Gigantyczna plama na Słońcu osiągnęła wielkość 10 razy większą od Ziemi

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Ostatnie obserwacje Słońca ujawniły zaskakujące zjawisko w postaci gigantycznej plamy słonecznej, którą zidentyfikowano jako region AR3590. To nadzwyczajne wydarzenie przyciągnęło uwagę naukowców i miłośników astronomii z całego świata, ponieważ rozmiar tej plamy przekroczył dziesięciokrotnie wielkość Ziemi i przypomina pod tym względem słynną plamę z 1859 roku, która wywołała monstrualny rozbłysk zwany wydarzeniem Carringtona.

 

W obszarze tej gigantycznej plamy słonecznej zarejestrowano trzy silne rozbłyski X, z których najmocniejszy osiągnął poziom X6,3. Wywołane przez nie strumienie promieniowania zjonizowały górne warstwy atmosfery nad Oceanem Spokojnym, wpływając negatywnie na komunikację radiową w zachodnich regionach Stanów Zjednoczonych. Przerwy w działaniu systemów komunikacyjnych trwały około 30 minut, co potwierdza, jak duży wpływ mogą mieć zjawiska słoneczne na naszą technologię.

 

Eksperci wyrazili zdumienie, że mimo tak dramatycznego zwiększenia się wielkości plamy, nie doszło jeszcze do wyrzutu koronalnego, co mogłoby mieć jeszcze poważniejsze konsekwencje dla Ziemi. Dodatkowo, zwrócono uwagę na niezwykle spokojne środowisko magnetyczne naszej planety, co w kontekście tak silnych zjawisk słonecznych wydaje się być niespotykane.

 

Szczególnie niepokojące dla naukowców okazało się być to, że wielkość strefy aktywnej plamy na dzień 26 lutego osiągnęła około 60% powierzchni grupy plam, które w 1859 roku spowodowały Zdarzenie Carringtona – jedną z najsilniejszych burz magnetycznych w historii. To przypomnienie o potencjalnej mocy zjawisk słonecznych i ich wpływie na Ziemię.

 

Dodatkowo, przypomniano o innym znaczącym wydarzeniu, które miało miejsce w czerwcu 2023 roku, gdy na Słońcu pojawiła się ogromna plama słoneczna o wielkości około 3,5 miliarda kilometrów kwadratowych. Rozbłysk klasy X, który został przez nią wygenerowany, również spowodował przerwy w odbiorze sygnałów radiowych w niektórych stanach USA.

 

Te zjawiska stanowią ważne ostrzeżenie przed aktywności Słońca i jego wpływem na życie oraz technologię na Ziemi. Naukowcy z całego świata kontynuują monitorowanie aktywności słonecznej, aby lepiej rozumieć te dynamiczne procesy i być przygotowanym na ewentualne przyszłe wyzwania.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj