Geolodzy z Chin doszli do wniosku, że rotacja jądra Ziemi zwalnia. Czy grozi nam kataklizm?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Jądro Ziemi jest stale w ruchu, krąży ono wokół własnej osi. Jest to ruch, który nazywamy obrotem własnym. Jego prędkość zależy od miejsca na Ziemi, ale średnio wynosi około 460 metrów na sekundę. Ten ruch jest niezbędny do utrzymania magnetyzmu Ziemi i jest jednym z ważnych procesów geodynamicznych, które utrzymują stabilność i równowagę Ziemi. Prawdziwe poruszenie w zachodnich mediach wywołały badania chińskich naukowców Yi Yang i Xiaodong Song na temat spowolnienia rotacji jądra Ziemi. Artykuł naukowców z Chin ukazał się 23 stycznia w czasopiśmie Nature Geosience. Czy grozi nam niewyobrażalny kataklizm?

 

 

 

Ruch obrotowy Ziemi jest generowany przez ciepło pochodzące z wnętrza Ziemi, zwłaszcza z jądra wewnętrznego i jądra zewnętrznego. Jądro wewnętrzne jest stałe, jednak jądro zewnętrzne jest ruchome i dostarcza ciepła do skorupy ziemskiej. Nie jest możliwe, by jądro Ziemi nagle się zatrzymało. Ewentualne zatrzymanie ruchu obrotowego Ziemi byłoby skutkiem jakiegoś bardzo poważnego zaburzenia w jej wnętrzu lub wpływu jakiegoś zewnętrznego czynnika. Do tej pory nie było jednak żadnych przesłanek naukowych, które sugerowałyby, że takie zaburzenie mogłoby mieć miejsce w najbliższej przyszłości - aż do teraz.

 

Artykuł wywołał zaciekłą debatę na temat wpływu jądra Ziemi na procesy zachodzące na planecie. Naukowcy przytaczają w swojej publikacji dane z analizy powtarzających się od początku lat 90. fal sejsmicznych i dochodzą do wniosku, że rotacja jądra Ziemi zwolniła w ostatniej dekadzie. Wszystkie trajektorie, które wcześniej wykazywały znaczące zmiany czasowe, uległy niewielkim zmianom w ciągu ostatniej dekady. Ten model ma charakter globalny i sugeruje, że rotacja w jądrze niedawno znacznie zwolniła.

„Znaleźliśmy zaskakujące dowody na to, że wewnętrzne jądro prawie przestało się obracać w ciągu ostatniej dekady i może doświadczać odwrócenia wielowiekowej okresowości oscylacji” – napisali w opublikowanym artykule geofizycy Yi Yang i Xiaodong Song z Uniwersytetu Pekińskiego w Pekinie

Od zaledwie kilku dekad wiemy, że wewnętrzne jądro Ziemi obraca się względem płaszcza nad nim, co zostało potwierdzone w 1996 roku przez Songa i jego kolegę Paula Richardsa, sejsmologa z Columbia University. Przed ich pracą pomysł, że wewnętrzne jądro Ziemi obraca się oddzielnie od reszty planety, był niesprawdzoną teorią, przewidzianą przez niesprawdzony model ziemskiego pola magnetycznego. Od tego czasu naukowcy z Ziemi próbują dowiedzieć się – z odległości 5100 kilometrów – jak szybko lub wolno wiruje wewnętrzne jądro.

Początkowo sądzono, że jądro wewnętrzne dokonuje całkowitej rewolucji co 400 lat, napędzanej momentem elektromagnetycznym i równoważonej przyciąganiem grawitacyjnym. Ale inni naukowcy wkrótce zasugerowali, że obraca się znacznie wolniej, a zakończenie rewolucji zajmuje 1000 lat lub więcej. Szybkość tego obrotu i pytanie, czy się zmienia, jest nadal przedmiotem kontrowersji. 

 

Po rozważeniu wszystkich za i przeciw, Song powrócił do tej samej metody, którą on i Richards zastosowali, aby dojść do wniosku, że wewnętrzny rdzeń wiruje. W 1996 roku śledzili odczyty fal sejsmicznych z powtarzających się trzęsień ziemi, zwanych dubletami, które przemieszczały się przez wewnętrzne jądro od południowego Atlantyku do Alaski w latach 1967-1995. Gdyby wewnętrzey jądro się nie poruszało, fale uderzeniowe musiałyby podążać tą samą drogą. Ale Song i Richards wykazali, że od lat 60-tych do 90-tych fale sejsmiczne przyspieszały o ułamek sekundy.

