Gigantyczna chińska zapora trzech przełomów wpłynęła na rotację Ziemi!

Kategorie: 

Źródło: Internet

Od kiedy w Chinach zaplanowano budowę ogromnej elektrowni wodnej Trzech Przełomów, naukowcy wyrażali swoje obawy dotyczące ogromnej operacji, polegającej na wypełnieniu olbrzymiego zbiornika retencyjnego. Fizycy sugerowali, że konstrukcja może mieć ogromny wpływ na strukturę Ziemi, wywołując katastrofalne trzęsienie ziemi. Wydaje się, że ich obawy były uzasadnione i potężna tama zmieniła rotację Ziemi!

Zapora wodna Trzech Przełomów została zbudowana na rzece Jangcy.  Mieści się ona w prowincji Hubei w Chinach i jest największą i jedną z najbardziej wydajnych elektrowni wodnych na świecie. Aby zasilić tak niesamowicie duży system elektrowni wodnych, wymagana jest ogromna ilość wody. 

 

Konsekwencją budowy tej tamy było przymusowe wysiedlenie ponad 1,2 mln ludzi. Całkowitemu zalaniu uległo 17 dużych miast, 140 miasteczek i ponad 3000 wsi. Budowę rozpoczęto już w 1993 roku, a napełnianie zbiornika zakończono w października 2010 roku. Poziom wody uzyskał wtedy zawrotne 175 metrów. Nacisk jaki zgromadzona w jednym miejscu woda wywarła na skorupę ziemską nie mógł pozostać bez wpływu.

 

Gdyby doszło do przerwania tamy, doszło by do kataklizmu, który ma potencjał, aby zalać ponad 600 kilometrów kwadratowych ziemi w przybliżeniu 42 miliardami ton wody. Nie trzeba dodawać, że byłoby to zdarzenie katastrofalne.

Ta bezprecedensowo duża elektrownia wodna przyciąga dużą uwagę społeczności międzynarodowej również dlatego, że jej konstrukcja prawdopodobnie spowodowała zmianę masy na planecie, która może teoretycznie wpłynąć na ruch obrotowy Ziemi. Jest to możliwe ze względu na zjawisko zwane momentem bezwładności.

 

Napełnienie do maksymalnej wysokości 175 metrów, z pewnością zwiększyło moment bezwładności Ziemi i zapewne spowolniło jej rotację. Według naukowców z NASA, może to zwiększyć długość dnia nawet o 0,06 mikrosekund! 

 

Nie można również wykluczyć, że wpłynie to na pozycje biegunów, które mogą się przesunąć nawet o około dwa centymetry, Jak dotąd naukowcy i eksperci nie starali się nawet ustalić, jakie mogą mieć długoterminowe skutki ciągłego wpływu na rotację Ziemi. Nie można wykluczyć, nasilenia aktywności sejsmicznej. Może tez dojść do zwiększenia tak zwanego efektu kołysania Chandlera, który wpływa na Ziemię.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ąę

Uprzejmie donoszę ,że w byłym

Uprzejmie donoszę ,że w byłym ZSRR planowano odwrócić bieg wielkich rzek syberyjskich- niestety a może i b.dobrze że do tego nie doszło gdyż niejaki Lech.W znany pod xywą BOLEK spowodował upadek całego bloku wschodniego,RWPG i naszego wielkiego brata. Jednak udało się im całkowicie zniszczyć Jezioro (Morze Aralskie) które jest przykładem szkodliwej działalności idiotów nie wiadomo dlaczego nazywanych "homo sapiens".Aktualnie ,po rozpadzie wielkiego imperium radzieckiego probuje się z powrotem odtworzyć Jezioro Aralskie. A można jeszcze dodać ,że w Afryce chyba w Ghanie , powstał również olbrzymi zbiornik wodny i hydroelektrownia. które być może zrównoważą ten bardzo teoretyczny moment obrotowy ziemi.

Portret użytkownika lipka

Może lepiej przypomnieć

Może lepiej przypomnieć artykuł z grudnia 2013 roku na ZnZ http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/zmiany-klimatu-moga-prowadzic-przesuniecia-osi-ziemi

Ziemia to żywy organizm, który wciąż nas zaskakuje ale naukowcy po to są by wyciągać kolejne króliczki z kapelusza swej wiedzy, tacy magicy, którzy wciąż są w stresie, że ktoś nie doceni ich "odkryć" a ludzie nie dadzą się zmanipulować.

Jak na mój rozum to wszystkie huragany, które wciąż sieją zniszczenie na Ziemi są przez drapacze chmur, bo wiatr tworzy wiry i powstają cyklony, huragany, tornada, w konsekwencji woda w Oceanach się burzy co ma wpływ na skorupę ziemską przez co są trzęsienia ziemi i wybuchają wulkany. *

Strony

Skomentuj