Genetycznie zmodyfikowane drzewa posadzono po raz pierwszy w amerykańskich lasach

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Amerykański startup zamierza sadzić genetycznie zmodyfikowane drzewa w stanach Georgia i Pensylwania. Rośliny te są w stanie wydajniej absorbować dwutlenek węgla z atmosfery. Startup ma nadzieję, że jego sadzonki pomogą poradzić sobie ze zmianami klimatu.

 

 

Amerykańska firma biotechnologiczna Living Carbon i Oregon State University opublikowały wstępną wersję badania wykazującego, że genetycznie zmodyfikowane drzewa mogą wychwytywać o 27% więcej dwutlenku węgla niż konwencjonalne drzewa. Rosną też znacznie szybciej.

 

Badanie przeprowadzono w laboratorium, ale teraz rośliny te pojawiły się w lesie. Jak donosi The New York Times, na początku lutego w lesie w południowej Georgii posadzono kilka sadzonek genetycznie zmodyfikowanej topoli. To pierwszy raz, kiedy genetycznie zmodyfikowane drzewa zostały posadzone w amerykańskim lesie poza ogrodem badawczym.

 

Do połowy 2024 roku Living Carbon planuje posadzić od 4 do 5 milionów drzew. Według firmy pomoże to poradzić sobie z kryzysem klimatycznym. W jaki sposób zmodyfikowane drzewa mogą pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi? Główną „sztuczką” genetycznie zmodyfikowanych drzew jest zwiększenie wydajności naturalnej zdolności roślin do fotosyntezy.

 

Kiedy rośliny fotosyntetyzują, przekształcają węgiel w cukry i składniki odżywcze, które są ostatecznie konsumowane przez wszystkie żywe organizmy. Proces ten nie przebiega bez problemów, okresowo tworząc „niewłaściwe” łańcuchy cukrów z cząsteczkami tlenu. Dodatkowa energia jest zużywana na ich rozszczepianie.

 

Genetycznie modyfikowane drzewa mają na celu uniknięcie marnowania energii. Rośliny te nie rozkładają produktów ubocznych - zamiast tego energia jest kierowana do wzrostu. Nie wiadomo jeszcze, czy  drzewa Living Carbon będą miały jakikolwiek wpływ na zmiany klimatu. Obecnie w USA nie ma zbyt wielu miejsc, w których wolno sadzić drzewa modyfikowane genetycznie.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika JacekW

Przecież już jest w Europie

Przecież już jest w Europie OXYTREE. Drzewo szybko rosnące po 6 latach ma 16m wysokości i średnicę pnia 35 cm. Można je ściąć po 6 latach i po kolejnych 4 latach odrasta do podobnych rozmairów i tak trzykrotnie. W ciągu 18 lat jest 4 krotnie ścinane.  

Portret użytkownika Lommo

I na dodatek mimo bardzo

I na dodatek mimo bardzo szerokich słojów przyrostu ma bardzo  dobre właściwości  techniczne  i mechaniczne. Niestety  w Polsce  na nizinach gdzie wodą gruntowa jest płytko to się  nie da oxy tree nasadzić z powodzeniem.  Za to na takich terenach dobrze sprawdza się brzoza która szybko rośnie  , co prawda nie na zastosowania budowlanego ale brzoza to twarde i całkiem przyjemne drewno meblowe. USA importują z Rosji brzoza na meble szkolne bo to jedyny sposób na twarde tanie i w sumie ładne drewno. Z szybko rosnących gatunków mamy w Polsce modrzew europejski czyli doskonałe drewno budowlane, choć wygląd pod względem meblowym jest żałosny by wygląda jak olcha która nadaje się tylko do pieca. 

Portret użytkownika Vetinari

Nie zdziwię się, jak za

Nie zdziwię się, jak za kilkanaście lat się okaże, że te nowe drzewa albo za szybko wyjaławiają glebę, albo niszczą równowagę lokalnej biosfery i cały teren spustynnieje, jak to bywa z większością ich pomysłów chcących poprawić naturę...

Portret użytkownika euklide⁣s

Pop...y świat na opak

Pop...y świat na opak rządzony przez arcy-debili. Rozpieprzają ekosystemy, które przez miliony lat budowały swoją równowagę. Za takie coś powinna być kara śmierci. Oby pojawił się lekarz i usunął tego wrzoda, którym jest obecna pato-elita.

Skomentuj