Giganci technologiczni wzywają do zawieszenia eksperymentów ze sztuczną inteligencją z obawy przed „poważnym zagrożeniem dla społeczeństwa”

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Miliarder Elon Musk i wielu wtórujących mu ekspertów wezwało do wstrzymania rozwoju potężnych systemów sztucznej inteligencji (AI), aby dać czas na upewnienie się, że są one bezpieczne. List otwarty, podpisany przez ponad 1000 osób, w tym Muska i współzałożyciela Apple, Steve'a Wozniaka, został poproszony o wstrzymanie rozwoju chatbota GPT-4 przez wspieraną przez Microsoft firmę OpenAI. Firma twierdzi, że jej najnowszy model jest znacznie potężniejszy niż poprzednia wersja, która była używana do uruchamiania ChatGPT, bota zdolnego do generowania tekstów , ksiażek oprogramowania i wielu innych rzeczy.

 

Globalne implikacje eksplozji sztucznej inteligencji dla większości z nas są jeszcze całkowitą abstrakcją. Trzeba jednak uzmysłowić sobie, że AI zmieni świat n awet bardziej niż zmienił go Internet.


Zdaniem sygnatariuszy listu otwartego zatytułowanego „Zawiesić eksperymenty AI na dużą skalę”, "systemy sztucznej inteligencji z inteligencją podobną do ludzkiej mogą stanowić poważne zagrożenie dla społeczeństwa i ludzkości”. „Potężne systemy sztucznej inteligencji powinny być opracowywane dopiero po upewnieniu się, że ich wpływ będzie pozytywny, a ryzyka możliwe do opanowania”. Problem w tym, że niektórych ryzyk nie umiemy sobie nawet wyobrazić. 

Musk był pierwotnie inwestorem w OpenAI, spędził nawet kilka lat w radzie dyrektorów organizacji, ale wycofał się gdy jego firma motoryzacyjna Tesla zaczęła opracowywać własne systemy sztucznej inteligencji, aby między innymi zasilać technologię autonomicznej jazdy. Odejście motywował konfliktem interesów.

 

List, opublikowany przez finansowany przez Muska "Future of Life Institute", został podpisany przez wybitnych krytyków, a także konkurentów OpenAI, takich jak szef Stability AI, Emad Mostak. Kanadyjski pionier sztucznej inteligencji, Yoshua Bengio, który również podpisał list, ostrzegł na wirtualnej konferencji prasowej w Montrealu, że „społeczeństwo nie jest gotowe” na to potężne narzędzie i możliwe nadużycia.

„Zwolnijmy. Upewnijmy się, że stworzymy mocniejsze ogrodzenia” – powiedział, wzywając do gruntownej międzynarodowej dyskusji na temat sztucznej inteligencji i jej implikacji – „tak jak zrobiliśmy to w przypadku energii jądrowej i broni jądrowej”.

List cytuje post na blogu założyciela OpenAI, Sama Altmana, który zasugerował, że „w pewnym momencie może być ważne uzyskanie niezależnej recenzji przed przejściem do szkolenia zaawansowanych systemów”. „Zgadzamy się. Nadeszła ta chwila” – piszą autorzy listu otwartego.  „Dlatego wzywamy wszystkie laboratoria AI do natychmiastowego zawieszenia szkoleń w zakresie systemów AI potężniejszych niż GPT-4 na co najmniej 6 miesięcy”.

Wezwali też rządy do interwencji i nałożenia moratorium, jeśli firmy nie osiągną porozumienia. Te sześć miesięcy należy wykorzystać na opracowanie protokołów bezpieczeństwa, systemów kontroli sztucznej inteligencji i ponowne ukierunkowanie badań na uczynienie systemów sztucznej inteligencji bezpieczniejszymi, dokładniejszymi, „niezawodnymi i lojalnymi”.

List nie zawierał szczegółowego opisu zagrożeń zidentyfikowanych poprzez pojawienie się GPT-4,  ale badacze, w tym Gary Marcus z New York University, który podpisał list, od dawna twierdzą, że chatboty są doskonałymi kłamcami i mogą stać się robo-trollami rozpowszechniającymi dezinformację.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Wojna INFO

"podpisany przez wybitnych

"podpisany przez wybitnych krytyków, a także konkurentów OpenAI"

PS. To co teraz widzimy to tylko wierzchołek. Nieznana nam SI (AI) od ponad trzech lat kieruje wprowadzaniem NWO (obecnie Wielki Reset) i ludzie nie mają o tym zielonego pojęcia. By cała sprawa była trudna do wykrycia, zasoby do jej działania zapewnia rozporszona sieć komputerów "kopiących kryptowaluty".

Portret użytkownika Dzik

Czy AI = posąg zwierzęcia?

Czy AI = posąg zwierzęcia?

