Geolodzy odkryli starożytny łącznik między Wielką Brytanią a Francją

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Od setek lat uważano, że Wyspy Brytyjskie powstały ponad 400 milionów lat temu w wyniku połączenia dwóch mikrokontynentów. Tymczasem z najnowszych badań, przeprowadzonych przez geologów z Uniwersytetu w Plymouth wynika, że w formowaniu się Wysp Brytyjskich brał udział jeszcze jeden, trzeci mikrokontynent.

 

Obszerne badania właściwości mineralnych odsłoniętych skał w hrabstwach Devon i Kornwalia ujawniły wyraźną granicę, biegnącą przez dwa hrabstwa. Północny obszar posiada wspólne korzenie geologiczne z resztą Anglii i Walii, podczas gdy południowy obszar jest geologicznie związany z Francją i Europą kontynentalną.

 

Badania geologów rzucają nowe światło na historię powstania Wysp Brytyjskich. Dotychczas uważano, że region ten uformował się w wyniku kolizji Awalonii i Laurencji, natomiast granica między Awalonią a Armoryką znajdowała się na kanale La Manche. Tymczasem wyniki najnowszych badań wyraźnie wskazują, że Armoryka brała udział w powstawaniu Wysp Brytyjskich, a wspomniana granica w rzeczywistości znajduje się na terenie Anglii.

Źródło: University of Plymouth

Odkrycie może również wyjaśniać obfitość cyny i wolframu w odległej południowo-zachodniej części Anglii. Metale te obecne są także we francuskiej Bretanii i innych regionach Europy kontynentalnej, ale nie są aż tak widoczne w pozostałych częściach Wielkiej Brytanii. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma Nature Communications.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

A co tu kuźwa kometować, jak

A co tu kuźwa kometować, jak wiadomo, że kiedyś był jeden superkontynent, skorupa Ziemi była jednolita a powstanie jej spękań podziełiło Ziemię na kontynenty i oceany. I nie było to "miliony lat temu", tylko kilka do kilkunastu tysięcy... W skali obserwowalnych z Ziemi zjawisk astronomicznych Wszechświat się zmienia jak w kalejdoskopie na naszych oczach, na osi czasu  zaledwie naszego życia, więc pierdolenie o miliardach i milionach lat to bajka kretynów zwanych ewolucjonistami.

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Ewolucja wszechświata nie

Ewolucja wszechświata nie wyklucza istnienia wyższego, niepoznawalnego bytu a wręcz go potwierdza , a sam wszechświat umiera i rodzi się na nowo w nieskończonym cyklu. Ziemia nie jest płaska a księżyc to nie naleśnik przyklejony do klosza pod którym wasi boziowie chcieli byście siedzieli.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika pan Zenon

Tak czytam posty twoich

Tak czytam posty twoich poprzedników, które komentujesz i nijak nie widzę, aby wspominali coś o płaskiej Ziemi i płaskim Księżycu. Czy to ja jestem ślepy, czy może ty masz jakieś omamy wzrokowe?

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Aha już... znafca się odezwał

Aha już... znafca się odezwał, może jednak wypadało by posłuchać fachowców praktyków od geologii zanim jakieś pierdy publicznie zaczniemy produkować? A takim niby znafcom literatury wedyjskiej jesteś Angelusie? Posłuchaj bo warto mądrego człowieka posłuchać Dr. Franca Zalewskiego.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Nie uważasz mądralo, że "Dr"

Nie uważasz mądralo, że "Dr" jest takim samym człowiekiem jak ja, czy Ty? A nie dlatego on cos pisze, by taki pelikan jak ty to czytał? A nie masz ty własnej wiedzy tylko posiłkujesz się "Dr"..? I skąd wiesz, że on jest mądry a ja głupi? Skąd wiesz, że jego wiedza jest rzetelna i nie jest manipulacją? Bo napisał?  Żałosny szkarłatny Leonie... Skąd wiesz, czy ja nie mam wiedzy niedostępnej dla takich szkarłatnych jak ty i "Dr"... ?

 "Kolumna Geologiczna.".. Największy gniot w geologii... Smile

 Mało czytam i oglądam i nikogo nie słucham... Moją wiedzę, po prostu mam.... A obserwacje zewnętrzności to potwierdzają..

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Wiedzy się nie "ma" tak z

Wiedzy się nie "ma" tak z nikąd! Wiedzę się zdobywa i kolekcjonuje na zasadzie osobistych wyborów i doświadczeń, a jeśli wydaje ci się że wszystko wiesz najlepiej to jesteś tylko starym nadętym bucem! Z tobą nie ma twórczej polemiki, bo trolujesz każdą nie pasującą do twojego koślawego światopoglądu opinię.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika artek

Ja się z nim sprzeczam

Ja się z nim sprzeczam odnośnie geopolityki. Nie może zrozumieć, że polityka jagielońska może być błędna, o czym świadczy skłócenie się ze wszystkimi sąsiadami. Może rację mają ci, do których ja się zaliczam, chcący powrotu do polityki piastowskiej i utrzymania związków z zachodem, a może ci, którzy chcą scalenia ziem słowiańskich pod berłem Rosji (narodowcy). Tak jak piszesz - nie przyjmuje żadnej polemiki. Pozdrawiam.

Strony

Skomentuj