Geotermalny skarb - dlaczego nie możemy się do niego dokopać ?

Kategorie: 

Źródło: internet

Od roku 1989, kiedy Polska doświadczała przemian ustrojowych, z energetyką działy się zastanawiające rzeczy, ale jeszcze bardziej dziwne obserwowaliśmy od czasu, gdy premierem został rudawy premier, zwany także "Król Europy". To właśnie wtedy rozpoczęto proceder niszczenia polskiego górnictwa i zdwojoną wyprzedaż energetyki, oczywiście nie tylko tej gałęzi, ale o tej teraz tu wspominamy. Jak już wielokrotnie pisano na tych łamach, Polska jest umiejscowiona wyjątkowo. Leżymy na nieograniczonych zasobach geotermalnych, a węgla wystarczy nam na setki, jeśli nie tysiące lat !

Po objęciu władzy przez PiS rozpoczęła się bardzo tajna akcja zachwalania energetyki jądrowej, z której wycofuje się wiele państw, zresztą nie posiadamy własnych kopalin zdolnych zasilić w nie elektrownię atomową. Dlaczego więc mamy inwestować w ryzykowne i nieopłacalne przedsięwzięcie ? Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o..., emisje dwutlenku węgla, dekarbonizacji sektora elektroenergetyki nie można sobie wyobrazić bez produkcji energii elektrycznej z zerowymi emisjami, a ta musi pochodzić jakoby tylko z elektrowni atomowych. Co jeśli ktoś zmusi Polską do budowy atomowego molocha ?

W takim przypadku będzie to kolejne 100 procentowe uzależnienie się od jakiegoś państwa, tak w dostawach paliwa nuklearnego, jak i odbiorze zużytego. Będzie to kolejna koncentracja niebezpiecznej produkcji energii w miejscu wymarzonym dla terrorystów. Uznajmy to za powrót do rozważań o najbardziej brudnej z czystych technologii energetycznych, w sytuacji gdy do roku 2005 wycofano na świecie z użytkowania przeszło 100 komercyjnych reaktorów jądrowych; gdy Niemcy do roku 2020 zlikwidują wszystkie elektrownie jądrowe i zamienią je czystą energetyką węglową i energetyką odnawialną typu wiatr, słońce, geotermia, biopaliwa; gdy w Wielkiej Brytanii udział energetyki jądrowej w wytwarzaniu prądu ma się zmniejszyć z obecnych 24 proc. do 4 proc. w najbliższych paru latach, my pchamy się, a właściwie ktoś nas mocno popycha, w kierunku skrajnej głupoty i wyzysku ekonomicznego, bo koszt takiej konstrukcji szacuje się na co najmniej 75 miliardów złotych !

W związku z tym tematem proszę zapoznać się z sensacyjnym wywiadem, jaki przeprowadziły media narodowe, rozmowa jest z człowiekiem, który specjalizuje się w praktycznym zastosowaniu polskiej energii, w szukaniu jak najtańszych i najbardziej praktycznych rozwiązań. Informacje tam przedstawiane wprawiają w osłupienie ! Co dzieje się za naszymi plecami, dlaczego prąd ciągle drożeje, kto wydaje nakazy polskojęzycznym władzom ?

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: inzynier magister
Portret użytkownika inzynier magister

Komentarze

Portret użytkownika Goscuiu

Calorocznie ogrzewane baseny

Calorocznie ogrzewane baseny geotermia - mieszkam obok Mszczonowa przy Warszawie. W pasie bliskiej powierzchniowo geotermi.
Zastanowcie sie choc przez chwile. Nawet gdyby geotermia "tylko" miala ogrzewac wam chalupy i wlewac ciepla wode do wanien czy prysznicy to wystarczy byscie teoretycznie placili mniej o 300 zl miesiecznie.
Teoretycznie - poniewaz cala roznice pomiedzy kosztem ogrzewania a cena dla "niewolnych" i tak zgarnie opresyjne polskie panstwo.

80% energii wytworzonej idzie na ogrzewanie w naszym klimacie.

