Gigantyczna asteroida zbliży się dzisiaj do Ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Już dzisiaj, 1 września, w okolicy Ziemi przeleci bardzo duża asteroida znana jako 3122 Florence. Średnica asteroidy wynosi około 4,4 km i jest to największe ciało niebieskie tego typu od wielu lat. 

Według obliczeń astronomów obiekt zbliży się na odległość siedmiu milionów kilometrów od powierzchni naszej planety, co jest według standardów kosmicznych jest odległością niewielką. Eksperci podkreślają, że 3122 Florence nie jest zagrożeniem dla Ziemi. W perygeum znajdzie się około 18 razy dalej niż średnia odległość z Ziemi do Księżyca. 

W tym roku już ponad 20 asteroid przeszło znacznie bliżej Ziemi, ale wszystkie one były znacznie mniejsze niż 3122 Florence. To czyni ten obiekt wyjątkowym. Właściwie od początku nowego programu obserwacyjnego asteroid uruchomionego przez NASA po incydencie nad Czelabińskiem, po raz pierwszy do Ziemi zbliżyła się tak duża asteroida. 

Oczywiście przelot 3122 Florence będzie też okazją do licznych zdjęć radarowych, wykonywanych przez ziemskie radioteleskopy Arecibo i Goldstone. Naukowcy starają się zebrać jak najwięcej danych ponieważ kolejne zbliżenie Ziemi z asteroidą 3122 Florence nastąpi dopiero za około 500 lat. 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro