Geolodzy odkryli, że aktywność wulkaniczna mogła zabić morskich gigantów

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Wyoming odkryli, że okres intensywnej aktywności wulkanicznej w środkowych Andach może doprowadzić do zmiany klimatu i wyginięcia pradawnych ssaków morskich. Autorzy artykułu przedstawili wyniki na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Geologicznego w Denver.

 

 

Około 7,6 miliona lat temu temperatura na Ziemi gwałtownie spadła, czemu towarzyszyły ogromne zmiany w zbiorowiskach roślinnych i zwierzęcych zarówno na lądzie, jak i w oceanach. Za główną przyczynę uważano wcześniej uwalnianie się dwutlenku węgla do atmosfery w wyniku krzemianowego wietrzenia Himalajów.

 

Autorzy nowej pracy sugerowali, że aktywność wulkanów w Andach około siedmiu milionów lat temu doprowadziła do wyginięcia mieszkańców morskich. Możliwe, że popiół uwolniony podczas erupcji stał się nawozem dla okrzemek, które podczas gwałtownego wzrostu uwalniały substancje toksyczne dla ssaków. Same morskie olbrzymy po śmierci stały się dodatkowym nawozem dla roślin, dzięki czemu w wodzie gromadziło się coraz więcej toksyn.

Ponadto popiół może również zatruwać powietrze lub w pewnych warunkach zmniejszać zawartość dwutlenku węgla w atmosferze. Proces ten byłby odwrotnością tego obserwowanego podczas efektu cieplarnianego, w wyniku którego zaczęło się globalne ochłodzenie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Czyli jesteśmy coraz bliżej

Czyli jesteśmy coraz bliżej pewności,że na Ziemi nic pewnego nie istnieje.To że teraz MY jesteśmy i niby coś tu sobie rządzimy, jest poczuciem bardzo złudnym.Wystarczy, że jutro tylko, chuchnie ,dmuchnie i już jest po NAS, bez najmniejszego żalu ze strony Ziemi i Natury nie będzie. Żadnego MARSA prepersów w PAMPERSACH ucieczki NIE BĘDZIE ! 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika spokoluz

Ksiądz udziela ostatniego

Ksiądz udziela ostatniego namaszczenia. Prosi chorego:
- Wyrzeknij się szatana!
- Nie. - odpowiada umierający facet.
- Powtarzam: wyrzeknij się diabła i uczynków jego!
- Nie!
- Dlaczegóż to, w imię wszystkich świętości?!
- Bo zanim się nie zorientuję dokąd idę, to nie chcę nikogo wkurzać.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Dzik

Zgadza się kolejny bzdurny

Zgadza się kolejny bzdurny wymysł naukofców. Prawda jest wiel ciekawsza niż wymyślane teorie naukofców.. A prawda o zagładzie dinozaurów, które zyły razem z ludźmi i o powstaniu ropy z ich szczątków i ze szczątków roślin i lasów jest zawarta w procesach termoklimatycznych które zaszły podczas globalnego potopu i zaraz po nim - poszukiwacze prawdy wiedza o czym pisze.

Chwała i Sława naszemu Bogu, który stworzył Niebo i Ziemię, i wszystko co w nich jest.

Skomentuj