodach algi można zbierać za pomocą sieci rybackich, ale w USA częściej używa się do tego celu traktorów z grabiami. Jeśli zwlekasz z terminowym zbiorem Sargassum, arsen zawarty w algach może przedostać się do wód gruntowych. Nadmiar gnijącej materii sprzyja również rozwojowi bakterii kałowych.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze