Gigantyczna erupcja wulkanu jako klucz do tajemnicy Ziemskiej kuli śnieżnej

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Ogromna erupcja wulkanu, która miała miejsce około 717 milionów lat temu, mogła być przyczyną jednego z najbardziej zagadkowych wydarzeń w historii naszej planety, znanego jako "Ziemskiej kuli śnieżnej". Odkrycie to rzuca nowe światło na procesy, które mogły doprowadzić do ekstremalnego ochłodzenia klimatu i pokrycia Ziemi lodowcami przez okres 57 milionów lat.

 

Naukowcy od dawna zastanawiają się, co mogło spowodować tak drastyczną zmianę w klimacie. Jednak najnowsze badania wskazują na gigantyczną erupcję wulkanu Franklin Large Igneous Province (LIP) w północnej Kanadzie.

 

Te erupcje były na tak dużą skalę, że obejmowały obszar przekraczający rozmiar Chin. Wyjątkowość Franklin LIP polega na tym, że lawa mogła przebić się przez skały bogate w minerały zawierające siarkę, a także na procesie wietrzenia, który usuwał dwutlenek węgla z atmosfery. W efekcie mogło to spowodować znaczne obniżenie temperatury na Ziemi.

 

Różnica w czasie działania aerozoli i wietrzenia jest kluczowa dla zrozumienia tego, co mogło doprowadzić do zdarzenia Snowball Earth. Aerozole działają szybko, tworząc efekt chłodzenia w ciągu miesięcy lub lat, podczas gdy wietrzenie jest wolniejszym procesem, który może trwać nawet miliony lat.

 

Dzięki analizie minerałów cyrkonu, zawierających śladowe ilości uranu i ołowiu, naukowcy ustalili, że erupcja Franklin LIP trwała ponad 2 miliony lat. Ta data jest zgodna z czasem, kiedy miało miejsce wydarzenie Ziemskiej kuli śnieżnej, co wskazuje na rolę wietrzenia w procesie ochłodzenia.

 

Wyniki badania stanowią znaczący krok naprzód w zrozumieniu, jak aktywność wulkaniczna wpływa na klimat naszej planety. Wyjaśnienie tej tajemnicy może również dostarczyć cennych informacji o dynamice Ziemi i jej zdolności do adaptacji do ekstremalnych zmian klimatycznych.

 

Badanie to nie tylko rzuca nowe światło na przeszłość naszej planety, ale również może pomóc w lepszym zrozumieniu, jak różne procesy geologiczne i atmosferyczne wpływają na klimat. W obliczu obecnych wyzwań związanych z globalnym ociepleniem, odkrycia te mogą mieć kluczowe znaczenie dla przyszłego zarządzania i ochrony naszego globalnego środowiska.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika KittySlayer

Epoka lodowcowa a przed taką

Epoka lodowcowa a przed taką jesteśmy obecnie - trudno to zaakceptować skoro powszechnie się mówi o efekcie cieplarnianym
jednak cykliczne zmiany klimatu Ziemi to fakt a on jednoznacznie wskazuje na nadchodzącą epokę lodowcową.

Ryzyko związane z epoką zimna jest takie, że może ona spowodować, że cała Ziemia zostanie pokryta lodem - w przeszłości naszej planety tak już się zdarzyło i to przynajmniej dwa razy?, dwa razy bo tyle naukowcy są w stanie udowodnić - jak będzie obecnie?

Aby tak się stało "wystarczy" że lód pokryje Ziemię i 
lodowce przekroczą równoleżnik 30 stopni na obu półkulach lub 20 na jednej półkuli i to będzie oznaczać nieodwracalnie zamrożenie całej planety z prostej przyczyny: Ziemia odbije więcej światła
słonecznego jak go dostanie - co to by oznaczało dla nas? - koniec ludzi i koniec życia tysięcy gatunków na Ziemi, bo trudno sobie 
będzie przetrwać na planecie pokrytej kilometrową warstwą lodu.
Przetrwają proste formy życia, tak jak to było w przeszłości dzięki wulkanom a raczej kominom geotermalnym z nimi związanymi i to one ponownie zasiedlą całą Ziemię i to co z nich wyewoluuje - bez ludzi, co się rozumie samo przez się.

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Portret użytkownika Endymion

Pomijam fakt, że wierzysz w

Pomijam fakt, że wierzysz w śnieżną kulkę..

"na planecie pokrytej kilometrową warstwą lodu" skąd ten lód????

Gdzie skan pisma nakazujący Tobie zamurować komin, o który prosiłem, abyś udowodnił, że nie jesteś bajkopisarzem?????

"cała Ziemia zostanie pokryta lodem" bajki opowiadasz, jesteś teoretykim wyznającym chipotezę Kuli Śniegowej i nie masz pojęcia jak bardzi mylisz się. Co do COW-IDa srowida, byłem chyba pierwszy w polski internecie piszącym, że to ściema i jako pierwszy połączyłem grafen jako feromagnetyk działąjący pod wpływem 5G. 

