Gigantyczna "ryba księżycowa" wyrzucona na plażę w Oregonie

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Oregon to stan na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, znany z malowniczych plaż, zielonych lasów i aktywnego trybu życia mieszkańców. Niedawno jednak plaża Earhart w tym regionie stała się miejscem niecodziennego wydarzenia, które przykuło uwagę całego kraju.

 

Mieszkańcy tego nadmorskiego regionu mieli okazję zobaczyć niezwykłe stworzenie, które wyrzuciło morze na piaszczysty brzeg - była to ryba Mola tecta, przedstawiciel gatunku nazywanego "rybą księżycową" lub "rybą słoneczną". Ten olbrzymi okaz mierzył aż 2,2 metra długości, budząc powszechne zaciekawienie i podziw.

 

Ryby z rodzaju Mola to niezwykłe stworzenia, które zamieszkują głębokie, ciepłe wody oceanów na całym świecie. Wyróżniają się one swoim charakterystycznym, okrągłym kształtem oraz imponującymi rozmiarami - niektóre osobniki mogą osiągać nawet 3 metry długości i ważyć do 2 ton. 

 

Mola tecta to jeden z większych przedstawicieli tego gatunku. Jak podkreśla cytowana przez serwis phys.org biolog Marianne Newgard, ryby te są zazwyczaj spotykane na półkuli południowej, natomiast na półkuli północnej pojawiają się niezwykle rzadko. Dlatego odkrycie olbrzymiego okazu na plaży w Oregonie wzbudziło tak duże zainteresowanie.

 

Choć Mola tecta to gatunek stosunkowo dobrze poznany przez naukowców, to wciąż wiele kwestii związanych z jego zachowaniem i ekologią pozostaje niewyjaśnionych. Fakt, że tak ogromny osobnik znalazł się na plaży, jest zjawiskiem niezwykłym i niecodziennym.

 

Ryby z rodzaju Mola są zwykle obserwowane w głębokich, ciepłych wodach oceanicznych, gdzie żywią się głównie meduzami, skorupiakami i małżami. Rzadko kiedy pojawiają się one w strefie przybrzeżnej, a jeszcze rzadziej trafiają na plaże. Wyrzucenie na brzeg tak dużego osobnika Mola tecta może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych lub zaburzeniach zachowania, które doprowadziły do tej niezwykłej sytuacji.

 

Być może ryba została ranna lub chora, co spowodowało, że straciła orientację i znalazła się w niebezpiecznej bliskości brzegu. Inną możliwością jest, że została wyrzucona na brzeg przez silne fale sztormowe, które w ostatnim czasie nawiedziły ten region. W każdym razie, obserwacja tego olbrzymiego stworzenia na plaży to niezwykłe wydarzenie, które z pewnością dostarczy naukowcom cennych informacji na temat biologii i ekologii Mola tecta.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj