Geolodzy odkryli fragmenty Wielkiego Kanionu w Tasmanii

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zgodnie z artykułem niedawno opublikowanym w czasopiśmie naukowym Geology Wielki Kanion posiada „brata bliźniaka” dosłownie na drugim krańcu świata. Potwierdzają to badania chemiczne – skały zawierają całkowicie identyczne minerały. Jak to możliwe?

Naukowcy opierają swoje wnioski na temat identycznego składu oraz wieku skał na podstawie datowania cyrkonu metodą U-Pb oraz analizy składu izotopowego hafnu. Wyniki sugerują, że te monumentalne formacje skalne stanowiły niegdyś jedność, a to odkrycie może mieć już poważne konsekwencje geologiczne.

 

Badacze sądzą, że Tasmania musiała kiedyś przylegać do zachodnich Stanów Zjednoczonych. Choć dziś planeta jest podzielona na siedem kontynentów, bardzo możliwe, że w ciągu kolejnych 50-200 mln lat ulegną one ponownemu scaleniu w jeden superkontynent.

Uważa się, że w historii Ziemi występowało kilka superkontynentów, z których najbardziej znany to Pangea. Około 1,3 mld lat przed nim była także Rodina, która rozpadła się na mniejsze kontynenty setki milionów lat temu, co zbiegło się z okresem skrajnego globalnego ochłodzenia.

 

Bliźniak Wielkiego Kanionu może pomóc w dostarczeniu dowodów na to, że 1,1 mld lat temu współczesna Australia oraz zachodnie wybrzeże Ameryki Północnej były ze sobą połączone. Zdaniem naukowców to właśnie Tasmania jest kluczem do stworzenia pełnowymiarowego modelu pradawnej Ziemi.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

nie 5, tylko 12 a po za tym

nie 5, tylko 12 a po za tym wielkie wody potrafią zmienić krajobraz geologiczny w kilkanaście godzin., więc o czyjej głupocie prawisz? swojej, czy innych..? Wypłukanie mas ziemnych spomiędzy skał a wtedy jeszcze nie skał, nie stanowiło problemu dla wody pod ciśnieniem kilkuset m wysokości, czy nawet kilka tysiecy m wysokości. Brak wyobraźni i wiedzy technicznej pewnych przygłupów mozna by powiedzieć: Bóg jest wielki ale brak wyobraxni ludzi go pomniejsza...

Portret użytkownika Ito

Imponująca porcja jadu, ale

Imponująca porcja jadu, ale nie zrozumiałeś intencji. To była uwaga,  że świat nie istnieje od miliardów, tylko od ponad 5 tys, a tak naprawdę ok 6 tyś. Nie wiem też skąd wziąłeś 12 tys., z Biblii wynika  że właśnie ok 6 tys.

Skomentuj