Analizując Twoją pisaninę, piszesz dezinformację, pewnie z 90% masz racji. ale te 10% robi kroplę dziękciu w beczce miodu. Tyle razy prosiłem abyście dokształcili się zanim zaczynacie pisać.. 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika KittySlayer

Pomijam fakt, że wierzysz w

Pomijam fakt, że wierzysz w śnieżną kulkę..

pominę fakt, że do tego potrzebna jest wiara,

Gdzie skan pisma nakazujący Tobie zamurować komin, o który prosiłem, abyś udowodnił, że nie jesteś bajkopisarzem?????

ten bełkot też pominę,

skąd ten lód????

zapewne jakiś cud albo jakieś inne nadprzyrodzone cudo, tak jak to się odbywa przy każej epoce lodowcowej, ciekawe jak znalazł się wielokilometrowy lód na naszej obecnej Ziemi - pewnie jakieś zielone ludziki go tutaj sprowadziły,

Analizując Twoją pisaninę, piszesz dezinformację

wysiliłem się na zaanalizowanie tej twojej pisaniny - konkluzja jest prosta jeżeli amebo nie masz nic do powiedzenia to nie mów

 

Tyle razy prosiłem abyście dokształcili 

ty obrzezany kmiocie i miernoto - chyba jestem na tym parchatym forum jedynym wykształconym piszącym.

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Portret użytkownika Endymion

Teroria śnieżnej kuli

Teroria śnieżnej kuli pokrytej wielokilometrówym lodem na wysokość jest tylko teorią, bez dowodów, tak jak decyzja  urzednicza o zamurowaniu komina, bo jakoś nie potrafisz tego udowodnić.

Motasz się i wierzgasz, a promujesz jakieś dziwne teorie niepoparte faktami. Klimat zienny jest, to fakt, były powodzie, zlodowacenia, ale kilometrowy lód (na wysokość) pokrywający Ziemię jest bajką. Zamarznięta woda zwiększa swoją objętość o 9%. Średnia głębokość oceanów to 3800m. powierzchnia oceanów 361 mln km2; powierzchnia lądów 149 mln km2 Z tego wynika, gdyby oceany izamarzły od dna, to mamy kilometr czapy lodowej na Ziemi (wysokości), ale mamy wiele miejsc położonych wyżej niż 1000 m n.p.m. Wody słodkie i atmosferę można zaliczyć jako błąd statystyczny. Można zastanawiać się nad wodai podziemnymi, ale ich zamarznięcie kłuci się z teorią ciepłego jądra Ziemi, a jak już idąc w Twoją teorię, to jeśli istniała śnieżna kula gdzieś w Kosmosie, to co najwyżej był to protoplasta Ziemi i zlodowacenie było uwarunkowane innymi czynnikami. Niech Ci będzie, że przy tym wpisie nie będę podważał teorii kopernikowskiej, bo nie o tym mowa.

Na rzeczowe pytanie o ilość lodu (i wody do niego), wyzwałeś mnie od ameb, kmiotów, miernot i obrzezańców (chyba to też o mnie??) Zwieracze puściły i się obsrałeś tym Swoim zadufaniem w sobie. brak argumantów, to zaczynają się inwektywy, a do tego piszesz, że jesteś jedynym wykształconym na tym forum, gdzie są dziesiątki ludzi, których nie znasz. Dostałeś dyplom profesUra od Kalkstaina, czy Stoltzmana, a może Lejba Kohne.

No i konkludując, kto się przezywa, ten się sam tak nazywy i oszczędź mi wypocin z inwektywami, a przedstaw analizę woda/lód na Ziemi polemizującą ze mną, a także nie zapomnij o skanie dokumentu urzędniczego (z zamazanymi Twoimi danymi osobowymi), który nakazuje Ci zamurowanie komina.

Zdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że nie trafisz do mojej prywatnej stajni zadaniowanych trolli, a do zagrody z mułami intelektualnymi, chociaż, kto wie, może zaskoczysz mnie czymś w odniesieniu do moich dwuch pytań, a wtedy przeproszę i z zwrócę honor. Nikłe szanse, ale próbuj..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Endymion

Ale jazda.. zabójca kotów

Ale jazda.. zabójca kotów zamilkł, minusy ktoś mi wkleja, ale nikt nie potrafi merytrorycznie porozmawiać.. slabo, bardzo słabo! 

Zauważcie proszę, że banda trolli zadaniowanych przejęła portal i próbuje Was przerobić na.. brakuje mi słowa Sad

Może ja jednak jeste debilem, z chęcią podyskutuję z Adminem w tym teacie, ale debil ucieka od tematu..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika syriues

Teoretycznie można też

Teoretycznie można też przyjac ze bliskie spotkanie z jakimś satelita mógł zmiesc i zmelic wszystko co na ziemi i zrzucic w dół jak to nastąpi w apokalipsie.ten opis swiadczy o tym,ze nawet kamien sie nie ustoi na kamieniu.A gdyby przyjac ze satelita z większym przyciąganiem zblizy się i wszystkie budowle poprostu w zlecą i zmieszaja sie i opadna na dol?taka jest moja teoria.ludzie zazwyczaj budują z przyciąganiem ziemskim w kierunku ziemi.takze dupa z tego będzie, nawet czolgi sie nie ostaną. 

Haha,debilna cywilizacja z debilami na czele nie maja pojęcia jak żyć. 

Portret użytkownika Zn..

Sataniści jak robią wszystko

Sataniści jak robią wszystko co mogą by zdenerwować normalnych ludzi i wywołać chaos,  prorokowaną Apokalipsę/ przemianę min. poprzez  Czas Ucisku. Wiadomo wszak że tym dewiantom zbyt wiele się nie uda i poniosą klęskę.  Ciekawe więc co się stanie gdy wkurzeni ludzie pójdą np. po niego?. Gdzie wtedy ucieknie ten satanistyczny pedotransumanista i reszta zboczonej ,,elyty"?. Na Antarktydę czy może już na Marsa. Wszak widzimy jak bardzo demonicznym ,,elytom" zależy na ucieczce z Ziemi.

Skomentuj