Gigantyczna skalista planeta odkryta 36 lat świetlnych od Ziemi

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Międzynarodowy zespół astronomów ogłosił odkrycie nowej egzoplanety superziemi krążącej wokół czerwonego karła Ross 508. Gigantyczna skalista planeta, oznaczona Ross 508 b, jest czterokrotnie masywniejsza niż Ziemia i znajduje się w odległości 36,5 lat świetlnych. Odkrycie jest szczegółowo opisane w preprintie opublikowanym w repozytorium arXiv.

Naukowcy przeprowadzili obserwacje spektrometryczne czerwonego karła Ross 508 za pomocą instrumentu InfraRed Doppler na teleskopie Subaru, co umożliwiło pomiar prędkości radialnej gwiazdy. Prędkość radialna jest wyznaczana dla obiektu kosmicznego, który porusza się względem linii wzroku obserwatora, a zatem podlega efektowi Dopplera. W przypadku gwiazdy przyczyną niezerowej prędkości radialnej jest obracające się wokół niej masywne ciało niebieskie - na przykład planeta.

 

Astronomowie zidentyfikowali okresowość oscylacji prędkości radialnych gwiazdy wynoszącą 10,75 dnia, co odpowiada orbicie planety o masie czterokrotnie większej od Ziemi i oddalonej o 0,053 jednostki astronomicznej od gwiazdy macierzystej (jedna jednostka astronomiczna jest równa do średniej odległości od Słońca do Ziemi). Ross 508 b powinien otrzymywać 1,4 razy więcej światła słonecznego niż Ziemia, umieszczając planetę na wewnętrznej krawędzi strefy nadającej się do zamieszkania.

 

Dokładny mimośród orbity Ross 508 b jest wciąż nieznany. Zakłada się, że superziemia została pierwotnie utworzona poza linią śniegu, gdzie woda przechodzi w inny stan skupienia. Dla Ross 508 odległość ta wynosi około 0,16 jednostki astronomicznej. Planeta przeszła następnie migrację typu I, gdzie fale gęstości w gazie dysku protoplanetarnego popychają ciało niebieskie bliżej gwiazdy. Nawet jeśli mimośród orbity planety był początkowo dość wysoki, fale gęstości mogłyby go znacznie zmniejszyć, czyniąc orbitę bardziej zaokrągloną i mniej wydłużoną.

 

Gwiazda macierzysta Ross 508 ma promień około 0,21 promienia słonecznego i masę około 0,18 mas Słońca, co odpowiada gęstości 26,5 grama na centymetr sześcienny. Gwiazda ma efektywną temperaturę 3071 K, a obfitość ciężkich pierwiastków jest 100 razy mniejsza niż Słońca. Znajduje się 36,5 lat świetlnych od Ziemi.

 

Superziemie to gigantyczne skaliste planety, które są masywniejsze od Ziemi, ale nie przekraczają masy Neptuna. Chociaż termin „super-Ziemia” jest zwykle stosowany do mas planet, jest również używany przez astronomów do opisywania planet większych niż Ziemia, ale mniejszych niż mini-Neptuny, o promieniu od dwóch do czterech promieni Ziemi.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Endymion

Analizuję temat od wielulat.

Analizuję temat od wielulat. https://pl.wikipedia.org/wiki/Truman_Show

Holywood pokazuje nam jak jest. Truman Show.

Obecnie mamy taką technologię, a jeśli weźmiemy cywilizację o 1000lat starszą?

Metauniversum? Matrix? drukowanie DNA na srajfonie.. ograniczenia są tylko w naszej głowie.. drukowanie DNA jest faktem, tego nie robi Bóg. Dusza i Bóg to inna sprawa.. Kreacjonizm i ewolucja idą w parze, a debile stają po jednej, czy drugiej stronie i okopali się, a mylą się..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Q

Czytać coś a cokolwiek

Czytać coś a cokolwiek zrozumieć to dwie różne rzeczy.. Nawet gdybym wysłał cię w kosmos i sam zobaczyłbyś wszystko na własne oczy, to po powrocie i tak nie dałbyś rady przekonać pozostałych "płaskoziemców" , że się mylą .. a wiesz czemu ? Bo mądrej głowie dość po słowie a głupiemu i referatu mało. Dlatego nie będę Cię przekonywał bo i tak odrzuciłbyś wszystkie argumenty.
Dyskusja z "płaskoziemcami" przypomina grę w szachy z gołębiem .. wszystkie ruchy wykonasz poprawnie a on i tak poprzewraca figury , na sra na szachownicę i jeszcze będzie z siebie dumny . Chcesz to sobie bądź "płaszczakiem" - ale poco się tym chwalisz ? 

Portret użytkownika Marek Pałyszko

Hermaszewski powiedział że

Hermaszewski powiedział że ziemia jest płaska, no i co pajacu, no tak zaraz powiesz że żartował Smile

Pajacu napompowany teoriami jak balonik. Wy i te wasze teoryjki, wszystko u was jest okej ale jedynie teoretycznie. Nawet jednego zdjęcia ziemi z kosmosu nie macie normalnego. Pokazują wam wciąż CGI i żaden nie zastanowi się ze to może jest fake. No nie, bo każdy pelikan łyka wszystko co dają naukofce. Dużo science fiction jest w tej waszej nauce.

Skomentuj