" I dano mu tchnąć ducha w posąg zwierzęcia, aby posąg zwierzęcia przemówił i sprawił, że wszyscy, którzy nie oddali pokłonu posągowi zwierzęcia, zostaną zabici,On też sprawia, że wszyscy, mali i wielcy, bogaci i ubodzy, wolni i niewolnicy otrzymują znamię na swojej prawej ręce albo na swoim czole   i że nikt nie może kupować ani sprzedawać, jeżeli nie ma znamienia, to jest imienia zwierzęcia lub liczby jego imienia.

Tu potrzebna jest mądrość. Kto ma rozum, niech obliczy liczbę zwierzęcia; jest to bowiem liczba człowieka. A liczba jego jest sześćset sześćdziesiąt sześć.

A trzeci anioł szedł za nimi, mówiąc donośnym głosem: Jeżeli ktoś odda pokłon zwierzęciu i jego posągowi i przyjmie znamię na swoje czoło lub na swoją rękę,to i on pić będzie samo czyste wino gniewu Bożego z kielicha jego gniewu i będzie męczony w ogniu i w siarce wobec świętych aniołów i wobec Baranka." Księga Apokalipsy

https://gloria.tv/post/KHNBcapzNKef3rHrLFWr9kywg

 

Chwała i Sława naszemu Bogu, który stworzył Niebo i Ziemię, i wszystko co w nich jest.

Portret użytkownika Umusa Alinz

Te ateistyczne ciomnioki

Te ateistyczne ciomnioki ciężko mają zrozumieć cokolwiek gdyż karmieni są kłamstwem a prawda została przed nimi zakryta.

Aby każdy kto umiłował kłamstwo padł jego ofiarą !

Chwała i Sława naszemu Bogu, który stworzył Niebo i Ziemię, i wszystko co w nich jest.

Portret użytkownika Medium

Posta maj057 na GloriaTV jest

Post maj057 na GloriaTV jest napisany 17 sie 2017, cytuję fragment:

W niektórych szpitalach Rosji już pojawiły się specjalne bransolety tego rodzaju ze zdigitalizowanymi danymi dotyczącymi pacjenta.

 Piszący zapewne nie był w polskim szpitalu, więc straszy jak zwykle Rosją bez sprawdzenia, co w rodzimej Polsce.

W szpitalu pierwszy raz zetnęłam się ze znaczeniem pacjentów jak kiedyś noworodki znaczono, obrączką z nazwiskiem i danymi urodzenia, tak teraz mamy obrączkę z kodem kreskowym. Obrączek nie spotkałam w 2007, 2011, ale już w 2014 roku obrączkę taką dostałam, co przyjemne nie jest.

Wydaje mi się, że ten pomysł ma dwa powiązania: 

  1. na wypadek utraty świadomości u pacjenta przy przekazaniu innym specjalistom, czy nawet transportu pacjenta, by nie zachodziły drastyczne pomyłki,
  2. na wypadek śmierci, czyli potrzeby przemysłu transplantacji, a przemysł ten TVP oceniła moralnie negatywnie (tu się zgadzam), tak więc ten aspekt sprawy ma znamię diabelskie, podobnie zresztą jak dawniejszy zwyczaj chowania osobno ciała, a osobno serca, czy roztaszczania po parafiach szczątków różnych świętych.

Zresztą chrześcijańska obietnica zmartwychwstania na Sąd Ostateczny też nie jest chrystusowa, bo tamta mówiła o zmartwychwstaniu przez reinkarnację, w dodatku w swoim rodzie, a skatolicyzowanemu chrześcijaństwu, tym bardziej z bezżeństwem kapłaństwa taka wersja odradzania się była zapewne niewygodna, a to i z uwagi na zasady, a to i z powodu, że w ogóle zaprzeczano odradzaniu się do czasu Sądu Ostatecznego.

Ludziska w to wierzą, nawet moja prawosławna kuzynka, bo prawosławie po reformach Nikona też przerobiono, choć przemiany w ludzkiej świadomości u myślących ludzi nie następują na żądanie władzy.

Portret użytkownika Kwazar

Nie,to nie jest jakieś

Nie,to nie jest jakieś wielkie moje, refleksyjno-filozoficzne odkrycie. Jedno jest pewne.Trzeba porzucić wreszcie ten zgniły świat tzw. """Zachodu"""  Na wyciągnięcie ręki mam inny, NOWY WSPANIAŁY ŚWIAT Albo to zrobimy, albo uduszą nas jak te szprotki w puszcze oleju

Portret użytkownika ba19

Czy Rosja  jest zagrożeniem

Czy Rosja  jest zagrożeniem dla Polski  - NIE , bo Rosja nie ma granic z Polską , a Kaliningrad nie jest zagrożeniem dla Polski i całego NATO , bo w razie konfrontacji kamień na kamieniu by nie został  z Kaliningradu, więc po co Polsce 300 tysięczna armia, i dziesiątki tysięcy najemników z NATO w Polsce , bo Polska  ( NATO) szykuje się do ataku na Białoruś , Pomarańczowa rewolta się nie udała na Białorusi to chcą militarnie zlikwidować Rząd Białorusi i ustanowić swoich jak to zrobili  na Ukrainie , ale się przeliczyli i Rosja da atomówki Białorusi 