 

Teraz, w nowym badaniu Song ponownie przejrzał stare dane i porównał je z nowszymi wzorami niemal identycznych fal sejsmicznych, które wskazują, że wewnętrzne jądro zwolniło, a nawet może się odwróciło. Odkryli, że od około 2009 roku trajektorie, które wcześniej wykazywały znaczne fluktuacje czasowe, pozostały praktycznie niezmienione, gdy fale sejsmiczne przechodziły przez rdzeń i wychodziły z drugiej strony. Jakakolwiek różnica czasu zniknęła. Ten globalny wzorzec sugeruje, że rotacja w jądrze ostatnio utknęła w martwym punkcie.

 

Yang i Song uważają również, że niedawne zatrzymanie rotacji wewnętrznego jądra jest spowodowane odwrotną rotacją solidnej żelaznej kuli ślizgającej się w drugą stronę podczas 70-letniej oscylacji. Według ich obliczeń wystarczyłaby niewielka nierównowaga sił elektromagnetycznych i grawitacyjnych, aby spowolnić, a następnie odwrócić obserwowany obrót jądra wewnętrznego.

 

Ale to nie wszystko. Naukowcy zauważają, że 70-letnia zmiana zbiega się z innymi okresowymi zmianami obserwowanymi na powierzchni Ziemi, w długości dnia i polu magnetycznym, które mają okresowość od sześciu do siedmiu dekad. Dziesięcioletnie wzorce w obserwacjach klimatu, takie jak średnia globalna temperatura i wzrost poziomu mórz, również wydają się dziwnymi zbiegami okoliczności.

 

Według Younga i Songa te częste, powoli zmieniające się, subtelne fluktuacje, które pojawiają się co 60 do 70 lat, wskazują na „system rezonansowy w różnych warstwach Ziemi”. Ponieważ uważa się, że wewnętrzne jądro Ziemi jest dynamicznie połączone z zewnętrznymi warstwami, z zewnętrznym jądrem za pomocą sprzężenia elektromagnetycznego, a z płaszczem za pomocą sił grawitacyjnych, badania mogą również pomóc nam zrozumieć, w jaki sposób procesy zachodzące w głębi naszej planety wpływają na jej powierzchnię.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ami

To jądra musi ocierać o jakąś

To jądra musi ocierać o jakąś skałe ,albo inne masy tektonicze sie rwą jak cicha woda...>Mozliwe że sie kurczyl i rozszerza co jakiś czas albo calkowicie zanika<zapada>. Bo wiedamo to czego nie widać gołym okiem jest praktycznie przed nosem<albo w dupie>

Portret użytkownika piotrek

O ja niecmogę, ale teoria

O ja niecmogę, ale teoria wszystko odwortnie !!! Masony jednak zrobiły ludziom wodę z mózgu nawet się to chińczykom udzieliło !!! Do Zemi obecnie dopływa mniejszy strumień wiru eteru od południa czyli ciemnej materii , dowód topnienie czapy lodowej !!! Eter powoduje ruch Ziemi (górnej skorupy)  ocierając się ogromną ilością o powierzchnię Ziemi płynąc z kosmosu do Ziemi i napędzając ją  z zachodu na wschód. Jądro Ziemi jak w żyrkompasie nie podąża z prędkościa obrotu skorupy za ruchem ciemniej marterii czyli czyli wygląda jakby się obracało. Cześć eteru Galaktycznego obraca Ziemie płynąc od południa i utryzmuje ją na tej pozycji a nwet jeszcze popucha od pierwotnego wybuchu bo Ukłąd SŁoneczny plunie na pólnoc , część Eteru dzieki temu ze w jądrze jest materiał nuklearny płynie w dół do środka Ziemi i to robi grawitację w sowim strumieniu dopycha wszystko na ZIemi czy wiecej atomów metalu w organizamch i materii nieożywinej tym cięższe (bardziej dopucha do powierzchni Ziemi) złożone atomy wychamowuą eter który beignie od sowjego strumienia galaktycznego do jądra Ziemi . Gdyby materiał atomowy się wypalił w jądrze to byśmy odpadli od powierzchni , dopóki będzie aktywne jądro do tego czasu będzie przyciąganie eter będzie płynął ! Model eterycnzy Ziemi pokazuje jak naprawdę pracuje elektrownia jądrowa któa ma te wszystkie elementy, genialni ludzie ją skonstruowali wiedząc jak działa kosmos. Model domowy co piosałem jak wyżej , wziąć klatkę siatkę z pingpongami dobry szlauf z wodą i sikać od dołu kręcąc tak aby wszystkie ping pongi były w powietrzu. Ping pongi to wszystkie ciała niebieskie , któe obracjaą się w przestrzeni woda to ciemna materia wir ETERu. Problememe jest że Eteru Galaktycznego płynie mniej poza tym nic się nie zmieni ! Są urzadzenia pół etereczne pół materialne aczkolwiek Eter to pólmateria które przyciągają ETER  za ich pomocą można przyciągnąć do Ziemi więcje Eteru i wrócić do stanu piewrotnego , ale te urządzenia najlepiej pracują z ludźmi uduchowionymi  z ogromnym potencjałem eterycznym Serca , mówiąc na skróty czym mniej oddajemy czczci Bogu obojętnie w jaki sposób mniej modlitw i poważnego traktownaia stwórcy tym mniej Eteru płynie do Ziemi !!!!! Urządzenia eteryczne są wszędzie są np. w ołtarzach świątyń chrześcijańskich itd...!       

