Geoinżynieria oceaniczna, nowe szaleństwo czy ratunek dla klimatu Ziemi

Kategorie: 

Źródło: NASA

Geoinżynieria to nie tylko celowe tworzenie chmur. Amerykański biznesmen, Russ George, zrealizował projekt wartości około 2,5 miliona dolarów polegający na wypuszczeniu do oceanu 100 ton siarczku żelaza. Celem tej osobliwej działalności ma być nawożenie oceanu, co ma spowodować większą konsumpcję dwutlenku węgla przez powiększoną dzięki temu warstwę fitoplanktonu.

 

Operacja odbyła się w okolicy kanadyjskiego wybrzeża, w pobliżu Wyspy Królowej Charlotte na Pacyfiku. Russ George obiecał mieszkańcom wioski rybackiej Old Massett, że dzięki jego geoinżynierii oceanicznej zwiększą się połowy łososi a na dodatek będzie można sprzedawać limity emisji CO2. Na razie wszystko odbywa się na niewielką skale, ale istnieje możliwość, że zakres takiego manipulowania zachowaniem oceanu może zostać rozszerzony. Geoinżynieria oceaniczna jest normowana specjalnymi traktatami, ale firma HSRC zajmująca się przetwórstwem łososia zainteresowała się propozycjami Georga.

 

Projekt wzbudził skrajne reakcje od zachwytu do oburzenia. Poważani naukowcy wypowiadają się na ten temat z dużą ostrożnością, ale precedens został uczyniony i teraz pozostało dokonanie oceny wpływu siarczku żelaza na wielkość populacji ryb w okolicy oraz przede wszystkim ustalenie ile CO2 zostało w ten sposób sprowadzone do postaci węgla, który notabene nie wyparowuje tylko tonie w oceanie.

 

Biznes, jaki wymyślił Russ George polega na sprzedaży kredytów węglowych. Dziwne wydaje się robienie tego w okolicach Ameryki, bo rynek handlu emisjami funkcjonuje głównie w Europie. Jednak, jeśli węglowe szaleństwo się nie zakończy możemy się spodziewać kolejnych równie kontrowersyjnych projektów, których długofalowy wpływ na klimat czy też ekosystem morski jest trudny do oszacowania.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika mega

Serdecznie zachęcam do

Serdecznie zachęcam do obejrzenia na YT :   CZYM SPRYSKIWANY JEST ŚWIAT
i nie myslcie,że to Amerykanie mają ten problem. Polska i ościenne jest w tym roku "na celowniku" a efekty prawie codziennych lotów widoczne w przyrodzie wyraźnie. Zainteresujcie tematem kogo tylko znacie ...

Portret użytkownika Gajdzioch

Niepotrzebnie ingeruje się w

Niepotrzebnie ingeruje się w Ziemię, przecież Matka Ziemia wie najlepiej czego potrzebuje, a takie zabiegi jak ten mogą wywołać opłakane skutki.
Szkoda, że w Ameryce nie słuchają rdzennych mieszkańców, Oni wiedzą jak szanować naszą Matkę.
 
http://www.youtube.com/watch?v=RM8buuZJXGI
 
W pogoni za pieniądzem tracimy swoje człowieczeństwo, a przecież są inne sposoby zarabiania równie dużych pieniędzy i nieszkodzenia Ziemi, a co za tym idzie nam samym.
 
Pozdrawiam.

Portret użytkownika Dr Piotr

już uprawiamy, a raczej

już uprawiamy, a raczej hodujemy w specjalnych basenach, dotyczy to głównie łososi i pstrągów. Nawet w Polsce na wybrzeżu mamy taką jedną z najnowocześniejszych na świecie hodowli :/ chwaliliśmy się tym nawet przedstawicielon z UE

Strony

Skomentuj