Portret użytkownika Lommo

Takie prawdziwe zasoby

Takie prawdziwe zasoby geotermalne to wiadomo ma Islandia dzięki czemu może sobie pozwolić na energochłonne branże jak rafinacja aluminium wymagającą ogromnej ilości energi elektrycznej . Ale tam są wydajne elektrownie napędzane geotermią , najnowsze plany w tym zakresie to wwiercanie się jak najbliżej wulkanów i od razu wyciąganie pary o bardzo wysokiej temperaturze. Po za tym w Islandi już kilkadziesiąt lat temu wode geotermalną wykorzystywano do ogrzewania szklarni, basenów. No mają skarb. W Polsce z tą geotermią to szału nie ma , na Podkarpaciu i gdzieś o ile dobrze pamiętam w okolicach Konina udały się odwierty i temperatury wody były użytkowe. Ale wiele innych żródeł wyszło słabiutko, mieszkam 8 km od samego centrum  promocji geotermi czyli firmy o. Rydzyka i wiercili tam wiercili pare lat temu, mało to nie kosztowało, coś było mówione o podłączeniu do sieci ciepłowniczej miasta. Ale lepiej może nie brać kalkulatora do wyliczania opłacalności całej imprezy. Węgla to Polska ma 3 zagłębia , dolnośląskie, górnośląskie , lubelskie, razem to tych zasobów węgla kemiennego jak kiedyś podliczałem z dostępnych danych to wychodzi więcej niz zasoby bogatej w węgiel Australi . Nie wszystko , a nawet powiedzmy niezbyt wiele nadaje się do opłacalnego wydobycia, ale i tak po opłacalnej stronie zostają bardzo duże zasoby, inaczej australijskie spółki wydobywcze nie szukałyby w Polsce szczęścia. To najkrócej eksploatowane bo dopiero od 1982 roku  Zagłębie Lubelskie z jedną kopalnią Bogdanka ciągnie się na długośc 180 km i szerokości 20 - 40 km i węgiel kamienny jest juz płycej niż 400 m. To złoże ciągnie się dalej po stronie Ukraińskiej gdzie jest czynnych 5 kopalni i ryją tam mimo że mają poradzieckie atomówki. A co do elektrowni atomowej to na dzień dzisiejszy to takie budowy są tak obstawione w strefie krajów zachodnich  biurokratyzmem , konsultantami, ekspertyzami że to bardziej chyba żródło zarobku przy budowie niż tanie żródło energi elektrycznej. Ostatnią tanią elektrownię atomową w Europie to postawiono na Białorusi ale tam jeszcze to szło na starym postradzieckim systemie gdzie było więcej konkretnej roboty a mniej tych ekspertów od brania kasy za biurokrację.

Portret użytkownika Mojeimię44

Prawda jest taka, że Polska

Prawda jest taka, że Polska to kuwejt Europy. Mamy wszystko tylko wykorzystać tego nie potrafimy. Np. mamy bardzo dużo ropy naftowej tylko jest ona bardzo głęboko pod ziemią. Wiem o tej ropie bo słuchałem wypowiedzi specjalisty. Problem w tym, że się jej nie opłaca pompować. Więc dlaczego nikt nie wymyśli co zrobić aby się opłacało ją pompować? To jest własnie problem zaradczy Polaków- nie tworzymy swojego a kopiujemy zachodnie.  Np. wiatraki. Po co nam wiatraki jak mamy geotermalny skarb?

Portret użytkownika KEJT

Jeśli chodzi o ropę naftową

Jeśli chodzi o ropę naftową to tak, posiadamy ją jak i również gaz ziemny z nią występujący. Problemy są 2 : 1 uzyskanie koncesji 2. Poszukiwać węglowodory to my potrafimy problem z tym u nas jest taki że mimo iż posiadamy wykwalifikowaną kadrę inż-mgr inż z tej dziedziny i pokrewnych. Wydobywanie złóż z takiej głębokości w Polsce jest bardzo drogie ponieważ: Wszystkie najnowsze technologie mają w USA sprowadzenie tego do nas wiąże się z kosztami, w porównaniu do nich odwiert poszukiwawczy 3km u nich to około 8mln usd u nas to 17mln usd są to kosmiczne kwoty, które uwaga: nie dają pewności że odwiert poszukiwawczy zostanie produkcyjnym, ponieważ może okazać się że tam gdzie powinno być złoże jest "sucho" tzn skała zbiornikowa ma zbyt małą porowatość aby następował przepływ płynu złożowego - można probować wtedy szczelinowania ale to kolejne koszty które trzeba będzie ponieść.