Portret użytkownika Emeryt

Jądro (generator) się

Jądro (generator) się zatrzymuje. Zaprzestanie wytwarzać pole  magnetyczne. Bez pola spala nas wiatr słoneczny i promieniowanie kosmiczne. I czego tu się doszukiwać jeszcze wystarczy chodzić do szkoły elektronicznej i poczytać o kosmosie! Tak jak i lecą na marsa i zakładają planetę a niedoczytali że tam atmosferę marsa zwiał w kosmos!

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Endymion

Kataklizm już mamy, na ZNZ,

Kataklizm już mamy, na ZNZ, cytujesz opłaconych nuakoFców i tolerujesz opłaconych zadaniowców.. to jest KATAKLIZM! tego portalu..

Idź do pracy do Biedronki, syna wyślij na szparagi do Niemiec, zacznij prowadzić portal bardziej hobbystycznie i merytorycznie, a nie spina na monetoryzację.. ja bym Ci z chęcią przelewał 10zł miesięcznie, ale musiałbyś wyeliminować ze Swoich wpisów "naukoFców", chyba, że będziesz z nimi jechał, a Ty ich bezrefleksyjnie cytujesz!! Ty jesteś włąścicielem portalu, a ja więcej tutaj piszę od Ciebie, niż Ty Sad Freda i Zorro zostaw mi proszę, to moje prywatne trolle, pewnie to jeden i ten sam, ale wziąłem pod opiekę kundla, więc go nie zostawię.. głupoty pisze, ale robi za portalowoge klauna, mamy ubaw z niego, więć zostaw prosze tę mendę, bo głupie to jest, bo głupie, ale przynajmniej śmieszny, bez takich zadaniowców nudno by to było, a tak wołam "noga trollu" i już jest i merda ogonem.. lubię te moje trolle, głupie są, ale wierne, zawsze przylatują do mej nogi... powiadają, że nie ma głupszego zwierzęcia od zadaniowanego trolla, a ja uważam, że niewytresowany królik jest jeszcze głupszy..

Macie jakieś przemyślenia w tym temacie? Z chęcią zapoznam się z nimi..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika b@ron

to że admin cytuje opłaconych

to że admin cytuje opłaconych naukowców, bynajmniej nie świadczy o tym, że się z nimi zgadza i to samo dotyczy wszelkich autorów artykułów zaczynających się od "naukowcy odkryli" , "naukowcy zasugerowali"... wręcz szlachetne jest to wychwytywanie "odkryć" ... które obrazuje poziom dzisiejszej nauki, jak już wielokrotnie wspominałem w dobie, kiedy naukowcem nie jest ten kto coś odkryje pożytecznego, a jedynie skończy studia kierunkowe i ewentualnie magisterkę, doktorat... dla przykładu podam może temat bardzo mnie interesujący a np. o katastrofie tunguskiej... temat oklepany od ponad 100 lat a nie brakuje śmiałków którzy szumnie nazywając się naukowcami twierdzą, że 100 lat po katastrowie ... "nauka"... odkryła przyczyny katastrofy... i genialnie ogłaszają to co było wiadomo zaraz po tym incydencie...

ps. oczywiście prawdziwi naukowcy również istnieją, ale oni są raczej skromni i zajęci pracą...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Endymion

W Polsce pokutuje syndrom

W Polsce pokutuje syndrom niższości.. w latach 80' pamiętam, jak tytułowano żony mężów, zwykłe kury domowe; pani generałowa, pani doktorowa itp.

NAUKOWIEC BRZMI DUMNIE NICZYM PROFESOR,  dla głupiego plebsu, co taki jegomośc powie, musi być święte, niczym słowa księdza z ambony.. bo to mądry człowiek musi być. "oczywiście prawdziwi naukowcy również istnieją, ale oni są raczej skromni i zajęci pracą" tego nie neguję, a wręcz chciałbym aby takie perełki portal wynajdywał i nam przekazywał. Niestety większość artykułłów jest typu; miliony lat temu, miliony lat świetlnych, za górami i lasami żyły pingwniny mające trzy dzioby, hehe.. to powinna być jakaś specjalna zakładka pt. "pośmiejmy się", a nie epatowanie nazwą "naukowcy", bo wielu debili w to uwierzy :(((

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Strony

Skomentuj