Mateusza 24: 22  Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych+ owe dni zostaną skrócone.+

Portret użytkownika konrad trojak

Ja widzę to tak .Polska bez

Ja widzę to tak .Polska bez nowych trchnologi przemysłu opierając swuj budrzet na usługach i dodruku pieniędzy a i sprzedarzy obligacji niemcom .Wartość pieniądza takiego państwa musi spadać, względem walut państw mających surowce energetyczne ,,ros>>.Czytaj w ciągu najblizszych 10-15lat rosja podnosząc ceny za surowce stałaby się potęgą względem państw europy wschodniej które ponosząc koszty budrzetowe popadałby nieuchronnie w biedę.Gdyny polska była połódniwą koreą europy wojny niebyłoby .Nasi politycy widząc stan polskich finansów  wolą wszystko zamieść pod dywan wojny .

Portret użytkownika Dzik

"Polska musi zrobić wszystko,

"Polska musi zrobić wszystko, aby jej wschodni sąsiedzi byli niepodlegli, stabilni i demokratyczni, aby zagwarantowane było jej własne bezpieczeństwo (...) powinna powstać nowa wspólnota gospodarcza w Europie Środkowo-Wschodniej z udziałem Ukrainy. (...) „Są też tacy, którzy chcą iść dalej i chcą unii między Polską a Ukrainą. To mniej szalone niż się wydaje. Od XVI wieku Polska tworzyła z Litwą przez 200 lat ogromną Rzeczpospolitą, do której należały duże obszary Ukrainy” – czytamy w „NRC”.

Jednocześnie unia polsko-ukraińska mogłaby pomóc Ukrainie przystąpić do UE bez długiego oczekiwania, tak jak to się stało z NRD dzięki zjednoczeniu Niemiec zaraz po upadku muru berlińskiego - przypomina holenderski dziennik argumenty z artykułu słowackiego politologa Dalibora Rohaca w ostatnim numerze magazynu „Foreign Policy”.

Zdaniem „NRC” krajom Europy Zachodniej raczej nie spodobałby się pomysł tak ogromnego państwa polskiego, bo to zaburzyłoby równowagę sił w Europie. „Dużych, zjednoczonych Niemiec też nikt nie mógł sobie wyobrazić w 1989 roku, a jednak powstały” – czytamy w gazecie."

https://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/8692420,nrc-polska-jest-potega-logistyczna-wojskowa-i-polityczna.html

Pomysł utworzenia unii i powstania tak ogromnego państwa polskiego popieram. W związku z tym Polska powinna dbać o swoje interesy najpierw i jak najszybciej zaprotestować w sprawie dostarczenia pocisków ze zubozoneym uranem na Ukrainę, który to uran (odpad z elektrowni atomowych, którego utylizacja kosztuje biliony dolarów i zamiast utylizować sprzedają go z zyskiem w pociskach przeciwpancernych) rozprzestrzeniony na żyznych ziemiach Ukrainy trafi do żoładków Polaków powodując raka i deformacje płodów takie jak w Iraku. Stop pociskom w uranem na Ukrainie !!!:

https://tech.wp.pl/amunicja-ze-zubozonym-uranem-dla-ukrainy-to-pociski-do-challengerow-2,6879132307688256a

A teraz ruskie i niemieckie trole którym się marzy nowy pakt libentrop-mołotow  mogą minusować mój komentarz.

 

Chwała i Sława naszemu Bogu, który stworzył Niebo i Ziemię, i wszystko co w nich jest.

Portret użytkownika Medium

A wiesz chociaż, dlaczego

A wiesz chociaż, dlaczego zachód tak nienawidzi paktu Ribbentrop-Młotow i tę nienawiść, wraz z nienawiścią do Stalina wbija do polskich głów?

Bo Stalinowi udało się politycznie przełożyć ekspansywną tendencję na wschód londyńskiego sługi i wychowanka Hitlera na ekspansję na zachód, co wywołało wściekłość na zachodzie. Mało tego, Hitler wszak jeszcze i Londyn zbombardował, widać mało skutecznie...

Jakby co, myślący ludzie nadal w Rosji mieszkają Wink

Tak więc wszelkie pretensje terytorialne Polski wobec porządku ustalonego w Jałcie i Poczdamie, postawa rewizjonistyzna tylko pogarsza sytuację polityczną Polski. Dziwne, że tego Dziku nie rozumiesz.

P.S. Robisz podwójną wklejkę, to i ja powtórzę Język

Portret użytkownika Medium

zachód potępiał Pakt 

zachód potępiał Pakt  Ribbentrop-Mołotow  a nie potępiał Paktu Polski z Hitlerem

Otóż to! Zachód był wściekły, że dyplomacji Stalina udało się odwrócić tendencje drapieżne Hitlera w stronę zachodu, wiec jak miał pochwalać?

Sami wychowali i wyposażyli wściekłego psa, a ten pies na pana się rzucił Biggrin

Strony

Skomentuj