Gigantyczna wyspa glonów zbliża się do USA. Co to jest i czy w jakiś sposób zagraża?

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Według amerykańskich mediów gigantyczna wyspa glonów i wodorostów, dwukrotnie większa od kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych, zbliża się do wybrzeża Florydy. Rośliny morskie mogą zanieczyszczać plaże nieprzyjemnymi zapachami, zagrażając sezonowi turystycznemu.

 

 

Wodorostowa gigantyczna plama składa się z gatunku glonów o nazwie Sargassum, który wcześniej tworzył duże zakwity w Oceanie Atlantyckim — naukowcy śledzą jego skupiska od 2011 roku. Jednak tegoroczny rozkwit może być największy w historii. Powierzchnia zakwitu wynosi około 8000 kilometrów kwadratowych i rozciąga się od wybrzeży Afryki po Zatokę Meksykańską.

 

Oceanografowie twierdzą, że rozkwit Sargassum nastąpił wcześniej w tym roku, a zakwit podwoił się między grudniem a styczniem. W styczniu osiągnął maksymalne rozmiary w całej historii swojego wzrostu, który rozpoczął się w 2011 roku. Teraz glony przemieszczają się na zachód przez Morze Karaibskie, ale latem przeniosą się w górę Zatoki Meksykańskiej. Sargassum dotrze wtedy nieuchronnie do plaż Florydy.

Sargassum sam w sobie jest ważnym elementem ekosystemu. Pływające glony zapewniają siedlisko i schronienie rybom, ssakom, ptakom morskim, krabom i innym zwierzętom, ale problemy zaczynają się, gdy docierają do plaż. Kępy glonów wyrzucane na brzeg tworzą wały utrudniające ruch. Ponadto sargassum uwalnia toksyczny siarkowodór podczas gnicia, co może prowadzić do problemów z oddychaniem. Algi nie mogą być również stosowane jako nawóz, ponieważ. zawierają arsen.

 

Oczyszczanie nagromadzonego sargassum kosztuje miliony dolarów i może zaszkodzić zwierzętom morskim. Na przykład na Barbadosie miejscowi używają do 1600 ciężarówek do sprzątania plaż. Na płytkich wodach algi można zbierać za pomocą sieci rybackich, ale w USA częściej używa się do tego celu traktorów z grabiami. Jeśli zwlekasz z terminowym zbiorem Sargassum, arsen zawarty w algach może przedostać się do wód gruntowych. Nadmiar gnijącej materii sprzyja również rozwojowi bakterii kałowych. 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika RhumekFr

Wikipedia : USA

Wikipedia : USA

 • Obszar:
  • całkowity: 9 373 969 km²
  • lądu: 9,2 mln km²
  • wodny: 470 tys. km² 
  • Łącznie 48 graniczących stanów oraz Dystrykt Kolumbii (Waszyngton) mają powierzchnię 7 825 267,25 km². Z tego, 7 663 941,71 km² to ląd, który obejmuje 83,65% terenów lądowych Stanów Zjednoczonych
  •  
 • ADMIN : ''Według amerykańskich mediów gigantyczna wyspa glonów i wodorostów, dwukrotnie większa od kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych...''  ''Wodorostowa gigantyczna plama składa się z gatunku glonów o nazwie Sargassum, który wcześniej tworzył duże zakwity w Oceanie Atlantyckim — naukowcy śledzą jego skupiska od 2011 roku. Jednak tegoroczny rozkwit może być największy w historii. Powierzchnia zakwitu wynosi około 8000 kilometrów kwadratowych
 •  
 • Sargassum Monitoring     Rozciągający się na około 5000 mil — mniej więcej dwa razy szerszy niż Stany Zjednoczone — gruby koc sargassum unosi się między Zatoką Meksykańską a wybrzeżami Afryki Zachodniej.
 •  
 • Nie bede szukal dalej........bo nie wiem czy wiekszy to szerszy a moze krotszy to dluzszy.....

 

Portret użytkownika Lommo

Pewno pisało 8000 tys. km2.

Pewno pisało 8000 tys. km2. Co przekracza obszar Stanów Zjednoczonych. Jeżeli jest napisane że ciągnie się to od Afryki do Zatoki Meksykańskiej to rozumie się samo przez się nie chodzi o 8000 km2. A w ogóle zastanawiam się czemu tego nie wykorzystują na nawóz. Napewno nie chodzi o ten mityczny arsen , bo w rolnictwie w Polsce jak nawozy sztuczne wzniosło na 5000 zł za tonę to kupowano na nawóz wegiel brunatny po Góra 500 zł z transportem za tonę. A tam też podobno co tam nie ma a roślinom to nie przeszkadza bo wzrost i plon fantastyczny. Nierobom się nie chce przyorać tych alg i robią problem .

Portret użytkownika Łol

Warto przed popełnieniem

Warto przed popełnieniem artykułu aby sztuczną inteligencja zapoznała się z materiałami o morzu sargassowym! To złożony biologiczny układ!!! I to nie glony tylko wodorosty i od 100 lat wyrzuca je na plażę Florydy i nagle w 2023 zaczęły komuś przeszkadzać! To ja proponuję tą plastikową wyspę w tamto miejsce przyciągnąć i przynajmniej będą mieli bioróżnorodność. Kupiłem działkę nad morzem to teraz wakacje po 2 miesiące spędzam nad Bałtykiem. Wcześniej ciągle czytałem o zakątkach winić i jakie to przerażające. Temperatury w lipcu były Max 36 pamiętam bo mało nie zszedłem 5 kilometrów od morza.. winić brak plaża super! Przypłynęły to i odpłatną. Wejdźcie na mapy  gmola! Jakie plażę są w Meksyku przecież tam prócz piasku niczego nie uświadczysz!