Genetycy ustalili, gdzie i kiedy zostały udomowione koty

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Międzynarodowy zespół naukowców ujawnił wyniki nowego badania genetycznego, które sugeruje, że koty zostały udomowione na terenach dzisiejszego Bliskiego Wschodu.

 

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Heredity. Aby ustalić, gdzie koty zostały udomowione, zespół kierowany przez profesora Lesliego Lyonsa przeanalizował DNA około 1000 współczesnych kotów z całego świata i porównał około 200 różnych markerów genetycznych.

„Jednym z głównych markerów DNA, które badaliśmy, były mikrosatelity, które mutują bardzo szybko i dają nam wgląd w ostatnie populacje kotów i rozwój ras w ciągu ostatnich kilkuset lat” – wyjaśnia profesor Lyons. „Innym kluczowym markerem były polimorfizmy pojedynczych nukleotydów, które reprezentują „Są to pojedyncze zmiany w całym genomie. Dają nam wskazówkę co do ich starożytnej historii, pozwalając nam spojrzeć wstecz o kilka tysięcy lat. Badając i porównując oba markery, zaczęliśmy składać razem ewolucyjną historię kotów”.

W rezultacie naukowcy doszli do wniosku, że proces udomowienia kotów najprawdopodobniej rozpoczął się na Bliskim Wschodzie około 12 000 lat temu, kiedy ludzie zaczęli zmieniać się z łowców-zbieraczy w rolników. Naukowcy uważają, że uprawa zbóż zaczęła przyciągać do osad ludzkich różne gryzonie, przede wszystkim myszy. Dosłownie podążały za nimi dzikie koty.

 

Najodważniejsze z tych zwierząt zaczęły zbliżać się coraz bardziej do ludzkich siedzib, a następnie penetrować ich terytorium w poszukiwaniu zdobyczy, czyli gryzoni. Co więcej, według niektórych naukowców, pierwszy kontakt starożytnych rolników miał miejsce z afrykańskim dzikim kotem z gatunku Felis silvestris lybica, który żył w Egipcie, a następnie rozprzestrzenił się po całym Lewancie.

 

Tak więc pojawienie się rolnictwa nie tylko zmieniło kulturę ludzką i doprowadziło do powstania coraz większych osad, ale także pomogło w procesie udomowienia zwierząt, w tym kotów. Jednym słowem za ojczyznę kotów domowych, według badań przeprowadzonych przez genetyków, można obecnie uznać terytorium obejmujące Irak, Turcję, Syrię, Liban, Izrael, Palestynę i Egipt.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Lommo

Ja mam kicie częściowo wcale

Ja mam kicie częściowo wcale nie z dzikie lecz urodzone w domu i one w lato na tygodnie wyprowadzają się w pole kukurydzy i tam polują i mieszkają. Koty po prostu lubią polować na drobne zwierzęta. Chociaż czasem łup koci to potrafi być nawet wiewiórka. Koty są czasem tak blisko spokrewnione że mają wady genetyczne, złapałem jedną kicię która u której na prześwietleniu ukazała się deformacja przełyku . A wcześniej nie mogłem pojąc dlaczego ta kicia obdziera myszy ze skóry i namacza w wodzie przed konsumpcją , a ona po prostu miała trudności w przełykaniu kawałków myszy z sierścią.

Portret użytkownika Midori^^

Przecież skąd pochodzą, to

Przecież skąd pochodzą, to było wiadomo od dawna. Te tereny wymienione w artykule to Ziemie Święte, dlatego koty są tak wyjątkowe, ale też i wyjątkowo cenione. Nałkofcy nie wymyślili więc niczego nowego. Jedyną nowością jest to, że pogrzebali sobie w kocim DNA, ale nawet jakby znaleźli tam coś sensacyjnego, to i tak by nie ujawnili.  W końcu ciemny lud nie zasługuje na wiedzę, co najwyżej że koty to zwierzęta pustynne.

Portret użytkownika Feliks

To juz bez badania DNA od

To juz bez badania DNA od dawna było że koty mniej więcej z tamtąd pochodzą. Tam jest ciepło i dlatego na ogół koty są ciepłolubne.-Lgną do różnych pieców i zapiecków. Choć są różne rasy syberyjskie, rosyjskie i one zdaje się nie są aż tak ciepłolubne. I ja bym je wywodził że one mogły zostać udomowione w północnych Chinach. Dziwne by było znając zmyślność chińczyków żeby tego nie zrobili.

Portret użytkownika Lommo

Jak się pozbyć kotów z łóżka?

Jak się pozbyć kotów z łóżka? Zainstalowałem w salonie na ciągłe grzanie promienniki podczerwieni i jak je nastawisz na termostacie 25 stopni to przy 2 grzejnikach to one nie mają temperatury 25 ale grubo większą na tyle dużą że ręki nie potrzymasz na grzejniku . A koty dosłownie przylegają do tych grzejników. Najbardziej mnie jeszcze zdumiało że pozbierały z domu wszystkie ale to wszystkie takie zabawkowe myszki i położyły je przy grzejnikach i frapuje mnie co to ma na celu .

Portret użytkownika spokoluz

Słowa klucze - sugerują ,

Słowa klucze - sugerują , najpradopodobniej , uważają a w tytule , że ustalili. Co więc ustalili te nałkofce - sugrują , najpradopodobiej , uważają - cały czas tylko i wyłącznie hipotezy i nic więcej. Z akcentem francuskim - że'na'da' ,  że'nu'ła' .

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Skomentuj