Gigantyczna eksplozja zarejestrowana na pobliskiej gwieździe - Betelgezie

Kategorie: 

Źródło: HST/NASA

Betelgeza jest uważana za gwiazdę skazaną na zagładę, a jej eksplozja to tylko kwestia czasu. Obserwacje z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a NASA pokazują, że nagła utrata jasności nadolbrzyma zwanego Betelgezą, było najprawdopodobniej spowodowane ogromną ilością gorącej materii wyrzuconej w przestrzeń, tworząc chmurę pyłu, która blokowała światło gwiazdy emanujące z powierzchni.

Naukowcy spekulują, że chmura pyłu powstała, gdy super gorąca plazma uwolniona z przepływu w górę dużej komórki konwekcyjnej na powierzchni gwiazdy przeszła przez gorącą atmosferę do chłodniejszych warstw zewnętrznych, gdzie ochłodziła się i utworzyła cząsteczki pyłu. Powstały obłok pyłu od końca 2019 roku blokował światło z około jednej czwartej powierzchni gwiazdy. Do kwietnia 2020 roku gwiazda powróciła do swej normalnej jasności.

 

Betelgeza to starzejąca się gwiazda w stadium zwanym czerwonym nadolbrzymem. Jej rozmiar urósł w wyniku złożonych zmian ewolucyjnych w jej jądrze. Gwiazda jest teraz tak ogromna, że ​​gdyby zastąpiła Słońce w centrum naszego Układu Słonecznego, jej zewnętrzna powierzchnia sięgałaby poza orbitę Jowisza. Niespotykane dotąd zjawisko silnego zaciemnienia Betelgeuse, widoczne nawet gołym okiem, rozpoczęło się w październiku 2019 roku. Do połowy lutego 2020 roku ta gigantyczna gwiazda straciła ponad dwie trzecie swojego typowego blasku.

Ta nagła utrata mocy zdziwiła astronomów, którzy próbowali rozwinąć kilka teorii nagłej zmiany jasności. Teleskop Hubble'a zarejestrował ślady gęstej, rozgrzanej materii poruszającej się w atmosferze gwiazdy we wrześniu, październiku i w listopadzie 2019 roku. Następnie w grudniu kilka teleskopów naziemnych zaobserwowało spadek jasności gwiazdy na półkuli południowej.

 

Za pomocą teleskopu Hubble'a zaobserwowano, jak materia opuszcza widzialną powierzchnię gwiazdy i przemieszcza się przez jej atmosferę, zanim uformował się pył, co sprawiło, że gwiazda wydawała się świecić słabiej. Udało się zobaczyć efekt gęstego, gorącego obszaru poruszającego się w południowo-wschodniej części gwiazdy. Ten materiał był dwa do czterech razy jaśniejszy niż normalna jasność gwiazdy. A potem, około miesiąc później, południowa część Betelgezy stała się zauważalnie ciemniejsza. Naukowcy uważają, że jest możliwe, że ciemny obłok powstał w wyniku eksplozji odkrytej przez Hubble'a. Artykuł na temat tych odkryć został opublikowany 13 sierpnia w periodyku Astrophysical Journal.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Skrzat

 Cóż oni tak się interesują

 Cóż oni tak się interesują ta gwiazda w konstelacji Oriona i cała konstelacja, dużo histori jest na temat Oriona, piramidy w Egipcie w Meksyku innych miejscach na ziemi są zbudowane na wzór konstelacji Oriona zostawione po starożytnych cywilizacjach a nawet Majowie mówią o planecie x czy jak tam nazywają Nibiru, która zbliża się do naszego układu słonecznego, również znajduje się w tej konstelacji. Moja teoria na temat wybuchu betelgezy będzie Znakiem Syna Człowieczego, która pojawi się na niebie. Tak wiec, zbliżamy się do powrotu Jezusa Chrystusa, który stoczy walkę z szatanem. 
Wielki ucisk się rozpoczął, który potrwa 7 lat.

Portret użytkownika mw

Zrobili rysunek bez

Zrobili rysunek bez zachowania proporcji żeby lepiej zrozumieć o co biega, a oszołomy już robią w gacie i myślą gdzie spierdalać. Gościu, masz wyraźnie napisane, że chmura porusza się w obrębie atmosfery Betelgezy, więc nie peniaj.

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Ludzie, co to za brednie!

Ludzie, co to za brednie! Naprawdę nikt tego nie chce skomentowac? Jaki zbieg okoliczności że chmura materii leci w stronę ziemi, niedorozwój umysłowy ludzi pracujących dla naza jest wprost proporcjonalny do ogłupienia społeczeństwa. Teraz trzeba wpompować pierdyliardy dolarów w tarczę kosmiczną która ziemię obroni przed niechybną zagładą, albo na przymusowe przesiedlenie ludzi na marsa Lol Mur

 

"Łatwiej jest oszukać ludzi niż przekonać ich, że zostali oszukani" M.Twain

Hibbeler Productions - LEVEL - https://youtu.be/MIlhdup4fL4

 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

 

"Łatwiej jest oszukać ludzi niż przekonać ich, że zostali oszukani" M.Twain

Hibbeler Productions - LEVEL - https://youtu.be/MIlhdup4fL4

 

Portret użytkownika SurvivorMan

Nie pogrążaj się... Naukowi

Nie pogrążaj się... Naukowi dyletanci, powinni mieć natychmiastowy zakaz korzystania z wszelkich darów nauki, z których korzystają każdego dnia, mimo że przecież plują na naukę... Jak to sie ładnie nazywa? HipokryzjaObłuda?
Cierpisz na kilka błędów w logicznym rozumowaniu, znanych z psychologii jako między innymi "przedwczesne uogólnianie", "dychotomia myślenia", ale nie tylko... Pokaż swoje wypowiedzi psychologowi, to zobaczysz jak Cię wypunktuje... Tylko nie pokazuj mu tego linka którym tu zaśmiecasz forum...
Co to w ogóle jest??? ROFL

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Strony

Skomentuj