Gigantyczna rafa koralowa odnaleziona u ujścia Amazonki

Kategorie: 

Źródło: Ujście Amazonki

Amazonka to największy ekosystem rzeczny naszej planety. W miejscu gdzie wlewa się ona do Atlantyku odnaleziono właśnie nieznaną dotychczas ogromną rafę koralową, która żyje tam między innymi dzięki bogactwu mikroelementów przenoszonych przez nurt.

 

Za odkrycie odpowiada oficjalnie Patricia Yager, oceanograf z University of Georgia. która posłuchała swojego brazylijskiego kolegę, Rodrigo Moury i zaczęła szukać rafy w ujściu Amazonki. Kiedy ich zespół znalazł dowody na istnienie rafy, oceanografowie zgodnie stwierdzili, że to zaskakujące, aby w XXI wieku odnaleźć tak rozległą strukturę.

 

Jak wynika z artykułu w Science, rafa ma niemal 1000 km długości i zajmuje 5800 kilometrów kwadratowych. Jest ona objęta pylastym zanieczyszczeniem odpływu z Amazonki zaledwie trzy miesiące w roku, tak że symbionty fotosyntetyzujące korali mogą rosnąć potem do woli. W dużej części rafy, gdzie Słońce jest trudniejsze do zdobycia, całe jej rozległe obszary są wypełnione przez gąbki i mięsożerne ryby.

Naukowcy nie mają pojęcia jak taka wielka struktura mogła pozostawać nieznana. Rodrigo Moura, który wskazał to miejsce twierdzi, że znalazł dokument z 1977 roku, w którym rybacy wskazują na obecność rafy koralowej właśnie w tej okolicy. Podczas rejsu badawczego, pogłębiono wiedzę na temat dna oceanu i natrafiono na kolonie koralowców, gąbek i ryby rafowych. Innymi słowy udało się odkryć dokładnie to, czego szukano.

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika traska79

Malo kto wie ze nadchodzace

Malo kto wie ze nadchodzace cunami to normalnosc co kilka lat uderze we wszystkie wybrzeza swiata co ok 100 lat nastepje taka fale ze pokrywa wszystkie wybrzeza w promieniu 100 km..Juz kiedys o tym Japonczyci pisali w starych ksiegach..najczsciej wystepuje to w okolicach Japoni i kiedy jest trzesienie ziemi o sile 9 i w gore w skali richtera rozprzestrzenia sie to na caly swiat...

Skomentuj