Portret użytkownika syriues

Mieszkalem w Jeleniej Gorze i

Mieszkalem w Jeleniej Gorze i tam sa termy.Zbudowali baseny ktore moglyby pomiescic pol tysiaca ludzi na raz.Paredziesiat lat minelo.Wszystko jakby gdyby stanelo,niewiadomo z jakiej okazji,

Okazja pewnie byla taka,ze to co zdrowe dla ludzi,to niezdrowe dla aptek itp lekarzy farmaceutow,pewnie dolozyc mozna jeszcze producentow pradu i elektrocieplowni.

Po tych parudziesieciu latach zbudowali male termy w ktorych ludzie moga sie kapac.Moze i to ladnie wyglada,ale energia ktora jest trzymana w ziemi na nic sie ziemianom nie przydaje jak widze.Bycmoze wszystko to wielka sciema i gdzies te termy plyna,ale czy wlasnie to nie z powodu tego ze to Niemieckie miasto bylo,a wczesniej za czasow Bolka Polskie?

O co tu kamman?Sciema masowa

Portret użytkownika Taki

Prosze nie zapominac ze

Prosze nie zapominac ze Kopalnii Krupinski jest wegla do zgazowania pod Ziemia na Nastepne 100 LAT dla Calej EU .

Kazdy POLAK powinien dostac 10 000 ZL za zloza ktore MAMY.

PiS pocichu chce Sprzedac ta Kopalnie..........?????????.........DLACZEGO!!!!!!!!!

jezeli so tego dojdzie......To ten Skurwiel Co to Podpisze....bedzie.....W.........sial.... !!!!!!!

Atom to GLUPOTA.....a gdzie schowac Te Odpady.....?????? Do tej pory nie wymyslono ZADNEJ obcji..Bezpiecznej ....

Portret użytkownika euklides

Od dawna mówię, że posłowie

Od dawna mówię, że posłowie to kryminaliści. Sprzedają cudze, rządzą tymi, którzy nie chcą być przez nich rządzeni, wymuszają okup. To mafia, ale niezwykła, bo jest to mafia będąca jednocześnie sektą, dlatego do większości zindoktrynowanych nie docieraja ogromna moc przestępstw i zbrodni, których KAŻDEGO DNIA dopuszczają się politycy. Państwa to najgorsze organizacje jakie istnieją. Krwawe, złodziejskie, zbrodnicze.

Portret użytkownika axell69

"kto wydaje nakazy

"kto wydaje nakazy polskojęzycznym władzom ?"  odpowiadam  jak należy   :) ,  Rozkazy wydają   niemce pod usraelskim nadzorem   oraz TACY   jak ty   z koloratką  u szyi  czyli  piewcy o takim tam  "jesus chytrus na  króla Polski"

pozdrowienia   od  centrum prawdy  :)  

Wielu niedouczonych chrześcijan wierzy w to, że tylko ich Zbawiciel poniósł męczeńską śmierć na krzyżu, nie mając pojęcia o tym, że co najmniej szesnastu innych zmarło w taki właśnie sposób.

Portret użytkownika Kimbur

Dlatego, Inzynierze, że

Dlatego, Inzynierze, że politykami zostają cwaniaki, które Polskę sprzedają za łapówki czy pieniądze (jak zwał, tak zwał), a uczciwych zwą frajerami (sam należę do tzw. frajerów, co mi wielokrotnie powiedziano, gdy odmawiałem udziału - Polski nie zbawisz - w niemoralnych propozycjach finansowych).

Strony

Skomentuj