Geolodzy odkryli strukturę superwulkanu Yellowstone

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Geolodzy odkryli szczegóły wewnętrznej konstrukcji superwulkanu Yellowstone, w tym jego warunków fizycznych, składu chemicznego i przyczyn powstawania jego różnych warstw. Osiągnięcie to zostało opisane w pracy naukowej opublikowanej w czasopiśmie Geophysical Research Letters.

 

Za to nowatorskie badanie odpowiadają Dylan Colon i Ilya Bindeman z University of Oregon oraz Taras Gerya ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu. Korzystając z detekcji za pomocą fal sejsmicznych, naukowcy odkryli, głęboko pod Yellowstone wielkie nagromadzenie magmy.

 

Stwierdzono, że kaldera tego superwulkanu wydziela dużo helu i dwutlenek węgla, co może być wyjaśnione tylko jako obecność magmy głęboko pod ziemia. To doprowadziło naukowców do przekonania, że na dużych głębokościach znajduje się spora dodatkowa komora magmowa, a w 2015 roku, badania sejsmologiczne potwierdziły to przypuszczenie. 

Nikt jednak nie wie co dokładnie dzieje się pod Yellowstone. Dlatego aby dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, eksperci wykonali symulację z wykorzystaniem superkomputera. Analiza została przeprowadzona z uwzględnieniem zebranych dotychczas danych sejsmicznych i przy zastosowaniu znanych nam praw fizyki rządzących głęboko pod ziemią.W rezultacie geolodzy potwierdzili, że na głębokości 5 do 10 kilometrach jest tak zwana strefa przejściowa kruchego tworzywa, czyli brak jest tam twardych skał górnej części skorupy ziemskiej. 

 

Złożone fizyczne warunki panujące w tym obszarze prowadzą do powstawania względnie stałej, stopionej skały zalegającej na głębokości 10-20 km. Składa się on głównie z gabro - skały, która jest zestalona z magmą o wysokiej temperaturze topnienia.

Poniżej tej warstwy, na głębokości od 20 do 40 km, znajduje się spora część zalegającej magmy. Znajdujące się na górze jezioro Yellowstone jest przez nią stale podgrzewane, a znajdująca się tam woda stale karmi słynne gejzery i gorące źródła Yellowstone. 

Dzięki prowadzonym analizom fal sejsmicznych, naukowcy odkryli, charakterystykę leżącego głęboko pod Yellowstone pióropusza magmy, który sięga szokująco dalej niż sądzono. Niestety, do tej pory prace naukowców nie zbliżyły nas do ustalenia kiedy i czy w ogóle, dojdzie do kolejnej erupcji superwulkanu tak niebezpiecznego jak Yellowstone.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)


Komentarze

Portret użytkownika bobek

Czyli wulkan jest stabilny ..

Czyli wulkan jest stabilny .... na razie ale jak komus przyjdzie do glowy pomysl zeby tam zrzucic 20-50MT to beda jaja. Oby ussmany nie postawili nikogo dysponujacego bronia jadrowa pod sciana bo w akcie desperacji wszyscy ucierpimy.

Portret użytkownika Anonim

Czekam na komentarze zwyroli,

Czekam na komentarze zwyroli, którzy będą się cieszyć ewentualną eksplozją i śmiercią milionów ludzi tylko dlatego, że są Amerykanami, czy Kanadyjczykami.  Prawda jest taka, że wasza ignorancja odbije się kiedyś na was, niekoniecznie w wirtualnym świecie, ale w rzeczywistym, o ile takowy wciąż dla was istnieje. 

Portret użytkownika Max 1983

Ja się nie cieszę ze śmierci

Ja się nie cieszę ze śmierci Amerykanina czy Kanadyjczyka, mało tego nie ciesze sie że śmierci Araba .....a nawet Toruńskiego mohera.Ale cieszy mnie myśl o tym że ta planeta jako całośc przestała by istnieć ,a przynajmniej życie na niej.Jak pomyślę sobie ile istot w chwili gdy pisze ten komentarz wyje z bólu ,przechodzi męki których sobie nawet nie potrafie wyobraźić, to zaraz ta pojawiająca się w głowie myśl by to wszystko sie skończyło raz na zawsze staję mi się bardzo miła.Czy z tego powodu jestem zwyrodnialcem?Hm z jednej strony chęć by miliardy istnień "wyparowało"raz na zawsze, a z drugiej jednak moją motywacją jest to że świat jest źle urządzony i zbyt wiele na nim cierpienia.

Gdyby Bóg był doskonały i nieomylny ,to po świecie by nie chodziło tylu kretynów.

Portret użytkownika Max 1983

Nawet jesli by to był troll

Nawet jesli by to był troll to warto odpowiadac ,byle sensownie.Zbyt wiele trolowania w przestrzeni internetowej było puszczane płazem i dziś można powiedzieć ,że staję się to normą już nie tylko w internecie.Wystarczy spojrzeć na jakość dyskusji w sejmie, żeby zobaczyć jak się degenerujemy pod względem kultury ,intelektu itp i to w krótkim czasie.Bo jakby nie patrzeć to nasi wybrańcy ,są odpowiedzią na zapotrzebowanie dzisiejszego społeczeństwa.

Gdyby Bóg był doskonały i nieomylny ,to po świecie by nie chodziło tylu kretynów.

Strony

Skomentuj