Gigantyczna góra lodowa może się wkrótce oddzielić się od Antarktydy!

Kategorie: 

Źródło: NASA, Twitter/StefLhermitte

Naukowcy odkryli dużą szczelinę rozciągającą się wzdłuż lodowca Pine Island w zachodniej części Antarktydy, która może spowodować odłączenie się ogromnej masy lodu od lądu. Zdjęcia satelitarne potwierdzają, że lodowiec o powierzchni pięciokrotnie większej niż Manhattan, może wkrótce oderwać i zacząć dryfować w oceanie.

Szczelina rozciąga się już na prawie 30 kilometrów i biegnie wzdłuż lodowca Pine Island. Obecnie niecałe 10 kilometrów dzieli ją od całkowitego oderwania się od lądu. Przerwa znajduje się w miejscu, w którym półka lodowa styka się z cieplejszymi wodami oceanu, powodując jej topienie od spodu. Jeśli lodowiec miałaby się oderwać w jednym kawałku, fragment mierzyłby 300 km2..

 

Nie jest to pierwszy tego typu przypadek. Jeśli nastąpi oderwanie góry lodowej, będzie to szóste tego typu wydarzenie w obszarze lodowca Pine Island od 2001 roku. Ostatnie oderwanie części lodu miało miejsce rok temu, a pozostałe odpowiednio w 2015, 2013, 2007 oraz 2001 roku.

 

Zdaniem ekspertów, szczelina jest tak głęboka, że góra lodowa może oderwać się w każdej chwili. Po oddzieleniu się od lądu góra może pozostać zamarznięta, jeśli pozostanie w pobliżu lodu morskiego Antarktydy lub stopi się, jeśli przydryfuje bliżej cieplejszych, północnych prądów.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj